8 obserwujących
332 notki
349k odsłon
  740   0

Polski wynalazek: Maska, która redukuje sen

Polski start-up stworzył maskę o nazwie NeuroOn, która pozwala zredukować ilość snu. Środki na rozwinięcie projektu i produkcję twórcy wynalazku zebrali w serwisie crowfoundingowym kickstarter.com.

Większość z nas jest przyzwyczajona do snu monofazowego, czyli jednego dłuższego snu w ciągu doby. Polifazowy tryb snu polega na serii krótkich drzemek, które redukują sen do mniejszej ilości godzin. Organizm człowieka jest dostosowany do takiego wypoczynku - tak regeneruja się np. niemowlęta, które na przemian budzą się i zasypiają.

Maska polifazowa NeuroOn monitoruje nasze parametry życiowe: fale mózgowe, napięcie mięśniowe czy ruch gałek ocznych. W opasce (zakładanej na oczy) zamontowane są specjalne czujniki. Poprzez Bluetooth 4.0 maska łączy się z aplikacją zainstalowaną na smartfonie, gdzie przesłane dane są analizowane. Dzięki temu otrzymamy raport, kiedy najlepiej się wysypiamy, a telefon obudzi nas w najodpowiedniejszym dla nas momencie. Dzięki masce, zamiast spać 8 godzin bez przerwy, będziemy mogli sobie ucinać w ciągu doby np. sobie cztery półgodzinne drzemki.

Twórcami projektu są absolwenci polskich uczelni: Janusz Frączek i Krzysztof Chojnowski (Politechnika Warszawska) oraz Kamil Adamczyk (Warszawski Uniwersytet Medyczny). Każdy z nich w czasie studiów pracował, więc nie mieli wiele czasu na odpoczynek. Tak wymyślili NeuroOn. Warto przy tym dodać, że sen polifazowy stosowali m.in. Leonardo Da Vinci, Winston Churchill i Napoleon Bonaparte.

Projekt realizuje firma Inteliclinic. Maska kosztuje 299 dolarów. 21 grudnia 2015 r. na stronie projektu poinformowano, że po ponad dwóch latach intensywnych prac, rozpoczęto wysyłkę urządzeń do klientów. 

 

źródło: kickstarter.com, neuroon.com, brief.pl

BG

 

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale