Rada Polityki Pieniężnej znów podniosła stopy procentowe

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję dotyczącą stóp procentowych. Fot. PAP/Marcin Bielecki
Rada Polityki Pieniężnej podniosła w czwartek wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski.

Czwartego 5 maja. RPP podniosła stopy procentowe

Jak podano, RPP zdecydowała o podwyżce wszystkich stóp procentowych NBP o 0,75 pkt proc. Tym samym stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali rocznej, stopa lombardowa do 5,75 proc., stopa depozytowa do 4,75 proc., stopa redyskonta weksli do 5,30 proc., a stopa dyskontowa weksli do 5,35 proc.

Polecamy:

30. rocznica powołania Straży Granicznej – moneta kolekcjonerska NBP

Niemiecka chemia zalewa Polskę. Na rynek wchodzi właśnie największy gracz

To ósma z rzędu podwyżka stóp procentowych. Pierwsza z cyklu podwyżek nastąpiła w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu Rada Polityki Pieniężnej podnosiła stopy co miesiąc. W marcu skala podwyżki wyniosła 0,75 pkt proc., a w kwietniu br. 1 pkt proc.

Uchwała RPP wchodzi w życie w piątek, 6 maja br. 

Perspektywy koniunktury obarczone niepewnością

Decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę – stwierdzono w czwartkowym komunikacie po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Rada oceniła, że utrzymuje się ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Aby ograniczyć to ryzyko, a więc dążąc do obniżenia inflacji do celu NBP (2,5 proc., z możliwością odchylenia +/- 1 pkt. proc.) w średnim okresie, Rada postanowiła ponownie podwyższyć stopy procentowe NBP. Podwyższenie stóp procentowych NBP będzie także oddziaływać w kierunku ograniczenia oczekiwań inflacyjnych” – podała Rada Polityki Pieniężnej w czwartkowym komunikacie.

„Dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę” – stwierdzono w komunikacie RPP.

Jednocześnie RPP przyznała, że w I kwartale br. utrzymuje się w Polsce wysoka dynamika aktywności gospodarczej i że dobra koniunktura będzie się utrzymywać w kolejnych kwartałach 2022 r.

„W kolejnych kwartałach można oczekiwać utrzymywania się korzystnej koniunktury, choć prognozowane jest stopniowe spowolnienie wzrostu gospodarczego, a perspektywy koniunktury, zarówno w Polsce, jak i na świecie, obarczone są znaczną niepewnością związaną z wpływem rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie” – stwierdzono w komunikacie RPP.

KW

Obejrzyj: Rafał Ziemkiewicz: "Polska ma przed sobą wielką przyszłość"


Polecamy:

RPP podejmie decyzję o podwyżce stóp procentowych - co nas czeka?

Majówka 2022 - Polacy tną wydatki. Na czym najbardziej oszczędzamy?

Go Sport znika z Polski. Derusyfikacja polskiej gospodarki uderza w znaną sieć

Obajtek z wizytą na Litwie. PKN Orlen chce tam inwestować w energetykę wiatrową

Oto plan Morawieckiego dla posiadaczy kredytu hipotecznego. "Wakacje kredytowe"

Lubię to! Skomentuj99 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka