Tędy i owędy
Nie siedzę okrakiem na barykadzie!
83 obserwujących
2357 notek
3018k odsłon
  367   2

Is fecit, cui prodest

Czy "pandemia" Covid-19 przyniosła same straty? O nie, nie. Straty to ponosimy my, poddani, natomiast całkiem spora grupa osób i przedsiębiorstw skorzystała całkiem pięknie.

1. Big Pharma. "Z najnowszego raportu Pfizera wynika, że spółka planuje w tym roku zarobić na sprzedaży szczepionek 36 mld dol., a w przyszłym kolejne 29 mld dol. By osiągnąć taki wynik, zamierza do końca tego roku dostarczyć państwom 2,3 mld dawek preparatu.". "Wszystko za sprawą decyzji państw rozwiniętych o podawaniu swoim obywatelom trzeciej dawki oraz zatwierdzaniu preparatu Comirnaty w kolejnych państwach.". Na szczepionkach koncerny farmaceutyczne miały prawdziwe złote żniwa: za "wynalezienie" ich zapłaciły poszczególne państwa i Unia Europejska jako całość, faza badań laboratoryjnych skróciła się poniżej dopuszczalnego minimum, fazę badań na ludziach firmy mają całkowicie za darmo i jeszcze nie ponoszą żadnych kosztów z powodu NOP. Nie było, nie ma i długo chyba nie będzie równie zyskownego biznesu!

2. Branża sprzedaży z dostawą oraz branża sprzętu i oprogramowania do pracy i nauki na odległość.

3. Media.

4. Lekarze i pielęgniarki (dodatki kowidowe, teleporady, zwiększone zapotrzebowanie na medycynę prywatną).

5. Branża wytwarzająca maski, rękawiczek jednorazowych i płynów do dezynfekcji.

6. Co prawda budżety poszczególnych państw poniosły szkody druzgoczące lub rujnujące, ale są też korzyści długofalowe, które mogą zrównoważyć albo nawet przewyższyć te straty: ludzie się pogodzili bez szemrania z zaprzestaniem funkcjonowania, a potem - z drastycznym obniżeniem zakresu i poziomu ochrony zdrowia; szczęśliwie w wielu krajach udało się też uśmiercić sporą liczbę osób w podeszłym wieku i ciężko schorowanych, bo taki właśnie w większości jest przekrój społeczny osób zmarłych. W Polsce np. prawie 200 000 nadmiarowych zgonów: nie trzeba zajmować się starymi, schorowanymi ludźmi ani wypłacać im rent czy emerytur.

7. Politycy: czy Państwo są w stanie wyobrazić sobie te zwyczajowe 10%, które firma zainteresowana produkcją "szczepionek" wyklepanych w parę miesięcy na kolanie, na koszt i ryzyko odbiorcy, zostawia jako dowód wdzięczności na parapecie? ... Mnie na samą myśl kręci się w głowie!

8. Politycy II: Grupy Trzymające Władzę na całym świecie przeprowadziły eksperyment, który pokazał jak na dłoni, że teraz już można śmiało nałożyć społeczeństwom dowolny kaganiec. Coraz bliżej do rządów tak zamordystycznych, że Hitler czy Stalin mogli o takich tylko pomarzyć. Wystarczy wygasić obecną "pandemię", odczekać kilka miesięcy, a na jesieni puścić na czerwonych paskach nową, znacznie groźniejszą, mutację jakiegoś wirusa.

Gdy bilans zysków i strat przedstawia się tak, jak przedstawia, raczej niemożliwe jest stwierdzenie z całą pewnością, kto konkretnie pociągnął za spust. Bo przecież wiadomo, że ten, kto zyskał, ten czynu dokonał!

https://businessinsider.com.pl/firmy/pfizer-zarobi-na-szczepionkach-wiecej-niz-planowal-to-dziesiatki-miliardow-dolarow/004pt7q

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale