inskrypcje
W poszukiwaniu woli mocy...
6 obserwujących
198 notek
24k odsłony
54 odsłony

(90) Teatr

Wykop Skomentuj2

Dziś w Teatrze Narodowym premiera „Woyzeck’a” Georga Büchnera. Jestem pełen nadziei, że ta inscenizacja wesprze przekaz tej sztuki zwracający uwagę między innymi na to, że nie tylko osoby słabe psychiczne cierpią, a to cierpienie może ich skłaniać do desperackich czynów. 

Nurtuje mnie kwestia, czy my Polacy stworzyliśmy usługi umożliwiające polskim Woyzeck’om  przezwyciężyć ich trudną sytuację życiową? Czy dbamy o to, by byli ludźmi doświadczającymi nie tylko wolności, ale i godności. A wg. mnie, to jak pisałem w ostatniej notatce godność to uwolnione z ograniczeń m.in. społecznych, ekonomicznych, moralnych, wolicjonalnych, egzystencjalnych źródło ekspresji (czyli m.in. uzewnętrznienia własnego „ja”, wyrażania uczuć, prezentowania siły/mocy wyrazu….), działań osoby zapewniających jej możliwość realizacji własnych planów życiowych, ale i doświadczania siebie jako osoby postępującej dobrze, godnie, zgodnie z przyjętymi przez nią i przez zbiorowość, w której żyje wartościami, zasadami i normami, a także uzyskującej od osób z określonych zbiorowości informacje, że jej działania są pozytywnie oceniane. 

Czy skupianie uwagi na tym co się dzieje w polskiej kulturze może mieć miejsce, gdy polska popularna kultura wypełniona została prymitywną walką polityczną, braniem się za łby, wylewaniem nocników na głowy tych na dole, to także walka z obcymi?  

 

A może polska kultura, my jako wspólnota uzasadniać się powinniśmy i tłumaczyć ze swych dokonań, powołując się na usługi okazane indywidualnego bezpieczeństwa, indywidualnej godności i wolności. Ale czy jest taki byt, który uzasadniać, tłumaczyć się musi z dokonań, powołując się na usługi okazane polskim Woyzeck’om ale i indywidualnej wolności, także tych, którzy nie mogą uczestniczyć w karnawale konsumpcji produktów i usług oferowanych przez rynek i którym nie gwarantuje się minimalnego wsparcia? 

Są powody, by twierdzić, że go nie ma, bowiem nie obserwuje się tłumaczenia z dokonań w powyższych zakresach.  

Przypuszczam, że dzisiejszy spektakl popierający p.Dudę na urząd prezydenta nie skupi się na powyższych kwestiach.  

 


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo