Festiwal Teatrów Ulicznych w Krakowie i Tarnowie. Pojawili się artyści z całej Europy

flickr/Marcin Grabski, (CC BY 2.0)
flickr/Marcin Grabski, (CC BY 2.0)
Od piątku 9 lipca Rynki w Krakowie i Tarnowie zachwycają kolorami. Wszystko za sprawą Festiwalu Teatrów Ulicznych - ULICA Festival. Hasło tegorocznej edycji to: "Dziwne zdarzenia – reaktywacja”.

Festiwal Teatrów Ulicznych Kraków

W Krakowie przez trzy dni - od 9 do 11 lipca w Krakowie to teatr wyjdzie do widza - nie odwrotnie. Uliczne teatry przejęły przestrzeń Rynku Głównego, Małego Rynku, Rynku Podgórskiego i okolicę Tauron Areny.

Festiwal wystartował w piątek o godz. 16.00 od spektakli "Klaun w balonie" Teatru Szczęście oraz "Stara zagroda" Teatru Wagabunda. To jednak nie koniec atrakcji. Zgodnie z planem tegorocznej edycji festiwalu, widzowie będą mogli zobaczyć również "Epidemię śmiechu" Teatru Pinezka, "Cmok. Smok" Teatru Scena 96, "Ja gore" Teatru Akt, "DROM – ścieżkami Romów" Teatru Migro, performans "Kawaler" Piotra Chlipalskiego oraz trzy spektakle Teatru KTO: "Zapach czasu", "Peregrinus" i "Ślepcy", a na zakończenie lipcowej części festiwalu – "Eurydykę" premierowe przedstawienie Teatru Biuro Podróży

- Wiele ze spektakli, które zaprezentujemy, jest nacechowanych refleksją nad kondycją ludzką, umysłowością człowieka, a jeden – "Ślepcy" Teatru KTO – jest o ślepocie i o tym, co pandemia może z nami zrobić - zdradził dyrektor artystyczny festiwalu Jerzy Zoń

Do Krakowa przybyli również artyści z zagranicy. Grupa z Holandii pokaże żartobliwe przedstawienie bez słów, w stylu niemego kina, podczas którego kobieta i mężczyzna zwisają nad ziemią na zardzewiałych metalowych sprężynach. Widzowie zobaczą też Imre Bernatha klauna i akrobatę z Wielkiej Brytanii, Włocha – Stefano Di Renzo, podczas pokazu którego przedmioty fruwają w powietrzu oraz Hiszpana Joana Catalę, który przedstawi widowisko "Pelat", przekraczające granice pomiędzy tańcem, cyrkiem, teatrem i sztuką oraz między publicznością i sceną.

Zobacz także:

ULICA Festival w Tarnowie

Nie tylko Kraków zachwyca od wczoraj kolorami, uśmiechem i sztuką. Festiwal Teatrów Ulicznych odbywa się również w Tarnowie, gdzie w ramach 34. edycji festiwalu będzie można zobaczyć łącznie osiem przedstawień. Dziś pierwszy spektakl rozpoczyna się o godz. 17:00 na Rynku. Serię spektakli otworzy Satyriada Teatru na Walizkach. A co potem?

  • 18:00 - Stefano Di Renzo (Włochy – Czekaj! (Rynek)
  • 19:00 - Teatr Szczęście – Klaun Feliks (Polska) - Klaun w balonie (Rynek)
  • 20:00 - Stefano Di Renzo (Włochy) – Czekaj! (Rynek)
  • 21:00 - Teatr Biuro Podróży (Polska) – Eurydyka (boisko Pałacu Młodzieży)

Tarnowską odsłonę festiwalu współorganizuje Urząd Miasta Tarnowa, Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie oraz Pałac Młodzieży w Tarnowie.

Organizatorem całego przedsięwzięcia jest co roku krakowski Teatr KTO, założony w 1977 roku z inicjatywy studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

WP
Czytaj dalej:
Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura