To i owo
Przez poznanie do poznania...
15 obserwujących
497 notek
180k odsłon
866 odsłon

UE gotowa do poluzowania przepisów fiskalnych….

Wykop Skomentuj30

UE gotowa do poluzowania przepisów fiskalnych….

Toczą się rozmowy między Francją i Niemcami dotyczące finansów UE i strefy euro.

W rozmowy szczególnie są zaangażowani minister finansów Francji Bruno Le Maire'a i wicekanclerz jednocześnie minister finansów Niemiec Olaf Scholz.

Dokonano przeglądu unijnych przepisów podatkowych, oczekuje się, że doprowadzi to do wniosków Komisji UE dotyczących zmian po lecie, ponieważ są one uważane za zbyt skomplikowane i ograniczają wzrost.

Le Maire'a twierdzi, że UE powinna ułatwić inwestowanie środków publicznych w zielone projekty, które mogłyby ułatwić przejście do bardziej zrównoważonej gospodarki.

Inwestycje te już korzystają z pewnej elastyczności w ramach unijnych przepisów fiskalnych, ale Francja, Włochy i inne kraje bloku o wysokim zadłużeniu chcą większej swobody. Niemcy jak dotąd sprzeciwiły się tej zmianie teraz są gotowe zaakceptować nawet inwestowanie bezprzetargowe w zielone inwestycje???

Nowe koncepcje odchodzą od wcześniejszych zaleceń i nadają większe znaczenie wzrostowi.

Najwięcej zmian dotyczy strefy euro…

19-krajowa strefa euro od lat trzymała się „zasadniczo neutralnej” polityki fiskalnej w swoich rocznych zaleceniach, pomimo wielokrotnych wezwań Europejskiego Banku Centralnego i krajów o powolnym wzroście, aby inwestował więcej.

W strefie euro z całej sytuacji największe korzyści miały Niemcy i Holandia, status quo im pasowało. Ale zeszłoroczne spowolnienie i ryzyko nowego pogorszenia koniunktury, nasilone teraz przez wybuch koronawirusa, zmusiły Niemcy do rezygnacji z tradycyjnego weto na podwyżki podatków.

Zmiana brzmienia wspólnego oświadczenia strefy euro nie zmusza Niemiec do faktycznego wydawania większych kwot, ale sygnalizuje zmianę nastawienia, która może nawet doprowadzić do przeglądu unijnych przepisów fiskalnych, aby uczynić je mniej rygorystycznymi.

Posunięcie to zostało uznane za przełom przez francuskiego ministra finansów Bruno Le Maire'a, który powiedział, że 19 krajów strefy walutowej skłoniło się do zwiększenia bodźców fiskalnych.

„Bodziec pieniężny nie jest wystarczający. Bodźce fiskalne powinny przejąć kontrolę, jeżeli spowolnienie jest zbyt wyraźne - powiedziała Le Maire, podsumowując treść wspólnego oświadczenia strefy euro.

W przypadku spadku wzrostu reakcje fiskalne powinny być zróżnicowane i dążyć do uzyskania bardziej wspierającego stanowiska na poziomie zagregowanym, przy jednoczesnym zapewnieniu pełnego poszanowania paktu stabilności i wzrostu. Tylko kraje o odpowiednich oszczędnościach powinny więcej inwestować, co wyklucza większe wydatki w krajach o niezrównoważonych budżetach.

Jest rozważana koncepcja Mateusza Morawieckiego dotycząca ambitnego budżetu UE na miarę potrzeb, sytuacji i nowych zadań…Wszystkie programy strukturalne i inwestycyjne UE zawsze miały korzystny wpływ na nakręcanie koniunktury w UE.

Ale wiadomo, że jak jest kryzys, to zawsze obowiązuje hasło „ratuj się, kto może”...


Wykop Skomentuj30
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka