5 obserwujących
291 notek
296k odsłon
620 odsłon

Polscy eksperci sprawdzą bezpieczeństwo FaceApp

Eksperci sprawdzą bezpieczeństwo danych udostępnionych FaceApp - poinformował minister Marek Zagórski. Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Eksperci sprawdzą bezpieczeństwo danych udostępnionych FaceApp - poinformował minister Marek Zagórski. Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Wykop Skomentuj12

Ministerstwo Cyfryzacji i NASK sprawdzą, czy aplikacja mobilna FaceApp jest bezpieczna dla użytkowników.  

W ostatnich dniach w polskich mediach społecznościowych ogromną popularnością cieszy się aplikacja do modyfikacji twarzy o nazwie FaceApp. Tu dowiesz się więcej o tym, jak działa FaceApp.

Choć aplikacja nie jest nowa (powstała w 2017 r.), kilka dni temu zyskała „drugie życie” dzięki kampanii reklamowej w USA przeprowadzonej na Twitterze pod hasztagiem #AgeChallenge. Użytkownicy, w tym celebryci, publikowali swoje aktualne selfie zestawione ze zdjęciem przerobionym w FaceApp – najczęściej postarzonym wyglądem. Akcja okazała się niezwykle skuteczna, aplikacja została pobrana miliony razy. Kampania została wymyślona przez marketingowców odpowiedzialnych za promocję produktu.

Z USA moda przyszła natychmiast do Polski. Nasze media społecznościowe również zalała lawina zdjęć przerobionych w FaceApp. Aby skorzystać z aplikacji, trzeba zezwolić jej na dostęp do danych zawartych w smartfonie. Ze względu na to, że program powstał w Rosji i tam trafiają wszystkie dane, polskie ministerstwo cyfryzacji podniosło alarm. Eksperci zajmujący się cyberbezpieczeństwem, jak i znawcy specyfiki działania rosyjskich służb, ostrzegają, że dane mogą zostać wykorzystane w niekontrolowany sposób.

Ministerstwo Cyfryzacji i państwowy instytut badawczy NASK badają temat pod kątem bezpieczeństwa danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. - W zależności od wniosków podejmiemy decyzję o ewentualnych dalszych działaniach – poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nie chcemy utrudniać życia użytkownikom. Chcemy ich przede wszystkim edukować i uświadamiać im, że czasem na pozór błaha zabawa może mieć poważne skutki - dodał. 

CERT – zgłaszanie incydentów w sieci

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło punkt konsultacyjny dla użytkowników dotyczący bezpieczeństwa danych w sieci. Każdy, kto ma wątpliwości dotyczące aplikacji lub innych dziwnych incydentów podczas korzystania z Internetu, może zapytać o opinię ekspertów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Zgłoszenia można kierować na stronie CERT Polska lub pisząc e-mail na adres: dyzurnet@dyzurnet.pl.

Zgłaszać można nie tylko aplikacje, ale także przypadki podejrzanych wiadomości e-mail, próby oszustwa (np. fałszywe sklepy internetowe), złośliwe oprogramowanie, błędy w oprogramowaniu lub aplikacjach mobilnych, nielegalne treści rozpowszechniane w Internecie i wszystkie inne incydenty, które wzbudzą nasz niepokój.

Bezpieczeństwo aplikacji mobilnych

Zanim zainstalujemy aplikację na smartfonie, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

- upewnić się, że czy program wymaga udzielenia mu wszystkich uprawnień, o które prosi

- pobierać aplikację tylko z zaufanych i bezpiecznych źródeł

- usuwać aplikacje, z których nie korzystamy

Zobacz galerię zdjęć:

Minister cyfryzacji Marek Zagórski. Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Minister cyfryzacji Marek Zagórski. Fot. Ministerstwo Cyfryzacji Aktorka Joanna Koroniewska i prezenter telewizyjny Maciej Dowbor postarzony w FaceApp. Fot. Instagram/ Joanna Koroniewska Modelka Paulina Krupińska i piosenkarz Sebastian Karpiel-Bułecka w wersji postarzonej w FaceApp. Fot. Instagram / Paulina Krupińska Prezenter telewizyjny Filip Chajzer w wersji za kilkadziesiąt lat. Fot. Instagram/ Filip Chajzer


BG


Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie