mniejwięcej brydż
oraz struganie w aDNA
16 obserwujących
187 notek
63k odsłony
313 odsłon

Wrześniowe badania aDNA!

Narasimhan et al 2019
Narasimhan et al 2019
Wykop Skomentuj15

    Mapa pochodzi z badania Narasimhan 2019 "Formowanie populacji ludzkich w Południowej i Centralnej Azji" ( tu link )  Dodatkowe opisy, kolorem czerwonym, wykonał bloger EastPole. Do tego badania jeszcze wrócę w tej notce. 

================================= 


1/   Pierwej dygresja i opracowanie: Michał Feldman i in. marzec 2019  "Późny plejstoceński genom ludzki sugeruje lokalne pochodzenie pierwszych rolników w środkowej Anatolii" ( tu link )

Cytuję z badania, podkreślenia moje, tłumaczy google:

"Praktyka rolnictwa rozpoczęła się w Żyznym Półksiężycu w Azji Południowo-Zachodniej już od 10 000 do 9000 pne. Następnie rozprzestrzenił się na całą zachodnią Eurazję, zastępując w coraz większym stopniu lokalne polowania i gromadząc praktyki egzystencji, docierając do środkowej Anatolii ok. 8300 pne 1 , 2 , 3 .

Ostatnie badania genetyczne wykazały, że w Europie kontynentalnej rolnictwo wprowadzono przez ekspansję wczesnych rolników z Anatolii, która zastąpiła większość lokalnych populacji 4 , 5 . Taki sposób rozprzestrzeniania się jest często określany jako model dyfuzji demicznej. .......

Środkowa Anatolia ma jedne z najwcześniejszych dowodów istnienia społeczeństw rolniczych poza Żyznym Półksiężycem 3, a zatem jest kluczowym regionem w zrozumieniu wczesnego rozprzestrzeniania się rolnictwa. ........

Ujawniamy, że neolityczne populacje anatolijskie czerpią dużą część swoich przodków z epipaleolitycznej populacji anatolijskiej, co sugeruje, że rolnictwo zostało przyjęte lokalnie przez łowców-zbieraczy środkowej Anatolii...........

Nasze wyniki zapewniają genetyczne wsparcie dla dowodów archeologicznych 3 , sugerując, że Anatolia nie była jedynie odskocznią w ruchu wczesnych rolników z Żyznego Półksiężyca do Europy, ale raczej miejscem, w którym lokalni myśliwi-zbieracze przyjęli pomysły, rośliny i technologię, które doprowadziło do egzystencji rolniczej."

Link do Żyznego Półksiężyca ( link

https://www.nature.com/articles/s41467-019-09209-7/figures/1  link ten prowadzi do PCA z tego badania i obrazuje różnice wynikające z analizy genetycznej pomiędzy Anatolią i Lewantem.

Dlaczego o tym piszę? Migracja rolników z Anatolii jest 2-gą falą przybyszów (przez Grecję, Bałkany do Kotliny Karpackiej 9-8 tys lat temu), która jest odpowiedzialna za pochodzenie Europejczyków (myśliwi-zbieracze byli pierwsi 40-10 tys lat temu).

================================


2/    Badanie z wczoraj: Shinde et al 2019 "W starożytnym genomie Harappan brakuje przodków od pasterzy ze stepów  lub irańskich rolników" ( tu link )  - lekki przeskok do odległych w czasie i przestrzeni Indii.

image

Obrazowanie analizy pochodzenia:

image

Cytuję za Davidskim, na blogu  którego to badanie jest omówione ( tu link )

"Zła wiadomość jest taka, że ​​artykuł zawiera tylko jeden genom IVC o niskim pokryciu i należy do kobiety, więc nie ma haplogrupy Y. Co jednak ważne, ta osoba jest bardzo podobna do genetycznych wartości odstających z epoki brązu w zachodniej i środkowej Azji, znanych jako Indus_Periphery . Tak bardzo, że mogły z łatwością pochodzić z tej samej puli genów.

To oczywiście stanowi mocne poparcie dla idei, że Indus_Periphery jest przydatnym wsparciem dla prawdziwej populacji IVC (patrz tutaj ).  

Zaskakujące, mimo że w większości pochodzenia zachodnioazjatyckiego, ludzie IVC prawdopodobnie nie żywili żadnych przodków od neolitycznych rolników Żyznego Półksiężyca, a nawet płaskowyżu irańskiego. 

Jest tak, ponieważ według Shinde i wsp. Ich przodkowie z Zachodniej Eurazji odseparowali się genetycznie od przodków wczesnego holocenu w dzisiejszym zachodnim i północnym Iranie około 12 000 p.n.e. Innymi słowy, na długo przed nadejściem rolnictwa. 

To z pewnością komplikuje sprawy tym, którzy twierdzą, że języki indoeuropejskie mogły przybyć na subkontynent indyjski z wczesnymi rolnikami przez płaskowyż irański. Powszechnie akceptowaną teorią jest to, że języki indoeuropejskie rozprzestrzeniły się w Azji Południowej wraz z pastorami epoki brązu ze stepów euroazjatyckich."

Dodam tylko od siebie, że próbka z Harappy, pochodzi z okresu wcześniejszego niż inwazja Ariów do Doliny Indusu, więc z założenia wyklucza pochodzenie pasterskie, stepowe epoki brązu. 

===========================

3/    Tu dochodzimy do schematu i badania, które zamieściłem na początku notki (Narasimhan). 

Uważam, że jest ono bardzo istotne dla poszukiwań PraSłowiańskich, ponieważ właściwie nakreśla kierunek rozprzestrzeniania się języków PIE (praindoeuropejskich)=PS(prasłowiańskich). Kultura ceramiki sznurowej (CWC=KCS) jest istotnym elementem - kluczem do rozwiązania zagadki pochodzenia Słowian. 

Schemat ten związany jest z trzecią migracją ludów ze stepów/lasostepów Wschodniej Europy jak miała miejsce 3000 lat BC, a skierowana była na zachód do Europy Środkowej i potem dalej. 

A skoro poprzez, badanie Shinde 2019, wiemy że język PIE nie pojawił się w Indiach z Anatolii poprzez Iran (brak genetycznych powiązań), to również neguje, moim zdaniem, pochodzenie języków PIE w Europie z Anatolii (jak dotąd pierwszych europejskich rolników migracja nr:2 - nie połączono genetycznie w żaden sposób z językami PIE oraz Indiami)


    Nakreślona migracja z KCS połączona  jest z pochodzeniem genomu oraz haplogrupą R1a-M417 z Indiami ( przez  Sinstashtę pod Uralem?)

Zaś pre-KSC to najprawdopodobniej Sredny Stog II na Ukrainie.  Jamowcy (Yamnaya) to nie populacja, która dała początek KCS!! 

A może kultura Bug-Dniestr? Rolnictwo z mezolitycznym pochodzeniem! (tu link ) Lub inna, która czeka na badaczy ;-)

PCA od Davidski:

imagePowiązane notki:

Prasłowianie: John T. Koch przedstawia!

Kultura ceramiki sznurowej, Haak 2015 a wikipedia!


ps.  

W tym badaniu ~1000 BC Hg R1a Swat, Indie ale na dzisiaj dość  (więcej szczegółów w dyskusji pod linkowanym w poz.2 wpisem  Dawidzkiego)


pps. Specjalnie dla blogera doku dodaję pewną mapkę ("prehistoryczny tygiel"), a która opublikowała narodowa geoografia pod tym linkiem https://www.nationalgeographic.com/culture/2019/07/first-europeans-immigrants-genetic-testing-feature/

Doku! naprawdę takie to wszystko banalne i oczywiste jak piszesz?

Zobacz galerię zdjęć:

Narasimhan et al 2019 oryginał
Narasimhan et al 2019 oryginał tygiel - nationalgeographic
IX 19
Wykop Skomentuj15
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura