7 obserwujących
174 notki
314k odsłon
916 odsłon

Zmarła Marie Fredriksson, wokalistka znanej szwedzkiej grupy Roxette

Marie Fredriksson, fot. archiw. PAP/EPA/TRACEY NEARMY
Marie Fredriksson, fot. archiw. PAP/EPA/TRACEY NEARMY
Wykop Skomentuj29

Nie żyje Marie Fredriksson, wokalistka Roxette. Piosenkarka przegrała walkę z rakiem. Miała 61 lat.

O śmierci piosenkarki poinformowała jej menedżerka Marie Dimber w komunikacie prasowym.  "Z ogromnym smutkiem jesteśmy zmuszeni ogłosić, że jedna z naszych największych i najbardziej uwielbianych artystek odeszła 9 grudnia rano po trwającej 17 lat walce z nowotworem" - napisała w oświadczeniu Dimber. 


"Czas biegnie tak szybko. Jeszcze nie tak dawno spędzaliśmy dnie i noce w moim małym mieszkaniu w Halmstad, słuchając muzyki, którą uwielbialiśmy, dzieląc niemożliwe do spełnienia marzenia" - napisał w komentarzu Per Gessle, drugi z członków Roxette. Współtwórca zespołu podziękował Fredriksson. "Byłaś wyjątkowym muzykiem, mistrzowskim głosem, niezwykłą performerką. Dziękuję, że wypełniłaś moje czarno-białe piosenki kolorami. Byłaś najwspanialszą przyjaciółką przez 40 lat" - podkreślił Gessle. 

image
Roxette na scenie w 2006 roku, fot. PAP/EPA/ULRICH PERREY

"Marie pozostawiła po sobie ogromną muzyczną spuściznę". "Jej wspaniały głos - jednocześnie silny i zmysłowy - oraz jej magiczne występy na żywo będą pamiętane przez nas wszystkich, którzy mieliśmy wystarczająco dużo szczęścia, by temu towarzyszyć. Ale także zapamiętamy cudowną osobę z wielkim apetytem na życie, kobietę z wielkim sercem, troszcząca się o wszystkich, których spotkała" - napisano w komunikacie po śmierci artystki.

Marie Fredriksson urodziła się 30 maja 1958 roku na południu Szwecji. Pera Gessle znała od lat 70. Pierwszy album założonego przez nich duetu Roxette "Pearls of Passion" ukazał się w 1986 roku, a dwa lata później wydana została płyta "Look Sharp!", która przyniosła grupie światową sławę. Duet stworzył liczne przeboje, m.in. "The Look", "Listen to Your Heart", "Joyride" czy znaną z filmu "Pretty Woman" balladę "It Must Have Been Love".

W 2002 roku zdiagnozowano u Fredriksson nowotwór mózgu. Wokalistka ostatni raz pojawiła się na scenie w 2016 roku. Później ukazały się jeszcze trzy śpiewane przez nią piosenki, które zostały nagrane kilka lat wcześniej.

Roxette był najsłynniejszym szwedzkim zespołem od czasu grupy ABBA, która działała w latach 70. i 80. W 2003 zespół otrzymał z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa Królewski Medal z Niebieską Wstęgą. Na całym świecie sprzedano 80 mln płyt Roxette.

ja

Wykop Skomentuj29
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura