Blog
.
szpak80
46 obserwujących 1181 notek 1147206 odsłon
szpak80, 7 lutego 2018 r.

Jak Kraśko wyrzucał Lifszyca (Forda) z partii komunistycznej. Chamokomuna vs żydokomuna

940 1 0 A A A

Podobno dzieci, wnuki i krewni komunistów, z obu wymienionych w tytule frakcji partii komunistycznej, często zbrodniarzy popełniających mordy na Polakach, po aktualnie prowadzonej kampanii oszczerstw pod adresem Polski i Polaków, przymierzają się do kolejnej kampanii propagandowej - przypisania nam odpowiedzialności za prowadzone przez siebie walki frakcyjne w łonie agenturalnej partii komunistycznej działającej w PRL.

Osoby Kreatury:

image
Aleksander Ford, 1947

Mosze Lifszyc, znany jako Aleksander Ford (1908-1980) - Żyd który przyjechał do Polski ze sztetla w Kijowie, absolwent historii sztuki na UW, filmowiec, w 1932 wyjechał do Palestyny, by nakręcić cykl filmów dokumentalnych o osadnikach żydowskich: Sabra, Kronika palestyńska, Makabiada, w 1936 r. Droga młodych (Mir kumen on).

Recenzja z 1934 r.:
"Państwo Olga i Aleksander Ford (ci z krajowej branży filmowej, a nie samochodów amerykańskich), uraczyli nas nowym filmem pt. "Przebudzenie". Pani Olga spreparowała coś, co ma być scenarjuszem, a pan Aleksander to dziwo wyreżyserował. Nie wiemy, jakie węzły pokrewieństwa łączą pp. Fordów, lecz jeżeli mowa o "Przebudzeniu" — to, stwierdzić należy, że związek ten wydał jaknajfatalniejsze rezultaty, do czego jeszcze przyczyniają się: okropne udźwiękowienie, brudne, niewyraźne zdjęcia oraz obsada dwóch ról głównych, kreowanych przez pp. Nakoneczną (warunki zewnętrzne) i Sikiewicza (akcent!). Zmarnowano w szeregu epizodów wielu tak znakomitych aktorów, jak Jaracz, Stępowski, Zelwerowicz, Bielański i in., nakręcono bez uzasadnienia szereg scen, żywcem ściągniętych z filmów sowieckich, operowano aż do znudzenia statuetkami, schodami, brzuchami i t.d., jako "symbolami", których 999 widzów na tysiąc nie zrozumie, — a wszystko poronione kosztem około 120 tys. złotych, każe się podziwiać, jako "superfilm" laureata jakiegoś konkursu, premjowanego "złotym medalem". Dosyć, to chyba wystarczy! Jednem słowem szkoda nie tylko czasu, pieniędzy, ale i... nerwów na obejrzenie tego nieszczęsnego obrazu, przypominającego łódzkie „Dzwony wieczorne", nakręcone w 1926 roku, przez bałuckich amatorów".

W latach 1940–1943, kręcił filmy szkoleniowe dla Armii Czerwonej. Później był kierownikiem Czołówki Filmowej przy dywizji piechoty utworzonej przez sowietów. Członek partii komunistycznej do 1968 r.
Wykładowca i dziekan szkoły filmowej, szara eminencja kina komunistycznego, blokował rozwój utalentowanych twórców, których uważał za potencjalnych rywali (selekcja negatywna być może oparta także na innych zmiennych np. pochodzenia). Wykorzystywał swoje ustosunkowanie do umacniania pozycji i eliminowania konkurencji. Jego pupilami byli m.in. Wajda i Polański. W 1969 wyjechał z Polski: najpierw do Izraela, następnie do RFN, potem do Danii, na koniec do Stanów Zjednoczonych. Dwukrotnie żonaty. Pierwszą jego żoną była Olga Mińska vel Janina Wieczerzyńska (scenarzystka Sabry), drugą o 30 lat młodsza amerykańska aktorka Eleanor Griswold - na wieść o wniosku o rozwód Lifszyc popełnił samobójstwo.

"Dyrektor przedsiębiorstwa "Film Polski" Aleksander Ford, który był Żydem, bezpodstawnie doniósł do NKWD na Jerzego Gabryelskiego, reżysera filmowego, oskarżając go o "reakcjonizm" i "antysemityzm". Gabryelskiego  aresztowano i torturowano".

[Jerzy Gabryelski - w czasie Powstania Warszawskiego realizował film Powstaniu, towarzysząc powstańcom przez 63 dni.Bezpośrednio po wojnie był aresztowany z tego powodu przez NKWD (zadenuncjowany przez Aleksandra Forda), bity i maltretowany. Władze komunistyczne oskarżały go o antysemityzm. Filmy: "swój film o Powstaniu Warszawskim przekazał do USA, by uchronić przed zniszczeniem. Tam jednak został zawłaszczony przez kogoś". Buty - symfonia wojny /1933/, Florian /1938/, Czarne Diamenty /1939/ - Osią filmu jest sprawa ratowania przez patriotycznych i solidarnych polskich górników ważnej dla kraju kopalni.]


image
(Wincenty Kraśko, jako wicepremier, fot. Andrzej Sieciński)

Wincenty Kraśko (1916-1976), syn fornala, komunista, członek nomenklatury PZPR, redaktor gazet partyjnych, ojciec propagandysty z czasów PRL i dziadek propagandysty z czasów obecnych. Urodził się w majątku ziemiańskim Kotowicze (na Wileńszczyźnie), absolwent wydziału prawa w II RP (USB w Wilnie), W czasie okupacji sowieckiej członek MOPR i pracownik sądowy, dziura w życiorysie na czas okupacji niemieckiej. Po ponownym wejściu sowietów już w Gdyni - w zarządzie "prawników demokratów", od 1946 w zarządzie związku "dziennikarzy", od 1948 członek Tow. Przyjaźni Polsko-Sowieckiej w Gdyni, od 1950 Tow. Przyjaźni Polsko-Bułgarskiej w Gdańsku. Członek KW PZPR w Kielcach, sekr. ds. propagandy. Wówczas zaliczany do rządzącej frakcji komunistycznej znanej jako puławianie (żydokomuna). I sekretarz KW PZPR w Poznaniu, członek Komitetu Centralnego PZPR od 1959 do śmierci, kierownik Wydziału Kultury KC PZPR (1960-1971) wykładowca woj. ośrodka szkolenia partyjnego., absolwent studium zaocznego Szkoły Partyjnej przy KC PZPR, wiceprzewodniczący Komitetu Obrońców Pokoju, członek Światowej Rady Pokoju kontrolowanej i sponsorowanej przez ZSRS. Wicepremier PRL od 1971 - 1972 r. "Poseł" na "Sejm" w PRL - II, III, IV, V, VI i VII kadencji (1957-80), członek Rady Państwa 1972-1976. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Kwiecień 1968:
Zwołane w trybie przyspieszonym zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Podstawowej Organizacji Partyjnej przy Zjednoczonych Zespołach Realizatorów Filmowych, na którym obecny był bardzo aktywny i krytycznie zabierający głos kierownik Wydziału Kultury Komitetu Centralnego partii komunistycznej (1960-1971) - Wincenty Kraśko.

"Reżyser Aleksander Ford odrzucił kierowaną pod jego adresem krytykę, określając ją jako bezpodstawną i przerzucając odpowiedzialność na inne osoby, na administrację i działaczy politycznych. Samokrytycznie i krytycznie zabierali głos m.in. Jan Rybkowski, Czesław Petelski, Wanda Jakubowska, Jerzy Kawalerowicz. W obszernym wystąpieniu kierownik Wydziału Kultury KC PZPR - Wincenty Kraśko zwrócił uwagę na konieczność zmiany atmosfery politycznej i ideowej w środowisku filmowym... Uczestnicy zebrania podjęli szereg uchwał i wniosków....Podjęto też decyzję o usunięciu z szeregów partii reżysera Aleksandra Forda za jego postawę sprzeczną ze stanowiskiem PZPR".

#kacapy


Opublikowano: 07.02.2018 20:59. Ostatnia aktualizacja: 07.02.2018 22:29.
Autor: szpak80
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • https://www.salon24.pl/u/nick/923316,gratulacje-dla-pana-andruszkiewicza-za-potepienia-dolaczyl-d...
  • Się Polaczki uwłaszczają u-w-ła-sz-cz-ają. Całe szczęście jest kacap Trzaskowski z...
  • Stanishev jako premier: Rosja i Bułgaria podpisały umowę o budowie gazociągu (2008)Stanishev...

Tematy w dziale Kultura