21 obserwujących
102 notki
413k odsłon
  139   2

Wielki Czwartek w Jerozolimie

Ogród Getsemani
Ogród Getsemani

W tym roku kolejny raz Święta Wielkanocne będą inne, niż dawniej.  Pewnie dlatego myślami powróciłam do pielgrzymki do Ziemi Świętej, do miejsc związanych ze zdarzeniami wspominanymi w Wielki Czwartek. Doskonale pamiętam, jak udaliśmy się do Wieczernika oraz do Ogrodu Getsemani.

Ostatnia Wieczerza


" ... W pierwszy dzień Przaśników ... zapytali Jezusa Jego uczniowie: «Gdzie chcesz, abyśmy poszli poczynić przygotowania, żebyś mógł spożyć Paschę?»  I posłał dwóch spośród swoich uczniów z tym poleceniem: «Idźcie do miasta, a spotka was człowiek, niosący dzban wody. Idźcie za nim i tam, gdzie wejdzie, powiecie gospodarzowi: Nauczyciel pyta: gdzie jest dla Mnie izba, w której mógłbym spożyć Paschę z moimi uczniami?  On wskaże wam na górze salę dużą, usłaną i gotową. Tam przygotujecie dla nas». ..." [MK 14, 12-15]

image

Ostatnia Wieczerza , fresk Leonarda da Vinci -1495-98, Mediolan

Ten piękny fresk wszyscy znamy, pewnie wiele osób tak sobie wyobraża scenerię wieczernika. Być może jest to jedynie "wizja" malarza, a być może forma ostatniej wieczerzy była bardziej podobna do tej z filmiku poniżej. Położenie Wieczernika na Górze Syjon, bezpośrednio za murem miasta zaznaczone jest na mapce.

image
Położenie Wieczernika w Jerozolimie


Przed poznaniem Wieczernika posłuchajmy wypowiedź ks. prof. Waldemara Chrostowskiego.

image

Wieczernik - symboliczna MATKA WSZYSKICH KOŚCIOŁÓW


Przewodnikiem mojej grupy pielgrzymkowej był franciszkanin, który ukończył również studia archeologiczne. W kolejnych zwiedzanych obiektach mówił nam, na podstawie jakich badań archeologicznych identyfikuje się oglądany obiekt z miejscem opisanym w Biblii.

W 1951 roku na terenie wokół Wieczernika prowadził badania archeologiczne Jacob Pinkerfield, Polak żydowskiego pochodzenia.
" ...Zachował się wstępny raport Pinkerfielda, ale autor zginął w wyniku ataku terrorystycznego przeprowadzonego w trakcie konferencji archeologicznej, która odbywała się w Ramat Rachel w 1956 roku. Jego prace kontynuował archeolog niemieckiego pochodzenia Bargil Pixner OSB. 
Około 12 centymetrów poniżej poziomu posadzki parteru Pinkerfeld odkrył warstwę odpowiadającą posadzce z czasów krzyżowców. Na kolejne znalezisko natrafił na głębokości 50 cm pod posadzką. Były to „kolorowe, ozdobne mozaiki w geometryczne wzory charakterystyczne dla wczesnego okresu rzymskiego i bizantyjskiego”. Po kolejnych 10 centymetrach odkrywek natrafił na pozostałości kamiennego bruku, które mogły być także fragmentem mozaiki. Znalezisko potwierdziło więc tezę o istnieniu w tym miejscu budowli jeszcze w późnym okresie rzymskim, czyli w II lub III wieku naszej ery. ..." [link]

Prawdopodobnie w tym miejscu znajdował się biblijny Wieczernik, chociaż nikt nie wie, jak 20 wieków temu on wyglądał. Dla wyznawców trzech wiar jest to Miejsce Święte.


Ogród Oliwny


image

Stare drzewa w Ogrodzie Oliwnym


" ... A kiedy przyszli do ogrodu zwanego Getsemani, rzekł Jezus do swoich uczniów: «Usiądźcie tutaj, Ja tymczasem będę się modlił».   ...  Gdy przyszedł po raz trzeci, rzekł do nich: «Śpicie dalej i odpoczywacie? Dosyć! Przyszła godzina, oto Syn Człowieczy będzie wydany w ręce grzeszników. Wstańcie, chodźmy, oto zbliża się mój zdrajca». ..."  [Mk 14, 32-42]Wzgórze Syjonu, na którym znajduje się Wieczernik i Górę Oliwną oddziela dolina Cedronu.

Pamiętam piękny listopadowy wieczór, temperatura około 20st. C. Siedziałam sama na ławce w Ogrodzie Getsemani patrząc na rozświetloną Jerozolimę, wokół nie było ani jednej osoby.

W tym samym miejscu prawie 2000 lat temu przebywał Pan Jezus, wiedział za chwilę zostanie zdradzony i zabity. W tej trudnej chwili bliscy mu apostołowie spali. Myślałam wtedy o zdradach najbliższych nam osób w trudnych momentach naszego życia.

Posłuchajmy kolejną wypowiedź:

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości