58 obserwujących
157 notek
229k odsłon
613 odsłon

Sprzątanie kuwety 84; Czy Tu.154 PLF101 rozbił się przy lądowaniu?

Wykop Skomentuj42

Drodzy Admini, jeśli nie powstał jeszcze dział "smoleńskie bzdury, powtarzane powielekroć", to poproszę do "Katastrofa smoleńska".


Bywalcy wiedzą, kolejne urojenia,

Rządowy Tu-154 nie rozbił sie przy lądowaniu - "katastrofa" w Smoleńsku.


kolejne wyjaśnienie:

Opowiadacz głodnych kawałków, imion wielu Qwerty/Niegracz znowu coś tam opowiada, co każdy może sam pod powyższym linkiem doczytać. Tylko czy polski samolot rzeczywiście skraksował przy lądowaniu?

Niegraczyk pisze, że nie i że za widoczny stopień destrukcji odpowieda jakaś wielka bomba w samolocie, a najpewniej dziesiątki tych bomb, bo do każdego wygięcia blachy trzeba pasującą bombę dointerpretować.

Ale wróćmy do tytułu; Maszyna ląduje kołami w dół. W tej pozycji pierwszymi elementami które spotykają się z gruntem są ciężkie podwozie, płat ze zbiornikami paliwa, bagażniki na spodzie kadłuba. Siły pochodzące od tych elementów nie oddziaływują lub w małym stopniu oddziaływują na kadłub.


W Smoleńsku jednak, patrząc krytycznie, do katastrofy doszło rzeczwiście nie przy lądowaniu, tylko inaczej niż blagier Niegracz/Qwerty naiwnym wciska. W Smoleńsku załoga zainicjowała mocno spóźnione odejście na drugi krąg lub raczej awartyjen poderwanie maszyny i to właśnie w procesie odejścia/poderwania doszło do kolizji z drzewami, utraty końcówki lewego skrzydła i niekontrolowanej rotacji w położenie plecowe. W tym położeniu na delikatną strukturę górnej części kadłuba oddziaływują siły pochodzące od masy płata, masy podwozia i masy przewożonej w bagażnikach.

Więc wrakowisko wygląda jak wygląda.


A co do stopnia rozdrobnienia; Energia kinetyczna wynikająca z prędkości postępowej maszyny o masie całkowitej 80 ton i prędkości 270 km/h stanowi ekwiwalent prawie 60 kg trotylu! 

I ta energia musiała się gdzieś podziać i się podziała, a efekty widzimy na wrakowisku.

Proponuję przeczytać moją notkę w której podlinkowałem notki innych autorów naświetlających zagadnienie z różnych punktów widzenia:

https://www.salon24.pl/u/nudna-teoria/402695,prawda-w-smolenskich-prawdach-cz-28-szczatki-tupolewa


A Niegraczyk niech gdzie indziej szuka naiwnych.Wykop Skomentuj42
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka