Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Prezydent RP Andrzej Duda. Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Ustawa o małym ZUS z podpisem Andrzeja Dudy. Sprawdź, co się zmieni

Redakcja Redakcja ZUS Obserwuj temat Obserwuj notkę 17

Zmniejszenie, proporcjonalnie do przychodu, składek na ZUS dla drobnych przedsiębiorców to skutek ustawy, którą podpisał prezydent. Mały ZUS ma objąć około 175 tys. jednoosobowych firm, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. 

Zmiana ustawy ma na celu dostosowanie wysokości obciążeń ponoszonych przez przedsiębiorców (prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą) z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne do ich możliwości finansowych.

Obecnie przedsiębiorcy niezależnie od wielkości przychodu płacą taką samą składkę ZUS. Dzięki planowanym zmianom osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przeciętne miesięczne przychody nie przekraczają 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2018 r. to 5250 zł), będą mogły płacić obniżone, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne.

Oszczędności przedsiębiorcy będą zależały od jego rocznych przychodów. Mały ZUS ma uzupełniać obecnie obowiązujące rozwiązania, np. ulgę na start czy działalność nierejestrowaną.

image
Ustawa o małym ZUS ma pomóc małym przedsiębiorcom i ograniczyć szarą strefę.

Przyjęte rozwiązania mogą wpłynąć na rozwój przedsiębiorczości, pobudzić aktywność zawodową, ograniczyć tzw. szarą strefę oraz poprawić „przeżywalność” przedsiębiorstw, a przede wszystkim ich rentowność. Projektodawca ustawy oszacował, że jej obowiązywanie przyniesie realną korzyść ekonomiczną około 175 tys. przedsiębiorców.

Nowe prawo uzależnia najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych od uzyskiwanego przez nich rocznego przychodu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, który w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 30–krotności kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku (w razie rozpoczęcia lub zawieszenia działalności gospodarczej w ciągu roku kalendarzowego limit przychodów ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu).

Tak wyznaczona najniższa podstawa wymiaru składek nie może przekroczyć 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego na dany rok kalendarzowy i nie może być niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w styczniu danego roku.

Przedsiębiorcy, do których jest skierowana ustawa dotycząca „małego ZUS” mogą jednak zadeklarować jako miesięczną podstawę wymiaru składek, kwotę wyższą od najniższej podstawy wymiaru.

Według nowych przepisów przedsiębiorca może korzystać z zaproponowanych rozwiązań przez trzy lata w ciągu ostatnich pięciu lat prowadzenia działalności. Przez dwa lata będzie więc musiał opłacać składki na ubezpieczenie społeczne w pełnej wysokości.

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2019 r.

Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka