szpak80 szpak80
230
BLOG

Wyrzucenie burmistrza arabskiej części Jerozolimy (7 marca 1968 r.)

szpak80 szpak80 Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3

image
Ruhi Al-Khateeb krótko przed śmiercią (1994 r).

Ruhi al-Khateeb (1914-1994), urodził się w Jerozolimie, był absolwentem Oxfordu i Cambridge (1929), następnie pracował jako nauczyciel w domu dziecka, urzędnik w wydziale imigracji i podróży, później pracy, po 1943 r. został szefem Biura ds. arabskich w Jerozolimie, w 1949 r. został współzałożycielem Arab Hotels Company. W latach 1957-1967, będąc burmistrzem Wschodniej Jerozolimy (Al-Quads) pod rządami Jordanii, przyczynił się do dynamicznego rozwoju tej części miasta. Następnie od 29 czerwca pełnił swoją funkcję nieformalnie, po tym jak Israel ogłosił rozwiązanie zarządu miasta w okupowanej przez nich po wojnie 6-dniowej (06.1967) Wschodniej Jerozolimie. Al-Khateeb nie uznał tego aktu i pozostał w mieście. Pracował wówczas jako dyrektor w Arab Hotels Company i przedstawiciel władz miasta w jordańsko-brytyjskim Jerusalem Electric Company. Także po wojnie sześciodniowej, starał się uruchomić na nowo usługi miejskie, jak również przywrócić pokój we wschodnich dzielnicach miasta m.in. zabiegał o przekazanie Israelczykom broni będącej w posiadaniu ludności cywilnej, co wzbudzało protesty. Po zniesieniu Wschodniej Jerozolimy zmienił swoją postawę, stając się aktywnym politycznie przeciwnikiem okupacji.

image
Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Uniwersytetu Al-Quads (1965). Burmistrz wygłosił wówczas przemówienia w obecności króla Jordanii i księcia Kuwejtu.

image


Burmistrz al-Khateeb z małżonką na uroczystym otwarciu szpitala Świętego Jana w Jerozolimie

W marcu 1968 r. został przez israelską policję o 3 w nocy obudzony i zabrany pod pretekstem przesłuchania. Na miejscu zamiast przesłuchania wręczono mu nakaz deportacji i odwieziono na granicę Jordanii, przy czym nie pozwolono mu wziąć ze sobą żadnych rzeczy. Rodzina - żona i dwójka dzieci - o całej sprawie dowiedziała się z radia. Rok później aresztowano i skazano żonę al-Khateeba na 3 miesiące więzienia. Po protestach została zwolniona po 2 tygodniach, później zezwolono jej na odwiedziny męża i leczenie w Bejrucie, a kiedy chciała wrócić zatrzymano ją na granicy i odmówiono zgody na wjazd.
Przez kolejne lata Al-Khateeb angażował się w promocję sprawy palestyńskiej na arenie międzynarodowej, informując o prześladowaniach jakich zaznają Palestyńczycy ze strony Israela.
Al Khateebowi pozwolono na powrót w 1993 r. ale na Zachodni Brzeg. Zmarł w 1994 r.

szpak80
O mnie szpak80

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura