Wzrosną kary za śmiecenie w miejscach publicznych

Wzrosną kary za śmiecenie w miejscach publicznych.
Wzrosną kary za śmiecenie w miejscach publicznych.
W wakacje powinniśmy zadbać o to, by plaże nie zamieniały się w śmietniki. Ministerstwo Klimatu i Środowiska apeluje, by podczas wycieczek i wypoczynku nie pozostawiać śmieci na plaży. Za śmiecenie będą grozić wysokie kary.

„Nie śmiecę, wybieram czystą plażę”

Spędzając urlop nad polskim morzem, na każdym kroku widujemy tabliczki zakazujące śmiecenia na plaży. Niestety ilość wyrzucanych odpadów oraz problem zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego, a także przyległych do niego plaż i wydm nie maleje. Kampanią „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę” Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz WFOŚiGW w Gdańsku chcą zwiększać świadomość turystów i mieszkańców w tej kwestii.

- Nie chodzi tu tylko o walory estetyczne, ale o realne zagrożenie dla morskiej flory i fauny, a także dla nas samych - przekonuje wiceminister Jacek Ozdoba.

500 ton śmieci rocznie zebrane z plaż

Województwo pomorskie jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Wiadomo, że plaża, morze, czysta woda – przyciągają rzesze wczasowiczów. Obecnie z gdańskich plaż zbieranych jest około 500 ton śmieci rocznie. Większość z nich to odpady szklane.

- Zależy nam, aby do turystów trafił jasny i czytelny przekaz: niczego nie należy zostawiać w piasku na plaży. Wszystkie odpady wyrzucamy do kosza lub zabieramy ze sobą. Zostawiamy po sobie czyste miejsce. Takie, które sami chcielibyśmy zastać – tłumaczy Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Wzrosną kary za śmiecenie - nawet 5 tys. zł

Nie każdy pamięta, że za zaśmiecanie miejsc publicznych grożą kary.

- Przez wiele lat kary za przestępstwa środowiskowe nie były rewaloryzowane i obecnie ich wysokość jest zupełnie nieadekwatna do popełnianych czynów – uważa wiceminister Jacek Ozdoba.
Jak zapowiedział, rząd chce zaostrzyć kary dla osób, które przyczyniają się do degradacji środowiska.

-  Planowana nowelizacja przepisów zakłada, że grzywna za zaśmiecanie zarówno plaż, lasów, zieleńców, terenów przy jeziorach, jak i szlaków górskich wzrośnie z 500 zł do nawet 5 tys. zł. To także obligatoryjność sprzątnięcia. Jeśli chodzi o kodeks karny, to zaostrzamy przepisy dotyczące przestępstw środowiskowych. Tutaj również kary będą znacznie wyższe – wyjaśnił Ozdoba.

Plan nowelizacji przepisów został już wpisany do harmonogramu prac rządu.

KJ

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości