To i owo
Przez poznanie do poznania...
39 obserwujących
983 notki
575k odsłon
  1236   0

Banki USA zalane depozytami

Banki USA zalane depozytamiimage
https://www.wsj.com/articles/banks-to-companies-no-more-deposits-please-11623238200

https://wolfstreet.com/2021/06/09/feds-reverse-repos-hit-503-billion-liquidity-drain-undoing-over-4-months-of-qe/

https://mishtalk.com/economics/banks-are-so-stuffed-with-cash-they-tell-companies-no-more-deposits
Jak podały media FED sprzedał rekordowe 503 miliardy USD w skarbowych papierach wartościowych za pośrednictwem nocnych „reverse repo” (RRP) 59 kontrahentom, tym samym pobrał od kontrahentów 503 miliardy USD w gotówce.

 „Odwrócone repozytoria” są przeciwieństwem „repo”. Wysysają gotówkę z rynku i są pasywami w bilansie FED, pieniędzmi, które FED jest winien kontrahentom. Podobne zjawiska, ale na mniejszą skalę, miały miejsce począwszy od 2014 r., gdy amerykański system finansowy był zalany gotówką po latach QE.

A pod koniec kwartału, szczególnie pod koniec roku, salda RRP gwałtownie wzrosły. Zjawisko osłabło, gdy FED zaczął tracić swoje aktywa od końca 2017 r. do 2019 r.

Jednak tym razem w ciągu nocy RRP przekroczyły te poziomy już w połowie kwartału do 30 czerwca. Odprowadzając 503 miliardy dolarów w gotówce z rynku za pośrednictwem tych jednodniowych repo, FED cofnął efekt płynności 4,2 miesiąca QE, który utrzymuje się w tempie około 120 miliardów dolarów miesięcznie. Nastąpiło „techniczne dostosowanie” do administrowanych przez FED stóp procentowych.

Obecnie stopa oferowana przez FED w przypadku transakcji overnight reverse repo wynosi 0%, co oznacza, że ​​kontrahenci przekazują swoje środki pieniężne do FED-u i otrzymują jako zabezpieczenie obligacje skarbowe przy zerowym zysku.

O stawce oferty decyduje FOMC. FED oferuje te odwrotne transakcje repo, aby zapobiec spadkowi stóp odwrotnych repo do wartości ujemnych, ponieważ tsunami płynności musi znaleźć miejsce, do którego można się posunąć.

FED mógłby poradzić sobie z tym zjawiskiem płynności, zmniejszając zakupy aktywów i ostatecznie zmniejszając swój bilans. Tak rozwiązano to zjawisko ostatnim razem. Ta stopa oferty odwróconego repo jest teraz ustawiana w linii z tym, co FED nazywa „techniczną korektą”, a mianowicie wzrostem o około 10 punktów bazowych, albo na następnym posiedzeniu FOMC, albo na wcześniejszym spotkaniu Zoom.

Odsetki od nadwyżki rezerw (IOER) mogą również podlegać tego rodzaju „dostosowaniu technicznemu”. FED płaci obecnie bankom 0,1% odsetek od gotówki, którą zdeponowały w FED. Te „rezerwy”, jak nazywa się tę gotówkę na depozycie w FED, wynoszą teraz 3,8 biliona dolarów. FOMC może też podwyższyć IOER o kilka punktów bazowych. Pomogłoby to podnieść dolną granicę efektywnej stopy funduszy federalnych do poziomu, w którym notowana jest bliżej środka docelowego zakresu FED (0,00% do 0,25%). Efektywna stopa funduszy federalnych wynosiła około 0,06%, podczas gdy powinna wynosić około 0,12%.


Niektóre banki, zalane depozytami, zachęcają klientów korporacyjnych do wydawania gotówki na swoje biznesy lub przenoszenia jej w inne miejsce.

Prezesi AT&T, Verizon i innych firm twierdzą, że trzymają w swoich księgach więcej gotówki, mimo że nie są one oprocentowane.

Amerykańskie firmy trzymają miliardy dolarów w gotówce. Ich banki nie wiedzą, co z tym zrobić. Kiedy w zeszłym roku wybuchła pandemia koronawirusa, szefowie korporacji pospieszyli z zebraniem pieniędzy. Od tego czasu banki trzymają tę gotówkę, a ponieważ firmy niechętnie od nich pożyczają, nie mogą zamienić jej w pożyczki generujące dochód. Zaważyło to na marżach zysku banków, a niektórzy zaczęli nakłaniać klientów korporacyjnych do wydawania gotówki na swoje firmy lub przenoszenia jej gdzie indziej.

Bankowcy twierdzą, że uważali, że poprawiająca się gospodarka zmniejszy chęć firm do utrzymywania gotówki, ale napływ depozytów trwa cały czas.

Dyrektorzy finansowi i skarbnicy, z których wielu nadal obawia się skutków pandemii, twierdzą, że nie są gotowi na duże zmiany, nawet jeśli zarabiają niewiele lub nic na swoich depozytach.

 W marcu 2020 roku Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe niemal do zera i uruchomiła programy skupu obligacji, które umożliwiły wielu firmom pozyskiwanie funduszy po niskich kosztach. Departament Skarbu udzielał również pożyczek, m.in. liniom lotniczym. Nie ma to wpływu na depozyty, które cały czas rosną.

Według najnowszych dostępnych danych Rezerwy Federalnej, od końca marca do 26 maja wzrosły one o 411 miliardów dolarów do 17,09 biliona dolarów. To wolniejsze tempo niż tempo zeszłej wiosny, ale według danych FED wciąż prawie czterokrotnie wyższe niż średnia z ostatnich 20 lat. Wysokie depozyty zwykle nie są złe dla banków, o ile mogą wykorzystać pieniądze na udzielanie pożyczek. Ale kredyty bankowe są powolne, ponieważ wiele firm woli pożyczać pieniądze od inwestorów. W przypadku banków suma kredytów wyniosła 61% wszystkich depozytów na dzień 26 maja, co oznacza spadek z 75% w lutym 2020 r., według danych FED.

Lubię to! Skomentuj22 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka