To i owo
Przez poznanie do poznania...
40 obserwujących
955 notek
560k odsłon
  236   0

Zmiana strategii gospodarczej ChRL

Zmiana strategii gospodarczej ChRL

Chiny stają się coraz mniej skłonne do wydawania twardej waluty na import surowców i towarów spoza Chin.

 Popyt Chin na rudy żelaza, węgla i miedzi oraz koncentraty gwałtownie spada, ponieważ zbliżająca się fala zadłużenia grozi zniszczeniem trzech deweloperów Evergrande, Sinic i Fantasia? Eksperci chińscy w tej sprawie poszukują różnych rozwiązań, żeby zneutralizować negatywne skutki.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1168885,chinska-lokomotywa-wypadla-z-torow

Sygnalizuje to koniec boomu budowlanego w Chinach.

 Według ekonomistów Nomura ponad 5 bilionów USD długu, który deweloperzy zaciągnęli w dobrych czasach Holdingi Inc. Dług ten jest prawie dwukrotnie wyższy niż pod koniec 2016 roku i jest większy niż cała produkcja gospodarcza Japonii, trzeciej co do wielkości gospodarki na świecie, w zeszłym roku.

Rynki obligacji śmieciowych w Azji odczuły w zeszłym tygodniu falę wyprzedaży. W piątek obligacje 24 z 59 chińskich spółek deweloperskich z indeksu ICE BofA azjatyckich obligacji korporacyjnych w dolarach były notowane z rentownością powyżej 20%, co wskazuje na wysokie ryzyko niewypłacalności.

Według danych CRIC, jednostki badawczej firmy doradczej e-House (China) Enterprise Holdings Ltd., całkowita sprzedaż wśród 100 największych chińskich deweloperów spadła we wrześniu o 36% w porównaniu z rokiem poprzednim. w tym China Evergrande, Country Garden Holdings Co. i China Vanke Co., odnotowały spadek sprzedaży o 44% w porównaniu z rokiem poprzednim. „Nie ma powrotu do poprzedniego modelu wzrostu chińskiego rynku nieruchomości” – powiedział Houze Song, pracownik naukowy Paulson Institute, chicagowskiego think tanku skupiającego się na stosunkach amerykańsko-chińskich.

 Powiedział, że Chiny prawdopodobnie utrzymają zestaw limitów pożyczek korporacyjnych nałożonych w zeszłym roku, znanych jako „trzy czerwone linie”, które pomogły wywołać niedawne niepokoje u niektórych deweloperów, chociaż powiedział, że Chiny mogą złagodzić inne ograniczenia. Analitycy Goldman Sachs Group Inc. oszacowali ostatnio, że Evergrande ma równowartość 156 miliardów dolarów zadłużenia pozabilansowego i zobowiązań warunkowych, w tym gwarancji hipotecznych, które mają pomóc nabywcom domów w uzyskaniu kredytu.

 Sławne chińskie miasta-widma zaczynają być burzone, uwalniając duże ilości złomu żelaza i miedzi. Financial Times szacuje, że jest mnóstwo nieczynnych nieruchomości, które mogą pomieścić 90 milionów ludzi, choć najprawdopodobniej tego nigdy nie będzie.

Ten zapas stali i miedzi zostanie poddany recyklingowi, ponieważ recykling jest tańszy i bardziej energooszczędny niż wytapianie rud.

W tym roku raczej nie dojdzie do uzupełnienia zapasów stali i ceny do końca roku rudy żelaza ponownie nie wzrosną?

 Zanim złom się zużyje, dostępne będą obfite zapasy z Afryki Środkowej i Zachodniej. W 2012 roku Chiny importowały około 70 procent całej światowej rudy żelaza transportowanej drogą morską, czyli około 680 milionów ton, oprócz produkcji krajowej wynoszącej około 280 milionów ton.

 Zmniejsza to zapotrzebowanie na importowany węgiel australijski i rudy żelaza.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1172493,chiny-zwiekszaja-wydobycie-wegla

 W latach dwudziestych wszystkie drogi będą prowadziły do ​​Pekinu, wraz z ekspansją nowego chińskiego imperium przez Azję Środkową do Europy, a następnie na południe do nowych przyjaciół w Afryce. Chiny mają nowe źródła surowców i innych towarów, na które nie będą musiały wydawać ciężko zarobionych rezerw w dolarach amerykańskich, a relacje są mocno zapieczętowane dzięki pożyczkom i projektom infrastrukturalnym. 

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1171245,jak-chiny-umiejetnie-pozyczaja

 Produkcja stali w Chinach została już zmniejszona. Ponieważ problemy finansowe związane z Evergrande narastały, łatwo było zobaczyć, gdzie pójdzie popyt, gdy budowa zostanie zatrzymana. Przy cenach rudy żelaza dwukrotnie wyższych od średniej z ostatnich 15 lat – 200 USD za tonę w porównaniu ze średnią bliską 100 USD za tonę – po co dalej produkować nową stal dla przemysłu budowlanego i po prostu budować zapasy ze względu na to?

W Europie cena materiałów budowlanych jest wysoka ale jeszcze bardziej pójdzie w górę.

 Popyt ze strony innych sektorów przemysłu i budowa infrastruktury utrzymają się w szczególności w przypadku kolei, z wyraźnie określoną ekspansją wewnętrzną do 2035 r.

A dzięki wyburzeniu nieużywanych budynków i uwolnieniu stali skorzystają na tym krajowe firmy zajmujące się recyklingiem.

W lipcu Narodowa Komisja ds. Rozwoju i Reform stwierdziła, że ​​zwiększone zużycie złomu w Chinach wzrośnie do 320 milionów ton stali do 2025 r., czyli 23 procent.

Wyznaczono również ambitne cele w zakresie recyklingu metali nieżelaznych, takich jak miedź, aluminium i ołów. Bez względu na to, co obecnie mówią analitycy,  można śmiało założyć, że skutki „załamania się” boomu budowlanego będą trwały bardzo długo.


...

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka