8 obserwujących
331 notek
348k odsłon
  1108   0

Były dyrektor Tesli inwestuje w Polsce. Northvolt wybuduje fabrykę modułów bateryjnych

Na polskim Wybrzeżu powstanie zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych szwedzkiej firmy Northvolt, fot. paih.gov.pl
Na polskim Wybrzeżu powstanie zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe modułów bateryjnych szwedzkiej firmy Northvolt, fot. paih.gov.pl

Szwedzka firma Northvolt wybuduje w Gdańsku nowoczesny i wysoce zautomatyzowany zakład produkcyjny oraz inżynierskie centrum badawczo-rozwojowe w zakresie modułów bateryjnych i systemów magazynowania energii. Nakłady inwestycyjne wyniosą  prawie 750 mln zł. Powstanie nawet 500 nowych miejsc pracy.

Jak informuje CIR, wytwarzane produkty będą kompleksowym rozwiązaniem do magazynowania energii oraz zastosowań przemysłowych, m.in. w specjalistycznych pojazdach i maszynach górniczych. Produkcja ruszy w 2022 roku. Wraz z deklaracją inwestycji, Northvolt Poland otrzymał pozytywną decyzję Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w zakresie wsparcia inwestycji oraz grant rządowy.


- Inwestycja firmy Northvolt w Gdański będzie ważnym punktem na mapie industrialnej Polski - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, przy okazji ogłoszenia budowy fabryki przez szwedzkiego producenta baterii.

Jak mówił, „w wielu dziedzinach związanych z motoryzacją odnosimy szereg sukcesów, a te sukcesy przekładają się na tworzenie coraz lepiej płatnych miejsc w pracy" Podkreślił, że inwestycja szwedzkiego koncernu stworzy ok. 500 miejsc pracy.

- Poprzez tego typu inwestycje najlepiej kształtuje się środowisko przemysłu 4.0 - dodał Morawiecki, zauważając też, że produkcja baterii to element „zielonej rewolucji”.

Szef rządu dodał, że „staramy się z Polski uczynić hub przemysłowy”. Jego zdaniem, z powodzeniem udaje się realizować system edukacji i kształcenia technicznego, potrzebny do funkcjonowania takiego hubu.

Minister klimatu Michał Kurtyka baterie określił mianem „ropy XXI wieku”, gwarantujące w przyszłości bezpieczeństwo energetyczne kraju. Ale - jak zauważył - ich produkcja to dopiero początek polskich aspiracji. - Te aspiracje to budowa kompletnego łańcucha dostaw dla elektromobilności oraz centrów badawczo-rozwojowych - wyjaśnił Kurtyka.


northvolt, salon24
Tak będzie wyglądał zakład Northvolt, fot. paih.gov.pl

Jarosław Gowin, minister rozwoju, pracy i technologii podkreślił, że "decyzja firmy Northvolt o umieszczeniu nowej inwestycji w Polsce potwierdza, że nasz kraj to atrakcyjne miejsce do lokowania kapitału".

- Elektromobilność to światowy trend, a Polska stała się ważnym ogniwem w łańcuchu dostaw do samochodów elektrycznych. Polska stała się liderem w eksporcie baterii litowo-jonowych w Unii oraz hubem produkcji baterii elektrycznych. W poł. 2020 polski eksport baterii wyniósł 2,9 mld euro - powiedział Gowin. 

- Zabezpieczenie zdolności produkcyjnych ogniw bateryjnych w Europie ma kluczowe znaczenie dla jej przyszłości przemysłowej, ale równie krytyczne są zdolności w zakresie integracji ogniw w rzeczywistych rozwiązaniach. Właśnie takie będzie dostarczał nowy zakład - wyrafinowane, zrównoważone środowiskowo systemy magazynowania energii wspierające transformację europejskich sieci elektroenergetycznych i jej przemysłu - zaznaczył Peter Carlsson, współzałożyciel i CEO Northvolt.

- Tworzone w Gdańsku systemy magazynowania energii, będą wspierać globalnych, europejskich i krajowych partnerów w zakresie transformacji ku niskoemisyjnej gospodarce i społeczeństwu. Warto także podkreślić innowacyjny i strategiczny charakter tej inwestycji dla Polski i bezprecedensowy w regionie Pomorza. Cieszę się z możliwości realizowania tego projektu - dodał Robert Chryc Gawrychowski, prezes Northvolt Poland.

northvolt, salon24
Produkcja baterii w Northvolt, fot. paih.gov.pl

Członek zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Grzegorz Słomkowski powiedział, że "inwestycja Northvolt to dla Polski kolejny krok m.in. w zakresie „umacniania (...) pozycji łańcucha dostaw przemysłu bateryjnego” i „wzmocnienia konkurencyjności technologicznej”.

- Od 2018 r. PAIiH zamknęła już 22 projekty z branży elektromobilności o łącznej wartości ponad 3,5 miliarda euro. Projekty te zapewnią ponad 9,5 tysiąca miejsc pracy. Nasza agencja aktualnie obsługuje projekty elektromobilne o potencjalnej wartości ponad 5 miliardów euro – podał Słomkowski.

Szwedzka spółka Northvolt powstała w 2016 r.; ma siedzibę w Sztokholmie. Założyli ją Peter Carlsson i Paolo Cerruti - byli wiceprezesi Tesli. Carlsson w latach 2011-2015 kierował działem odpowiadającym za organizowanie zaopatrzenia i łańcucha dostaw do produkcji samochodów Tesli. Był też bliskim współpracownikiem Elona Muska. 

Northvolt zatrudnia ponad 1 tys. pracowników. Specjalizuje się m.in. w rozwiązaniach w zakresie baterii i akumulatorów i tzw. inteligentnej diagnostyki. Jej misją jest „stworzenie najbardziej ekologicznego ogniwa na świecie, o minimalnym śladzie węglowym”.

Inwestycje Northvolt wpisują się w projekt unijnej tzw. Inicjatywy Bateryjnej, w której uczestniczy m.in. Polska. Firma od 2018 roku działa w Polsce. Zainwestowała już w zakład montażu modułów bateryjnych, składających się z ogniw akumulatorowych, elektronicznych układów sterowania i regulacji temperatury oraz specjalnych obudów, które następnie są wykorzystywane w systemach magazynowania energii czy przemysłowych maszynach górniczych. Inwestycja na Wybrzeżu ma być rozszerzeniem działalności Northvolt Poland w naszym kraju. 

Lubię to! Skomentuj50 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka