To i owo
Przez poznanie do poznania...
45 obserwujących
1173 notki
783k odsłony
  1513   0

Chiny szukają na rynkach światowych pieniędzy – modlitwa o cud

Chiny szukają na rynkach światowych pieniędzy – modlitwa o cud

Chiny zmierzają do deficytu budżetowego i deficytu obrotów bieżących w związku z eskalacją wojny handlowej z USA.

Ich odpowiedzią jest nowa polityka „otwartych drzwi”, zachęcająca do bezpośrednich inwestycji zagranicznych w chiński sektor finansowy.

Eksperci mówią, że to pachnie desperacją.

Globalne fundusze nie potrzebują już reglamentowanych kwot, aby kupować chińskie akcje i obligacje, podały we wtorek instytucje gospodarcze i polityczne ChRL. Usuwa to przeszkodę dla zagranicznych inwestycji, która istniała od prawie dwóch dekad, odkąd Chiny po raz pierwszy zezwolił na dostęp do rynków kapitałowych.

Chiny niebezpiecznie zbliżają się do podwójnego deficytu na rachunkach fiskalnych i bieżących. Potrzebuje jak największej ilości kapitału zagranicznego - nawet w postaci gorących przepływów portfela, aby zachować kontrolę nad bilansem płatniczym i uniknąć dalszego narastania zadłużenia.

Wbrew stereotypom Chińczycy nie są już oszczędnym narodem, który dużo sprzedaje za granicą i niewiele kupuje w zamian. Klasa średnia kupuje bardzo drogie wycieczki zagraniczne i korzysta z kart kredytowych za granicą. Tymczasem handel ulega gwałtownemu spowolnieniu, a eksport do USA spadł o 16% w porównaniu z sierpniem rok wcześniej w związku z eskalacją wojny handlowej.

Chiny stają się typowym rynkiem wschodzącym, krajem o podwójnym deficycie, podatnym na wstrząsy zewnętrzne

To pragnienie funduszy zagranicznych wyjaśnia, dlaczego Chiny otwierają swój sektor usług finansowych, umożliwiając globalnym bankom inwestycyjnym przejęcie większości kontroli nad ich lokalnymi spółkami maklerskimi po latach oporu. Pytanie brzmi teraz, czy cudzoziemcy wezmą przynętę?

Najnowszy ruch władz ChRL jest w dużej mierze kosmetyczny. We wszystkich praktycznych celach limity już stały się zbędne. Ogólny limit inwestycji wewnętrznych wynosi obecnie w Chinach 300 miliardów USD, dwie trzecie tego jest niewykorzystane.

Program 17-letniego wykwalifikowanego zagranicznego inwestora instytucjonalnego lub programu QFII już dawno nie przynosi korzyści z powodu stosunkowo wysokich wydatków i surowych zasad dotyczących repatriacji pieniędzy. Większość zagranicznych inwestorów w Chinach kupuje i sprzedaje za pośrednictwem pośredników handlowych Connect, które łączą Hongkong z giełdami w Szanghaju i Shenzhen. Każdy, kto ma konto maklerskie, może handlować przy użyciu akcji i obligacji w Hongkongu. Natomiast trasy QFII i renminbi-QFII są otwarte tylko dla wstępnie zatwierdzonych inwestorów instytucjonalnych, którzy muszą zarejestrować się na lądzie.

Pytanie brzmi teraz, czy cudzoziemcy wezmą przynętę. Chiński rynek obligacji skarbowych może wydawać się kuszący dla niektórych. W przeciwieństwie do swoich konkurentów w USA i Europie chińskie obligacje są opóźnione w stosunku do ostatniego globalnego wzrostu. Perspektywy nie są jednak optymistyczne

image

Rynek obligacji skarbowych w Chinach pozostaje jednak w tyle za hossą amerykańskich obligacji skarbowych.

Chiny były w przeszłości popularnym miejscem inwestycji, częściowo ze względu na stabilną walutę. Ta siatka bezpieczeństwa została usunięta. Stosunkowo atrakcyjne zyski z chińskich obligacji nie przydadzą się, jeśli inwestorzy w dolarach oczekują jednokierunkowej deprecjacji, która przyniesie zyski.

image

Żadne z działań władz ChRL nie sugeruje większej stabilności. Chodzi przede wszystkim o to, aby zapobiec załamaniu rynku akcji.

https://www.macrotrends.net/2575/us-dollar-yuan-exchange-rate-historical-chart

.......

Lubię to! Skomentuj27 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka