catrw catrw
210
BLOG

Pomoc dla Ukrainy jest dobra dla gospodarki USA

catrw catrw USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 8

Pomoc dla Ukrainy jest dobra dla gospodarki USA

https://breakingdefense.com/2023/10/most-aid-to-ukraine-is-spent-in-the-us-a-total-shutdown-would-be-irresponsible/

https://ukraine-aids-best-kept-secret.tiiny.co/?mkt_tok=NDc1LVBCUS05NzEAAAGPvty5g1NXy09_ueoip79Yg-9H6slfysSaIXGkUtLCzOXbABMxtVN-dFVLMv0yXNMJ2EUaV1M391QeJ99WcowZ0Hh5sQKDudyLK0kqav809oalQS3DimageMark Cancian z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych twierdzi, że "większość pieniędzy bezpośrednio wspierających Ukrainę jest wydawana nie za granicą, ale tutaj, w Stanach Zjednoczonych". To sprawia, że "błędną nazwą" jest nazywanie 68 miliardów USD, które wydaliśmy na uzbrojenie Ukrainy "pomocą".

W żywotnym interesie Stanów Zjednoczonych leży uzbrojenie Ukrainy w jej walce o pokonanie rosyjskiej agresji. Wsparcie dla Ukrainy dziesiątkuje rosyjskie zagrożenie militarne dla NATO, przywraca odstraszanie z Chinami, zniechęca inne mocarstwa nuklearne do rozpoczynania wojen napastniczych i poprawia amerykańską gotowość wojskową na innych przeciwników.

Pomoc wojskowa dla Ukrainy ożywia społeczności produkcyjne w całych Stanach Zjednoczonych, tworzy dobre miejsca pracy w kraju i przywraca zdolność Stanów Zjednoczonych do produkcji broni dla własnej obrony narodowej. Pomoc Ukrainie jest słuszna dla bezpieczeństwa narodowego USA. Jest to również słuszne posunięcie dla amerykańskich pracowników.

 

Fundusze, które zatwierdza Kongres USA na uzbrojenie Ukrainy, nie trafiają bezpośrednio na Ukrainę, ale są wykorzystywane w kraju do budowy nowej broni lub do zastąpienia broni wysyłanej do Kijowa z zapasów amerykańskich. Z 68 miliardów dolarów pomocy wojskowej i związanej z nią, którą Kongres zatwierdził od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, prawie 90 procent trafia do Amerykanów.

Eksperci American Enterprise Institute ( Clara Keuss, Noah Burke) skatalogowali systemy broni produkowane w Stanach Zjednoczonych dla Ukrainy – śledząc stany i okręgi kongresowe, w których są one produkowane oraz jak senatorowie i członkowie Izby Reprezentantów głosowali nad finansowaniem.

Zidentyfikowali  117 linii produkcyjnych w co najmniej 31 stanach i 71 miastach USA, w których amerykańscy pracownicy produkują główne systemy uzbrojenia dla Ukrainy. Na przykład pomoc, którą Kongres już zatwierdził, zostanie przeznaczona m.in. na:

Simi Valley w Kalifornii; Fullerton, Kalifornia; Andover, Massachusetts; Las, Miss.; oraz York w Pensylwanii, aby zbudować bezzałogowe systemy powietrzne Switchblade, systemy radarowe i pojazdy taktyczne.

York w Pensylwanii i Anniston w stanie Alabama do budowy bojowych wozów piechoty Bradley.

Aiken, Karolina Południowa; Elgin, Okla.; Sterling Heights, Michigan; Endicott, Nowy Jork; York, Pensylwania; i Minneapolis na budowę haubic.

Peoria, zdj.; Clearwater, Palm Bay i Niceville na Florydzie; Camden, Ark.; Lancaster i Grand Prairie w Teksasie; Centrum Rakietowe, W.Va.; oraz Trenton w stanie New Jersey w celu budowy systemów HIMARS.

Anniston i Huntsville w stanie Alabama oraz Camden w stanie Arkansas, aby zbudować części do rakiety Hydra-70.

Farmington, Nowy Jork; Orlando; Tucson; i Troy w stanie Alabama do budowy pocisków przeciwpancernych Javelin.

Wiele innych systemów uzbrojenia jest budowanych dla Ukrainy w fabrykach w USA. Lista ta nie obejmuje również dostawców, którzy dostarczają tym kontrahentom części, takie jak tworzywa sztuczne i chipy komputerowe, lub produkują mniejsze przedmioty dla Ukrainy, takie jak sprzęt do pracy w niskich temperaturach i noktowizor, środki medyczne, części zamienne i miliony sztuk amunicji do broni strzeleckiej.

Innymi słowy, podobnie jak w przypadku zagranicznej pomocy wojskowej, pomoc dla Ukrainy nie tylko tworzy amerykańskie miejsca pracy, ale także ożywia niebezpiecznie zanikłą bazę przemysłu obronnego.

Vance powiedział w październiku, że "stan amerykańskiej bazy przemysłu obronnego jest narodowym skandalem. Jego naprawa jest jednym z naszych najpilniejszych priorytetów".

Pomoc dla Ukrainy właśnie to robi.

Na przykład Stany Zjednoczone od 2005 roku nie zbudowały ani jednego nowego pocisku przeciwlotniczego Stinger. Terroryści, z którymi walczono w ostatnich dziesięcioleciach, nie mieli myśliwców odrzutowych, więc produkcja się załamywała. Teraz, dzięki pomocy dla Ukrainy, której sprzeciwia się Vance, Pentagon podpisał w zeszłym roku kontrakt o wartości 624,6 miliona USD na budowę pocisków Stinger w Tucson, które zastąpią około 1400 pocisków wysłanych na Ukrainę.

Gdyby nie wysiłki w zakresie zaopatrzenia Ukrainy, linia produkcyjna Stingera prawdopodobnie pozostałaby uśpiona – być może do czasu, gdy bomby zaczęły spadać w konflikcie o Tajwan.

Albo weźmy 600 milionów USD, które są wykorzystywane do budowy dwóch systemów uzbrojenia dla Ukrainy w St. Charles w stanie Missouri. Jednym z nich jest Joint Direct Attack Munition-Extended Range (JDAM ER), wystrzeliwana z powietrza broń naprowadzana przez GPS, która przekształca głupie bomby w precyzyjnie naprowadzane bomby szybujące o zasięgu do 45 mil (trzykrotnie większy niż oryginalna broń). Drugi to bomba o małej średnicy wystrzeliwana z ziemi (GLSDB), nowo opracowany dla Ukrainy system uzbrojenia, który może być wystrzeliwany z systemów artylerii rakietowej wysokiej mobilności (HIMARS) i może przelecieć 93 mile, prawie dwukrotnie większy niż obecne systemy amunicji precyzyjnej wystrzeliwanej z ziemi.

Gdyby nie pomoc dla Ukrainy, Stany Zjednoczone nie produkowałyby żadnej z tych broni. Fundusze przyznane przez Kongres na produkcję obu systemów wstrzykują wiele milionów dolarów w gospodarkę Missouri i zapełniają linie produkcyjne dla tych zaawansowanych możliwości. Systemy te będą teraz dostępne dla Stanów Zjednoczonych i Tajwanu w przypadku wybuchu konfliktu z Chinami, a także dla Izraela.

Robotnicy z West Plains w stanie Missouri wykorzystują pomoc Ukrainy do budowy radaru śledzącego MIM-104 Phased Array dla systemu rakietowego Patriot, który w tym roku zaszokował świat, zestrzeliwując rzekomo "niezwyciężony" rosyjski pocisk hipersoniczny. Uratowało to życie Ukraińców i udowodniło w rzeczywistych warunkach pola walki, że zmodernizowany system Patriot może pomóc w obronie przed zagrożeniami hipersonicznymi ze strony innych przeciwników.

Większość senatorów przypisywałaby sobie zasługi za te sukcesy. Nie Hawley, który próbuje obciąć fundusze na te systemy budowane w jego stanie. To samo dotyczy kongresmena Jasona T. Smitha, który reprezentuje 8. okręg kongresowy Missouri, gdzie budowane są radary Patriot, ale wielokrotnie głosował przeciwko takiej pomocy. Inny republikański senator z Missouri, Eric Schmitt, nie głosował jeszcze w sprawie pomocy Ukrainie, ale powiedział: "Nie popieram tych wiecznych wojen". Być może wesprze inwestycje obronne, które przyniosą korzyści pracownikom w Missouri i wzmocnią nasze zdolności produkcyjne do obrony przed komunistycznymi Chinami?

Jednym z najbardziej szokujących przykładów upadku  bazy przemysłu obronnego w USA jest  walka o wyprodukowanie stosunkowo prostej amunicji: pocisków artyleryjskich kalibru 155 milimetrów. Pociski te byłyby bardzo poszukiwane w każdym konflikcie, w którym biorą udział Stany Zjednoczone. Ukraina wystrzeliwuje od 6 do 8 tysięcy takich pocisków dziennie, a Izrael zamawia je dziesiątkami tysięcy. Ale zanim Rosja zaatakowała Ukrainę w zeszłym roku, Stany Zjednoczone produkowały mniej niż 15 000 pocisków miesięcznie. Pentagon przeznaczył więc 1,5 miliarda USD na zwiększenie produkcji o 500 procent i jest na dobrej drodze do osiągnięcia 100 000 miesięcznie.

Ze względu na uszczuplone zdolności produkcyjne w dziedzinie obronności, w tym brak obrabiarek, osiągnięcie tego tempa zajmie dwa lata. Nawet wtedy produkcja USA w 2025 r. prawdopodobnie nie dorówna produkcji Rosji w 2024 r. ale gdyby nie pomoc dla Ukrainy, te wzrosty produkcji w USA nie miałyby miejsca. Dzięki pieniądzom zatwierdzonym przez Kongres na uzbrojenie Kijowa, pociski są montowane w Scranton i Wilkes-Barre w Pensylwanii oraz w nowej fabryce w Camden w stanie Arkansas, przy użyciu komponentów (w tym materiałów wybuchowych, materiałów pędnych, spłonek, zapalników i korpusów pocisków) produkowanych w takich amerykańskich miastach i miasteczkach, jak Kingsport i Cordova w stanie Tennessee; Bristol, Pensylwania; Middletown w stanie Iowa; i Coachella w Kalifornii. Oczekuje się, że fabryka budowana w Mesquite w Teksasie będzie produkować około 20 000 pocisków miesięcznie i zatrudniać co najmniej 125 pracowników po uruchomieniu na początku przyszłego roku. Prezes Izby Handlowej w Mesquite powiedział New York Timesowi, że prawodawcy, którzy sprzeciwiają się pomocy Ukrainie, "głosują przeciwko swoim wyborcom. ...

Pomoc dla Ukrainy nie tylko zmusza Pentagon do szybkiego zwiększenia zdolności Stanów Zjednoczonych do produkcji broni; To także modernizacja armii amerykańskiej. Jak zauważył niedawno emerytowany generał dywizji John G. Ferrari, obecnie członek American Enterprise Institute, przekazujemy Ukrainie systemy uzbrojenia, które często mają kilkadziesiąt lat, a następnie zastępujemy nasze zapasy bardziej zaawansowanymi wersjami.

"Ze względu na istniejącą presję budżetową na armię, nie byłaby ona w stanie sama pozwolić sobie na tę potrzebną modernizację sprzętu" – napisał Ferrari

"Przekazując broń i sprzęt Ukrainie, armia otrzymała w zamian nowocześniejszą broń".

Kierowane przez USA wysiłki na rzecz uzbrojenia Ukrainy ożywiają nasze zdolności produkcyjne w zakresie obronności na jeszcze inne sposoby. Stany Zjednoczone tworzą również zachęty dla sojuszników z NATO, aby przekazywali Ukrainie swoje stare systemy uzbrojenia produkcji amerykańskiej i sowieckie, zezwalając na sprzedaż nowszych, nowoczesnych systemów produkcji amerykańskiej, które mają je zastąpić. Na przykład Polska wysłała na Ukrainę 250 starszych radzieckich i niemieckich czołgów, a w kwietniu 2022 r. podpisała umowę o wartości 4,75 mld USD na zakup 250 czołgów zastępczych M1A2 Abrams, które będą produkowane w fabryce w Limie w stanie Ohio. Następnie Polska zawarła umowę o wartości 1,4 miliarda dolarów na dodatkowe czołgi. Polska wysłała również na Ukrainę swoje śmigłowce szturmowe Mi-24 produkcji radzieckiej, a następnie podpisała umowę o wartości 12 miliardów dolarów na zakup 96 śmigłowców Apache, które zostaną zbudowane w Mesa w Arizonie.

Wysiłki na rzecz uzbrojenia i wyposażenia Ukrainy radykalnie zwiększyły również sprzedaż amerykańskich myśliwców F-35. Korzystają na tym pracownicy zakładów produkcyjnych w Palmdale w Kalifornii; East Hartford, Connecticut; Middletown w stanie Iowa; i Fort Worth, a także w innych miastach USA, które produkują części do odrzutowców. Finlandia, która sfinalizowała wartą 9,4 mld dolarów umowę na zakup 64 F-35, poinformowała, że nowe samoloty pozwolą jej przekazać Ukrainie stare myśliwce F/A-18 Hornet. Norwegia, która przekazała Ukrainie stare myśliwce F-16, kupuje 52 F-35, a także wydaje 293 miliony dolarów na uzbrojenie ich w 580 bomb StormBreaker o małej średnicy wyprodukowanych w Tucson w Arizonie. Dania i Holandia przekazują Ukrainie 61 F-16 i zastępują je kolejnymi F-35.

W sumie istnieje co najmniej 13 linii produkcyjnych w 10 stanach i 11 miastach USA, które produkują nową amerykańską broń dla sojuszników z NATO, aby zastąpić sprzęt, który wysłali na Ukrainę. Jak podsumował Mark Cancian z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, "większość pieniędzy bezpośrednio wspierających Ukrainę jest wydawana nie za granicą, ale w Stanach Zjednoczonych".

To sprawia, że "błędną nazwą" jest nazywanie 68 miliardów USD, które wydano na uzbrojenie Ukrainy "pomocą".


...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka