"Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja", mawiano drzewiej. Geneza wróżb andrzejkowych nie jest znana, najpopularniejsze są dwie hipotezy; niemiecka i grecka. Niemcy wierzą,że św.Andrzej odziedziczył swą moc po bogu Freyu, a Grecy upatrują początków wróżb na Sporadach, gdzie popularne było wróżenie z wosku. Andrzejki wpisują się silnie również w słowiańską tradycję.Wierzono,ze św. Andrzej magiczną moc odziedziczył po Godunie, bożku weselnych godów.
Z tym świętem wiąze się wiele przesądów i wróżb.Obok tradycyjnego lania wosku konieczny był całodzienny post, żarliwe modlitwy o męza przed snem oraz...sen z męskimi spodniami pod poduszką i wałkiem do maglowania bielizny u boku.
Na południu Polski dzień świętego Andrzeja był porą szczególnej aktywności wiedźm i upiorów. Aby się przed nimi uchronić, na drzwiach kreślono główką czosnku znak krzyza.
Krzyz...Tu wypada zatrzymać się na chwilę i odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego w katolickim kraju wciąż spotykamy się wokół z wróżbami, przesądami, zabobonami.
Inne tematy w dziale Kultura