Banksy opuszcza Warszawę. Kiedy i gdzie obejrzeć wystawę?

Banksy w murach Centrum Praskiego Koneser w Warszawie. Fot. Natalia Stankiewicz
Banksy w murach Centrum Praskiego Koneser w Warszawie. Fot. Natalia Stankiewicz
Geniusz Street Artu. Niekwestionowany mistrz w swoim fachu i jeden z najpopularniejszych, współczesnych artystów – Banksy. Jeżeli ktoś nie widział wystawy to należy się spieszyć, ponieważ już jutro opuści mury Centrum Praskiego Koneser w Warszawie.

Wystawa prac Banksy’ego – gdzie i kiedy?

The Art Of Banksy. Without Limits W Centrum Praskim Koneser mogliśmy oglądać już od 12 lutego b.r. Pierwotnie miała zakończyć się wiele wcześniej, jednak została wydłużona do 19 września, czyli do jutra.

Zobacz także:

Co możemy zobaczyć na „The Art Of Banksy”?

Na wystawie zaprezentowanych jest ponad 100 prac. Przeważają repliki murali i szablonów, jednak znajduje się też kilkanaście oryginalnych dzieł artysty. Są to między innymi druki, obrazy, dokumentalne zdjęcia i filmy.

Zobacz także:


Na „The Art Of Banksy” możemy obejrzeć prace związane z pandemiczną sytuacją, w której znalazł się świat. Jedną z nich jest instalacja „Rat Bathroom”, którą artysta wykonał we własnym domu w 2020 roku. Przedstawia szczury demolujące łazienkę w czasach samoizolacji, przymusowych kwarantann i powszechnej pracy zdalnej. Praca podpisana jest „My wife hates it when I work from home”. (“Moja żona nienawidzi, kiedy pracuję w domu)

Nawiązaniem do pandemii jest również „Game Changer”. Banksy poprzez nią oddaje hołd ciężko pracującym pielęgniarkom. Na pracy widzimy chłopca, który bawi się nową lalką superbohaterki – pielęgniarką w masce i fartuchu z czerwonym krzyżem. Obok dziecka w koszu leżą już nikomu nie potrzebni Batman i Spiderman.

Zobacz także:


Możemy obejrzeć również inne prace artysty, które są nieco bardziej popularne. „Girl with Balloon”, „Bomb Hugger”, „Police Kids”, czy „Flower Thrower”, czyli replikę muralu, który pierwotnie pojawił się w Betlejem na murze oddzielającym Palestynę od Izraela. To wszystko tylko do jutra w Centrum Praskim Koneser.

Kim jest Banksy?

Banksy jest jedyny w swoim rodzaju. To na pewno. Jako jeden z najsłynniejszych na świecie artystów graffiti zachował anonimowość. Absolutnie nikt nie zna prawdziwej tożsamości artysty.
Około 40-letni Brytyjczyk nie boi się poprzez swoje prace zabierać głosu w ważnych kwestiach politycznych czy społecznych. Sama wystawa „The Art of Banksy. Without Limits” mocno akcentuje zaangażowanie artysty w tych kwestiach. Banksy jest pacyfistą i ogromnym przeciwnikiem konsumpcjonizmu, co zdecydowanie widać na wystawie.

Zobacz także:


Prace artysty znajdują się w przestrzeni publicznej w wielu miejscach na świecie. Gdy w Bristolu odbyło się referendum w sprawie usunięcia dzieł Banksy'ego, 97% osób zagłosowało przeciw i było jednoznacznie wyrażoną opinią na temat jego sztuki.
Jego twórczość jest uwielbiana przez miliony i cieszy się ogromną popularnością na platformach społecznościowych, jak i w życiu realnym. Prace nie są autoryzowane przez artystę ze względu na jego anonimowość. Jedno jest pewne – wszędzie odnoszą ogromy sukces.
Jeżeli macie taką możliwość idźcie na wystawę, bo naprawdę warto.

NS 

Polecamy: Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura