Tędy i owędy
Nie siędzę okrakiem na barykadzie!
73 obserwujących
2061 notek
2736k odsłon
675 odsłon

Udziec barani pieczony

Wykop Skomentuj25

Mogłoby się wydawać, że pieczystego nie powinno się podawać latem, ale to jest błędne stanowisko. Baraniną zajadają się przecież właśnie ludy południa, nie północy! Grecy, Włosi, Hiszpanie, Arabowie - wszystkie te nacje kochają wełniaste stworzenia. Może właśnie dlatego, gdy wczoraj w Makro uśmiechnęła się do mnie noga barania, wzięłam ją bez wahania.

Czemu nie jagnię? Otóż - większość jagniąt dostępnych w sklepach to tak naprawdę dorosłe zwierzęta, którym szlachetne miano nie przysługuje, ale ... powiedzmy to sobie szczerze: Polacy nie znają się na owcach, bo przez dziesiątki lat nie były dostępne w sklepach (a gwoli prawdy, to i do dziś są wielkimi nieobecnymi). Ja, oczywiście, jagnięcinę kocham, ale cena prawdziwej jest zaporowa, a nie lubię przepłacać za iluzję. A baranina dobrze zrobiona naprawdę nie jest gorsza w smaku od jagnięciny.

Mój kawał (trochę ponad 2 kg) już był oczyszczony z tłuszczu i błonek, więc pracę miałam ułatwioną. Umyte, wysuszone mięso natarłam cukrem, solą i pieprzem, skropiłam octem i obłożyłam grubo obraną i pokrojoną w plastry cebulą i czosnkiem oraz świeżymi ziołami: tymiankiem (mnóstwo - zerwałam pełną garść gałązek) i rozmarynem (listki z trzech gałązek) - zostawiłam pod przykryciem w lodówce.

Dziś mięso wyjęłam, zgarnęłam warzywa do miski, udziec osuszyłam ręcznikiem papierowym i obsmażyłam w brytfannie ze wszystkich stron na rumiano - na smalcu. Potem do brytfanny dodałam warzywa, szczelnie nakryłam przykrywką i wstawiłam do piekarnika. Piekłam przez 3,5 godziny, dwa razy odwracając w tym czasie mięso, a potem zostawiłam w zamkniętym piekarniku jeszcze na 2 godziny.

Mięso rozpływało się w ustach, i nie wierzę, by ktoś (poza specjalistami) był w stanie rozpoznać, że to baran, a nie jagnię.

Sos przecedziłam, dodałam śmietanki, zagotowałam i podałam do mięsa i ziemniaków gotowanych oraz sałaty z winegretem.

Wykop Skomentuj25
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości