wzrost stężenia C02
wzrost stężenia C02
quahadi quahadi
150
BLOG

W liczbach o CO2

quahadi quahadi Gospodarka Obserwuj notkę 9

Na początek, banalne dwa pytania:

a) największy, zasadniczy wpływ na klimat naszej planety ma ........?

b) jaki gaz cieplarniany w największym stopniu wpływa na klimat?

Mam nadzieję, że odpowiedzi nie będą Państwa szokować.


Niby nic bardziej prostego, by uświadomić sobie dlaczego  i w jaki sposób ratujemy obecnie klimat ziemi.

Przyjrzyjmy się więc liczbom. Do boju, o lepsze jutro. 

Konkrety są takie:

1/ Całkowita ilość dwutlenku węgla w atmosferze ziemskiej ( tu link )  w przybliżeniu = 0,041

2/ Nie dyskutując z liczbami zawartymi w tym linku ( gazy cieplarniane ),  wypływ CO2 na klimat, wikipedia szacuje na 9-26%,  uśredniając = 17,5

3/ Działalność człowieka (link j.w.), generuje emisję CO2 20 razy mniejszą (słownie: dwadzieścia) niż pochodząca ze źródeł naturalnych. 

4/ Wkład całej ludzkości w losy ziemskiego klimatu wynosi więc średnio niecały 1 %  (=~0,175/20).

By być dokładnym (?), antropogeniczna możliwość oddziaływania na klimat  mieści się w zakresie: 0,45 -1,3%.

5/ Jeszcze inaczej. My ludzie, zmieniamy zawartość w atmosfery ziemskiej (ze względu na CO2)! W jakim stopniu?

 0,05 x 0,041% = 0,0021%


image


Fit for 55. Do 2030 UE ma zamiar ograniczyć emisję CO2 do wielkości co najmniej 55% w stosunku do roku 1990 ( link ).

A w roku 2050 UE chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Tu polecam również zapoznanie się z systemem ETS.

Nie mam pojęcia co oznacza termin neutralność klimatyczna: zerową emisję? To przecież żart logiczny lub inaczej zagłada cywilizacji.

Czy istnieje jakiś poziom antropogenicznej emisji CO2,  który nie wpływa na zmianę klimatu? By być w zgodzie z przyjętym wcześniej założeniem, muszę odpowiedzieć negatywnie.

Jak się mają unijne działania z ograniczaniem "produkcji" CO2 do emisji światowej? Nijak. Będzie rosła w tempie przekraczającym możliwość zrozumienia przez urzędników UE.


image


W roku 2022 ziemia ( link ) straciła ilość lasów tropikalnych o powierzchni Szwajcarii. W każdej minucie pisania tej notki znikał las o powierzchni 11 boisk piłkarskich.

Brnąc w absurdalną przemianę (rewolucję) energetyczną chyba ktoś zapomniał o priorytetach. Problem w tym, że na sadzeniu i ochronie lasów nie da się tyle zrobić co na: panelach fotowoltaicznych, wiatrakach, samochodach elektrycznych, akumulatorowych magazynach energii. Jeszcze oczywiście dochodzi kwestia totalnej przebudowy sieci energetycznych.

I jeden sposób, który pozwala kontrolować gospodarkę krajów unijnych, najgłupszy z możliwych, czyli ETS - system handlu emisjami CO2. Można z gó..., przepraszam piasku upleść bicz? W UE wszystko możliwe.

"Tajemnicza ręka rynku" (czyli ETS) rozwiąże zapewne problem ... obiegu węgla w przyrodzie ;-)

image


Klimat ziemski do dynamiczny proces, podlegający na przestrzeni wieków i tysiącleci ciągłym zmianom.

Najważniejszy, kluczowym generator tych zmian, znajduje się w odległości 8 min i 20 sek świetlnych od Ziemi.

Różna aktywność Słońca oraz cykliczne zmiany orbity ziemskiej względem tej gwiazdy ( Cykle_Milankovicia) , to podstawa istnienia i dynamiki przemian klimatu ziemskiego.


image


By nie zapomnieć o parze wodnej, która jest podstawowym gazem cieplarnianym. Jej udział, w globalnym ociepleniu, szacuje się na 36-72%!!!

 A biorąc pod uwagę powierzchnię oceanów, praktycznie w zerowym stopniu zależy od działań ludzkości.


Swoją drogą świetne te szacunki:

uratujemy klimat gdy ograniczymy 1% czynnik antropogeniczny (da się do zera?),

nie przejmujemy się zupełnie wpływem pary wodnej (36-72% - a może i większym?) na ocieplenie, wynikającym z różnej aktywności słonecznej.

Gdy będzie się dało zarobić na zmianach aktywności słonecznej lub nauczymy się sterować wpływem Słońca na klimat ziemski, w tedy rozpocznie się realna dyskusja.

pzdr


ps.

By uzyskać 1 kg masy akumulatora litowo-jonowego, należy wykopać i przerobić odpowiednią ilość masy ziemi (surowce+ skała płona), mierzy się ją w:

dziesiątkach kg, setkach kg, w tonach, w dziesiątkach ton, w setkach ton?

Nie mam pojęcia. Ale stawiam na dziesiątki ton masy. By uzyskać akumulator do e-samochodu to już chyba setki ton.

Ktoś ma pojęcie?  


Zobacz galerię zdjęć:

obieg węgla
obieg węgla słońce
zmiana
quahadi
O mnie quahadi

burak, amator, gracz przypadkowy, a czasem skuteczny wygrane rozdanie, to kwestia wiary w zwycięstwo, reszta jest, hihi, tylko zimną logiką i techniką rozgrywki     wyjęte z Waszych komentarzy ;-)   "Stale tam zaglądam. Wciąż w nadziei, że wreszcie coś zrozumiem, nawet błysnę rozwiązaniem....."   "chyba powinienem wnioskować o zbanowanie całego bloga quahadi, bo jest wybitnie niebezpieczny dla zdrowia psychicznego i nawet fizycznego"   "Na oko nie ma problemu" i " ...to mi zasugerował były Mistrz Europy Open. Ale też był zmęczony upałem." "sytuacja jest o tyle prosta, co prawie beznadziejna"   "przy układzie ..., to ciemność widzę... ale jeszcze pomyślę :)"   i to jest właściwe podejście do problemu ;-)     NA TYM BLOGU MOŻESZ PISAĆ I GADAĆ PRAWIE O WSZYSTKIM POD WARUNKIEM: 1/ ŻE PISZESZ  RÓWNIEŻ O BRYDŻU; 2/ ŻE LOGICZNA ARGUMENTACJA JEST WCHŁANIANA     I ANALIZOWANA     PRZEZ TWOJE NIEDOMYTE KOMÓRKI; 3/ ŻE NIE BOISZ SIĘ POPEŁNIAĆ BŁĘDÓW,   4/ ŻE WIESZ , ŻE JA CZASEM     "LUBIĘ PODYSKUTOWAĆ"     s - spades = piki,   h - hearts = kiery, d - diamonds = kara c - clubs = trefle   Tabela rozkładu kolorów: ku wiecznej chwale Tego barda Tradycja: Quasimodo:

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka