10 obserwujących
263 notki
417k odsłon
1800 odsłon

Nowa ustawa o kasach fiskalnych online. Kto i od kiedy będzie musiał je posiadać?

Jako pierwsi kasy będą musieli wymienić mechanicy samochodowi i stacje benzynowe.
Jako pierwsi kasy będą musieli wymienić mechanicy samochodowi i stacje benzynowe.
Wykop Skomentuj13

Od 1 maja w życie wchodzi ustawa wprowadzająca kasy fiskalne online, które będą łączyć się w czasie rzeczywistym ze skarbówką. Nowe przepisy mają ograniczyć szarą strefę i wyłudzenia podatku VAT.

Kasy fiskalne online są wymierzone głównie w przedsiębiorców, którzy notorycznie nie rejestrują transakcji. Jako pierwsza obowiązkowi ich rejestracji będzie podlegać branża paliwowa. Jak obliczono, obowiązek kas fiskalnych online w ciągu dekady ma przynieść dodatkowe 10,5 mld zł wpływów do budżetu.

Kasy fiskalne online zapewniać będą możliwość przesyłania na bieżąco informacji do Centralnego Repozytorium Kas za pośrednictwem sieci teleinformatycznej umożliwiającej przesyłanie informacji między kasą a rejestrem. W CRK znajdą się głównie dane z paragonów czyli co, kiedy i za ile zostało sprzedane, oraz dane o zdarzeniach zapisywanych w pamięciach kas rejestrujących. Dane te mają pozwolić skarbówce ustalić m.in. jaki produkt lub usługa podlegały sprzedaży, ile kosztowały, kiedy nastąpiła sprzedaż i oczywiście - gdzie znajduje się kasa.

Urzędy nie będą mogły sprawdzić jednak, kto dokonał zakupu - prawdopodobnie wszystkie przesyłane informacje będą tożsame z tym, co standardowo znajduje się na paragonie. Ale jeśli np. klient poda przy zakupie swój NIP, wówczas informacja o numerze również trafi do fiskusa. Co ważne, system ten będzie odbierał i gromadził informacje z kas fiskalnych online w celach analitycznych i kontrolnych. Czyli jeśli zostanie wykryta nieprawidłowość, fiskus od razu będzie mógł od razu przystąpić do kontroli.

Mimo że nowelizacja ustawy wchodzi w życie 1 maja 2019 roku, to nie oznacza, że od tego momentu podatnicy będą zobowiązani do zakupu kas fiskalnych online i ewidencjonowania na nich sprzedaży - obowiązek ten bowiem będzie wprowadzany stopniowo dla danych grup przedsiębiorców.


Od stycznia 2020 roku kasę fiskalną online będą zobowiązaniu posiadać:

  • świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
  • sprzedający benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

Od lipca 2020 zobowiązane do rejestracji na kasach fiskalnych online będą działalności:

  • świadczące stale lub sezonowo usługi, związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
  • zajmujące się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

Od stycznia 2021 r. do grupy firm z obowiązkową kasą online trafią świadczący usługi:

  • fryzjerskie;
  • kosmetyczne i kosmetologiczne;
  • budowlane;
  • w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów;
  • prawnicze;
  • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Okres przejściowy kończy się z dniem 31 grudnia 2022 roku. Od stycznia 2023 roku wszyscy pozostali przedsiębiorcy nie wymienieniu wśród wcześniejszych grup będą zobowiązane wymienić kasy.

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Finansów, firmom ma przysługiwać częściowe odliczenie od podatku kwoty na zakup kasy. Odliczenie wyniesie 90 proc. ceny zakupu, al nie więcej niż 700 zł.

źródło: poradnikprzedsiebiorcy.pl, wyborcza.pl

ja

Wykop Skomentuj13
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka