To i owo
Przez poznanie do poznania...
46 obserwujących
1213 notek
809k odsłon
  684   2

Czy banki centralne tworzą poduszki pod recesję?

Czy banki centralne tworzą poduszki pod recesję?

Aby wesprzeć swoje waluty, zagraniczne banki centralne sprzedają amerykańskie obligacje skarbowe w bardzo dużym tempie.

Prawie 40 mld USD w ciągu ostatniego tygodnia….

Najaktywniejszy kraj to Chiny.

Dotyczy to chińskie rezerwy państwowej jak i rezerw chińskich przedsiębiorstw….

Z tego powodu nastąpiło ciekaw zjawisko ekonomiczne. Ogromne przesunięcie strukturalne tworzy pętle sprzężenia zwrotnego.

Zmieniły się cele FED, teraz chce silniejszego dolara, aby zatrzymać inflację. Wcześniej FED chciał słabego dolara, aby stymulować inflację.

Podobnie jest w zagranicznych bankach centralnych, wcześniej zagraniczne banki centralne chciały słabych walut, aby wspierać eksport do amerykańskich konsumentów, nabywców ostatniej szansy.

Teraz zagraniczne banki centralne narzekają, że ich waluty są za słabe w stosunku do USD…..

Kraje, które muszą importować żywność i energię, cierpią na froncie inflacji bardziej niż USA.

Ameryka też ma problemy mimo że dolar staje się coraz silniejszy, dlatego FED atakuje merkantylizm eksportowy Japonii, Chin i Niemiec poprzez wywołujące recesję podwyżki stóp procentowych, aby zabić popyt konsumpcyjny.

Jest kryzys, każdy walczy o interesy swojego państwa, no może z wyjątkiem opozycji w Polsce….

W portfelu każdego banku centralnego są straty. Także straty są w portfelu FED….Na pewno są to obligacje o wartości 8,8 biliona dolarów, średnio z 8-letnim terminem zapadalności, stratami rynkowymi od początku roku ~ 15% (minus) i zaledwie 48 miliardami dolarów kapitału…

Co ciekawe, ta eksplozja dolarów powoduje ich "niedobór". Ale kraje, które pożyczyły dolary, mają czas na spłatę tych pożyczek.

Pandemia Covid-19 stworzyła złe zarzadzanie. FED wcisnął bankom „darmowe” pieniądze za pośrednictwem QE i teraz płaci odsetki od tych rezerw zdeponowanych w FED.

Jednocześnie FED robi każdego dnia w nocnych odwrotne transakcje repo z 2,425 biliona USD. Są one rzekomo "tymczasowe", ale kwota ta rośnie z czasem….

Luzowanie ilościowe (QE) jest formą polityki pieniężnej, w której bank centralny, podobnie jak amerykańska Rezerwa Federalna, kupuje papiery wartościowe z otwartego rynku w celu obniżenia stóp procentowych i zwiększenia podaży pieniądza.

Luzowanie ilościowe tworzy nowe rezerwy bankowe, zapewniając bankom większą płynność i zachęcając do kredytowania i inwestowania. W Stanach Zjednoczonych Rezerwa Federalna wdraża politykę luzowania ilościowego.

Mimo tego wszystkiego FED kontroluje sytuacje jest lepiej niż w EBC czy BLCh…...

Lubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka