To i owo
Przez poznanie do poznania...
45 obserwujących
1164 notki
776k odsłon
  1161   4

Wojna na Ukrainie wkracza w nową fazę

Wojna na Ukrainie wkracza w nową fazę

Ukraina ma wolę walki i środki co najmniej do grudnia tego roku.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1230302,koszty-gospodarcze-wojny

Rosja wyczerpuje swoje zasoby, a może mieć nowy front np. Czeczeni, czy w innym miejscu?

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1230686,skutecznosc-sankcji-w-wojnie-na-wyczerpanie

Eksperci mówią, że w lipcu rozpocznie się trzecia runda.

Pierwsza i druga runda to remisy, w pierwszej ze wskazaniem na Ukrainę, w drugiej ze wskazaniem na Rosję.

Trzecia runda to będzie próba ofensywy ukraińskiej, obecnie wszystko jest pod to  robione.

Osobiście uważam, że zanim nastąpią rozmowy pokojowe będzie jeszcze czwarta runda, która może zakończyć się katastrofą Rosji lub narzuceniem Ukrainie pokoju?

Długa wojna na Ukrainie może przynieść globalny chaos Kijów ma powody, by mieć nadzieję, że przetrwa, ale wysiłki Władimira Putina, by zasiać globalne problemy gospodarcze, mogą osłabić międzynarodowe poparcie.

Wszystko zależy od USA, Ukraina powinna dziękować Bogu, że Niemcy i Francja nie mają wpływu na zakończenie tej wojny.

Niemcy są za mocno związane z Rosją, żeby mogły być przyjacielem Ukrainy.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1186376,podwojny-gazowy-nelson

Wojna na Ukrainie stała się brutalną, miażdżącą walką na wyniszczenie. W miarę jak konflikt się przeciąga, pojawia się pytanie, na kogo korzyść pracuje czas?

Kijów obstawia, że ​​jego wpływ wzrośnie, gdy odizolowana Rosja stanie twarzą w twarz z gospodarczą i militarną ruiną. Prezydent Rosji Władimir Putin stawia na to, że może zdewastować Ukrainę nawet osłabioną armią, jednocześnie wykorzystując groźbę globalnego chaosu gospodarczego do odcięcia linii ratunkowej Kijowa od świata zewnętrznego.

Każda ze stron próbuje wykrwawić i zmusić drugą do uległości, dynamika, która podsyci daleko idącą niestabilność i postawi Stany Zjednoczone przed nieprzyjemnymi wyzwaniami.

Z faktów wynika, że nawet przy zmianie władzy w USA, Ukraina będzie miała mocne poparcie, bo to racja stanu USA…

Mało tego uważam, że jeśli do władzy dojdą Republikanie Niemcy za swoje zachowanie zapłacą wysoką cenę.

Niemcy chciał być mocarstwem gospodarczym, moralnym, a mogą być przywołane prze Donalda Trumpa do szeregu.

W ostatnich tygodniach walki toczyły się przede wszystkim na wschodzie Ukrainy. Rosja używa piekielnych ostrzałów artyleryjskich i metodycznych ataków, aby powoli zajmować coraz większe terytorium, w nadziei na pełne „wyzwolenie” regionu Donbasu.

 Ukraina trzyma się, zadając straszliwe straty, a jednocześnie ponosi, jak przyznał sam prezydent Wołodymyr Zełenski, ciężkie straty.

Mimo rosyjskich zdobyczy terytorialnych Ukraina nadal ma powody do optymizmu. Jej siła militarna w ważnych aspektach wzrasta, ponieważ Kijów otrzymuje artylerię dalekiego zasięgu i inną wyrafinowaną broń z krajów zachodnich.

 Natomiast potęga militarna Rosji prawdopodobnie ulegnie zanikowi, ponieważ rosyjska gospodarka i przemysł obronny podlegają surowym sankcjom.

Tak długo, jak Ukraina ma za sobą większość zaawansowanych demokracji na świecie, może mieć wiarygodną nadzieję na osłabienie i ostatecznie rozbicie rosyjskiej armii – a następnie być może odzyskanie części terytorium skradzionego przez Moskwę.

Blokada ukraińskich portów Morza Czarnego, zwłaszcza Odessy, utrudnia eksport pszenicy i innych towarów. Trwająca brutalizacja kraju spowodowała katastrofalny spadek gospodarczy. Rosja może nie być w stanie pokonać Ukrainy militarnie, ale może zrujnować gospodarkę i zmusić Kijów do stawiania ogromnych żądań od swoich międzynarodowych zwolenników w nadchodzących latach. Co więcej, Putin wykorzystuje perspektywę globalnej rzezi gospodarczej jako środek geopolitycznego przymusu. Jeśli Ukraina nie będzie mogła eksportować pszenicy, ucierpią kraje na całym świecie. Wysokie ceny energii zwiększają presję recesyjną zarówno w gospodarkach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Zadając wystarczająco dużo bólu, być może Putin może oderwać niechętnych członków, takich jak Niemcy, od koalicji demokratycznej i zmusić Ukrainę do dążenia do pokoju.

Ale to będzie wielkie ryzyko dla Niemiec jako ważnego gracza Zachodu.

Jeśli Rosja wywołała głodem wędrówkę ludów z Południa do UE to ona uderzy w Hiszpanie, Włochy, Francję, Niemcy .

Albo UE się przebuduje i odejdzie od lewicowej polityki albo upadnie.

USA nie potrzebuje UE jako sojusznika Rosji i ChRL, USA potrzebuje UE jako sojusznika USA.

A Niemcy, Francja są w rozkroku, to źle dla UE?

Dekompozycja UE jest potrzebna światu, jeśli USA nie będą mogły to zrobić z Niemcami zrobią to z Trójmorzem wspartym przez Wielką Brytanie.

Potrzeba jest matką wynalazków, także politycznych.

Globalny chaos może pomóc Putinowi również na inne sposoby: im dłużej trwa wojna, tym większa szansa, że ​​poważny kryzys wokół Iranu lub Tajwanu przyciągnie uwagę USA gdzie indziej. Rzeczywiście, niezależnie od tego, czy ta strategia się powiedzie, czy nie, będzie to testem dla Waszyngtonu.

 W odpowiedzi na moskiewską kampanię dławienia gospodarczego Stany Zjednoczone mogą wykorzystać zamrożone przez siebie rosyjskie aktywa państwowe do podtrzymania i odbudowy Ukrainy. Jednak to nieuchronnie zwiększyłoby globalne obawy dotyczące bronienia amerykańskiej dominacji finansowej. Stany Zjednoczone mogą próbować odwrócić sytuację Putinowi, podkręcając przymus gospodarczy Rosji. Ale prawdopodobnie wymagałoby to większego wykorzystania wtórnych sankcji – karania stron trzecich, które prowadzą interesy z Moskwą – co z kolei spowodowałoby większe tarcia z krajami, które polegają na rosyjskiej ropie lub innym eksporcie.

 Być może najbardziej drażniąca jest kwestia przywrócenia zdolności Ukrainy do eksportu (zwłaszcza pszenicy) na świat. Ma to kluczowe znaczenie dla złagodzenia wstrząsów gospodarczych spowodowanych przez wojnę. Może to jednak wymagać podjęcia kroków, takich jak eskortowanie ukraińskich statków, „zmiana flagi” na amerykańskie lub przymusowe otwarcie bezpiecznego korytarza lądowego lub morskiego działań, które przeniosą potęgę USA w samo serce toczącej się wojny.

Zamiast dążyć przede wszystkim do powstrzymania Rosji przed atakami na państwa NATO, USA próbowałyby wtedy zmusić Rosję do zaprzestania utrudniania handlu na Ukrainie ze światem. Może to doprowadzić do niebezpiecznego momentu, ponieważ sukces w złagodzeniu presji gospodarczej ze strony Rosji może oznaczać fiasko strategii Putina na wygranie wojny.

Wydawać by się mogło, że konflikt na Ukrainie osiągnął stan równowagi. Ale zamieszanie, jakie wywołuje wojna, i związane z nią globalne dylematy, dopiero się rozpoczęły.

Runda trzecia tej wojny to będzie ukraińska ofensywa.

A runda czwarta to rosyjska kontrofensywa.

Ukraina stała się poligonem nie tylko militarnym świata ale przede wszystkim politycznym.

USA wie kto jest pewny w UE, a kto jest chwiejny, to ważne.

Jedni tracą, choć witali się z gąską w ogródku, inni zyskują.


...

Lubię to! Skomentuj77 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka