23 obserwujących
133 notki
133k odsłony
1274 odsłony

75-lecie powstania Brygady Świętokrzyskiej - (foto)reportaż

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza (zdjęcie własne)
Przed Grobem Nieznanego Żołnierza (zdjęcie własne)
Wykop Skomentuj76

11 sierpnia 2019 r. odbyły się uroczystości upamiętniające utworzenie Brygady Świętokrzyskiej. O samej Brygadzie i kontrowersjach wokół niej napisano dużo. Ograniczę się do podania linku do notki z salonowego newsroomu: https://www.salon24.pl/newsroom/976570,75-rocznica-powstania-brygady-swietokrzyskiej-nsz-kontrowersyjny-patronat-prezydenta-dudy oraz własnej notki   https://www.salon24.pl/u/olenkawagner/935069,brygada-swietokrzyska-faszyzm-komunizm-czyli-moja-polemika-z-dawidem-warszawskim . Temat Brygady jest kontrowersyjny, choć właściwie kontrowersyjny być nie powinien. Walczyli z AL? Tak, walczyli z komunistami i jeśli ktoś jest sympatykiem komunizmu, to jasne, że Brygady Świętokrzyskiej lubić nie będzie. Kolaborowali z Niemcami? Istotnie, porozumieli się z Niemcami w sytuacji gdy zdecydowali się przedostać w kierunku, gdzie były wojska amerykańskie. Żadnych operacji wojennych wspólnie z Niemcami nie prowadzili. Dlaczego z jednym totalitaryzmem współpracować można, a drugim nie? Chyba główny problem w niechęci niektórych środowisk (czasem nawet tych antykomunistycznych) do Brygady Świętokrzyskiej polega na tym, że nie wpisują się w nurt martyrologiczny. Oczywiście, część żołnierzy poległa, część ochotników przerzuconych do kraju została aresztowana, ale większość członków Brygady uniknęła losu typowego dla innych żołnierzy wyklętych.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 w Katedrze Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego. Na przeciwko Katedry stoi pomnik Powstania Warszawskiego. Dla mnie to symboliczne zetknięcie się dwóch tradycji: Powstanie Warszawskie - bohaterstwo, danina krwi, lojalność wobec sojuszników i wiara w ich lojalność, klęska, ale zwycięstwo moralne i Brygada Świętokrzyska - pragmatyzm, trzeźwa ocena sytuacji, ratowanie tego, co da się ratować - własnego życia, ale też życia innych, np. więźniarek z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Holiszowie. Celowo upraszczam i podkreślam kontrast.  Tak naprawdę nie chcę tu wartościować. Obu postawom winniśmy szacunek. Temat na dłuższą dyskusję, na razie wróćmy do relacji.

Brygada Świętokrzyska wymieniona została w intencji mszy, która odprawiona została w intencji poległych, zmarłych i żyjących żołnierzy tej formacji oraz modlitwie wiernych. Kazanie jednak miało charakter typowo religijny, o formacjach partyzanckich (bez wymieniania Brygady) mowa była jedynie w takim kontekście, że kapelani odprawiali msze polowe, które bardzo podbudowywały morale. Jako przykład podana została wigilia 1939 r. z udziałem majora Hubala. Na koniec mszy odmówiono modlitwę żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Dalsze uroczystości miały miejsce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uczestnicy zostali tam zawiezieni autokarami lub przyszli piechotą. Kto był, a kto nie był na uroczystościach? Byli Weterani walczący niegdyś w szeregach Brygady Świętokrzyskiej: Major Bogdan Eubich, Major Stanisław Turski oraz Porucznik Henryk Atemborski. Otrzymali oni medale „Pro Bono Poloniae” w uznaniu szczególnych zasług w upowszechnianiu wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie oraz poza granicami kraju. Wręczyli je  Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz sędzia Bogusław Nizieński. Obecna była także Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, która przeczytała list Marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Był też ambasador Republiki Czeskiej, a to z uwagi na fakt, że Brygada walczyła na terenie Czech (ówczesnej Czechosłowacji). Wsławiła się tam wyzwoleniem niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet w Holiszowie. Uratowano ok. tysiąca więźniarek, w tym wielu Żydówek, które miały zginąć, gdyż esesmani zamierzali przed wycofaniem się podpalić baraki. Były wśród nich również więźniarki z Francji. Między innymi to ich zeznania uratowały dowódcę Brygady pułkownika Antoniego Szackiego "Bohuna" przed ekstradycją z Francji do PRL. Innymi czynnikami, które skłoniły do uniewinnienia był list generała Maczka odrzucający zarzuty o kolaborację, a także (może nawet przede wszystkim) wykrycie, że zbrodnie przypisywane Brygadzie Świętokrzyskiej miały miejsce w okolicznościach, w których członkowie Brygady byli zupełnie w innym miejscu.  

W tym momencie warto wspomnieć o  nieobecnych. Nieobecny był Prezydent RP Andrzej Duda. Objął wprawdzie uroczystości patronatem, ale sam się na nich nie pojawił. Może przeoczyłam, ale nie wydaje mi się by kogoś na uroczystości wysłał. Nie było też Premiera RP Mateusza Morawieckiego, ale ten przysłał przedstawiciela rządu w osobie Ministra Kasprzyka. Czyżby nieobecni wystraszyli się krytyki, jaka spadła na Pana Prezydenta za objęcie obchodów patronatem, a na Pana Premiera za złożenie wiązanki kwiatów na grobach zmarłych żołnierzy Brygady w Monachium? Istotnie, przeciwnicy PiS sugerują, że ugrupowanie to czci "kolaborantów", ale o tym za chwilę.

Wykop Skomentuj76
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka