To i owo
Przez poznanie do poznania...
17 obserwujących
544 notki
212k odsłon
1044 odsłony

Kto pożycza pieniądze rządowi USA?

Wykop Skomentuj51

Kto pożycza pieniądze rządowi USA?

Rząd Stanów Zjednoczonych zaczął się zapożyczać, odkąd globalna pandemia koronawirusa dotarła do granic kraju,

Od 26 lutego 2020 r. do 28 kwietnia 2020 r. całkowity pozostający do spłaty dług publiczny rządu USA wzrósł o 1,427 bln USD, z 23,427 bln USD do 24,854 bln USD.

To dużo pieniędzy pożyczonych rządowi USA przez nowego wierzyciela numer jeden, Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych...

Według publikacji statystycznej H.4.1 Rezerwy Federalnej z 29 kwietnia 2020 r. FED posiada 3,945 biliona dolarów amerykańskich papierów skarbowych, w porównaniu do 2,465 biliona dolarów z 26 lutego 2020 r.

 Stan posiadania przez Rezerwę Federalną papierów dłużnych emitowanych przez rząd USA wzrósł o 1.480 bilionów USD.

Jak to możliwe, że to się dzieje?

Dlaczego Rezerwa Federalna nie kupuje skarbowych papierów wartościowych bezpośrednio od Skarbu USA?

Ustawa o rezerwie federalnej określa, że Rezerwa Federalna może kupować i sprzedawać skarbowe papiery wartościowe tylko na „otwartym rynku”. Rezerwa Federalna spełnia ten ustawowy wymóg, dokonując zakupów i sprzedaży papierów wartościowych głównie poprzez transakcje z grupą dużych firm finansowych - tzw. Głównych dealerów - które nawiązały stosunki handlowe z Bankiem Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku (FRBNY) ). Transakcje te są powszechnie nazywane operacjami otwartego rynku i są głównym narzędziem, za pomocą którego Rezerwa Federalna dostosowuje swoje papiery wartościowe. Przeprowadzanie transakcji na otwartym rynku, a nie bezpośrednio ze Skarbem, wspiera niezależność banku centralnego w prowadzeniu polityki pieniężnej. Większość papierów skarbowych zakupionych przez Rezerwę Federalną to „stare” papiery wartościowe wyemitowane przez Skarb Państwa jakiś czas temu. Ceny nowych skarbowych papierów wartościowych ustalane są na podstawie popytu na rynku prywatnym i warunków podaży na aukcjach skarbowych.

Zgodnie z obowiązującym prawem Rezerwa Federalna nie może bezpośrednio pożyczać pieniędzy rządowi USA, więc faktycznie nabywa dłużne papiery wartościowe, które zostały pierwotnie wyemitowane przez Skarb USA, gdy pożyczał pieniądze od banków i innych instytucji finansowych.

Rezerwa Federalna może następnie zapłacić im za posiadane amerykańskie papiery wartościowe za pośrednictwem operacji otwartego rynku, podobnie jak to, w jaki sposób pożyczkodawca, przez którego pierwotnie zaciągamy hipotekę, może sprzedać ją innej instytucji finansowej. Pożyczone pieniądze są nadal należne na takich samych warunkach jak poprzednio, ale teraz są zwracane innemu podmiotowi.

Dzięki temu mechanizmowi pierwotny wierzyciel otrzyma więcej pieniędzy, aby móc wyjść i pożyczyć jeszcze więcej pieniędzy rządowi USA, który w obecnym otoczeniu FED zapłaci, aby je od nich uzyskać. Proces ten będzie się powtarzał, dopóki FED nie zdecyduje, że ma już dość, i spróbuje się zatrzymać. Tak jak wcześniej, co tak naprawdę nie wyszło tak dobrze.

W każdym razie w ten sposób FED zrezygnował z posiadania mniej niż jednej dziesiątej wszystkich dolarów pożyczonych przez rząd USA do około jednej szóste (sarkazm)j, co czyni go nowym największym wierzycielem wuja Sama.

image

W jaki sposób zasoby amerykańskich papierów skarbowych rosną szybciej niż tempo, w jakim rząd USA pożycza pieniądze?

 Dzieje się tak dlatego, że zasoby FED są czerpane z większej puli środków posiadanych przez amerykańskie osoby i instytucje, który następnie jest szybko uzupełniany.

Jest to synergia szacunkowa, ponieważ nie wszystkie dane zasobów są zsynchronizowane. Dane dotyczące kwoty zadłużenia głównych wierzycieli zagranicznych rządu USA są wstępne i są aktualne tylko do lutego 2020 r., natomiast dane dotyczące zabezpieczenia społecznego i cywilnych i wojskowych funduszy emerytalnych pochodzą z marca 2020 r. są dokładne...

https://ticdata.treasury.gov/Publish/mfh.txt

Szacunkowe dane dotyczące kwoty zadłużenia głównych wierzycieli zagranicznych rządu USA

https://www.fiscal.treasury.gov/reports-statements/mts/current.html

 Dane dotyczące zabezpieczenia społecznego i cywilnych i wojskowych funduszy emerytalnych pochodzą z marca 2020 r.


imageDlaczego tyle pieniędzy rząd USA chce pożyczyć?

Ekonomiści Milton Friedman i Anna Jacobson Schwartz wykazali w „A Monetary History of the United States”, że załamanie ilości pieniędzy było główną przyczyną Wielkiego Kryzysu. Aby uniknąć powtórzeń, Rezerwa Federalna w ostatnich tygodniach wlała pieniądze do gospodarki w najszybszym tempie w ciągu ostatnich 200 lat. Niestety ta nadmierna reakcja może okazać się równie słaba; historia sugeruje, że USA wkrótce zobaczą boom inflacyjny.


imageFriedman i Schwartz zastosowali szeroką definicję ilości pieniędzy, która obejmowała wszystkie depozyty bankowe, i stwierdzili, że amerykańskie zasoby pieniężne zmniejszyły się o 38% między październikiem 1929 r. a kwietniem 1933 r. Niektórzy wybitni ekonomiści - w tym Paul Krugman z Princeton i Joseph Stiglitz z Kolumbii - twierdzą, że wzrost pieniędzy nie ma już większego znaczenia, ale są w błędzie. W końcu recesja 2007-09 pokazała, że ciągle zmieniające się losy systemu bankowego mają znaczący wpływ na popyt, produkcję i zatrudnienie. W latach 2010–2018 tempo wzrostu ilości pieniądza i nominalnego produktu krajowego brutto były praktycznie identyczne i wynosiły 4% rocznie.

Decydenci polityczni wielokrotnie nazywali działania przeciwko koronawirusowi wojną. Podobnie jak w czasie wojny, wydatki federalne gwałtownie rosną, podczas gdy dochody podatkowe są blokowane. Po I wojnie światowej i drugiej wojnie światowej, a nawet wojnie w Wietnamie nastąpiły paskudne ataki inflacji.

Jeśli to się powtórzy, dzisiejsi decydenci będą krytykowani za szybkie, zdecydowane działanie, ale gdyby gospodarka stanęła zamiast tego ponieśliby odpowiedzialność za brak przewidywania….


„ Bądźcie bezpieczni, bądźcie zdrowi i pozostańcie pozytywni.” - Donald John Trump

Wykop Skomentuj51
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka