Obraz Leonarda da Vinci "Salvator Mundi", fot. PAP/EPA/ Justin Lane
Obraz Leonarda da Vinci "Salvator Mundi", fot. PAP/EPA/ Justin Lane

Obraz Leonarda da Vinci najdrożej sprzedanym dziełem sztuki

Redakcja Redakcja Sztuka Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Obraz Leonarda da Vinci "Zbawiciel świata" ("Salvator Mundi") został sprzedany na aukcji w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku za rekordową cenę 450,3 mln USD. To najdroższy obraz na świecie sprzedany na aukcji.

Historia dzieła Leonarda da Vinci

Licytacja trwała zaledwie 19 minut. Poprzedziła ją wielka kampania reklamowa obrazu. "Salvator Mundi" jest też jedynym znanym dziełem Leonarda da Vinci, które znajduje się w rękach prywatnych. Pozostałe znajdują się w kolekcjach publicznych.

“Zbawiciel świata” (łac. Salvator Mundi) to obraz olejny namalowany na desce o wymiarach ok. 60 cm na 40 cm. Powstał w latach 1506-1513 dla króla Francji Ludwika XII. Obraz przechodził "z królewskich rąk do królewskich rąk"; jego właścicielem był m.in. król Anglii Karol I.

Obraz przedstawiający Jezusa trzymającego w lewej ręce kryształową kulę - symbol świata, z prawą dłonią uniesioną do błogosławieństwa, zaginął w połowie XVIII wieku i do początku XX wieku był uważany za bezpowrotnie utracony.

W roku 1900 obraz kupił angielski kolekcjoner sir Francis Cook nie zdając sobie sprawy, kto jest jego twórcą. W roku 1958 spadkobiercy Francisa Cooka sprzedali mocno już podniszczone dzieło za 45 funtów (ok. 125 USD).

W roku 2005 obraz nabyła grupa handlarzy sztuki na czele ze Robertem Simonem, ekspertem w dziedzinie malarstwa "starych mistrzów". Za obraz zapłacili 10 tys. USD. Po restauracji “Zbawiciela świata" przez przyjaciółkę Simona, znaną nowojorską konserwatorkę obrazów Dianne Dwyer Modestini, większość znawców malarstwa włoskiego renesansu nie miała wątpliwości, że to dzieło Leonarda, a nie jednego z jego uczniów.

W roku 2013 dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał obraz za 80 mln. USD szwajcarskiemu marszandowi Yvesowi Bouvierowi, a on, jeszcze tego samego roku odsprzedał dzieło za 127,5 mln USD rosyjskiemu miliarderowi, Dmitrijowi Rybołowlewowi.
Jego nazwisko, w przeszłości właściciela m.in.  koncernu potasowego Urałkalij, pojawia się w tzw. aferze Paradise papers.

Dom aukcyjny Christie’s nie ujawnił tożsamości nowego właściciela obrazu "Zbawiciel świata". Ten kupił obraz poprzez licytację telefoniczną.

Zobacz wideo (US CBS/x-news)


Zrabowany obraz Siemiradzkiego na aukcji w Londynie

Nie wiadomo, natomiast, czy oraz za ile zostanie sprzedany obraz Henryka Siemiradzkiego "Taniec wśród mieczów”. Arcydzieło zaliczone do polskich strat wojennych zostało wystawione na aukcji obrazów w Londynie. Znalazł się on w katalogu londyńskiego domu aukcyjnego Sotheby's wśród dzieł sztuki rosyjskiej, których sprzedaż planowana jest na 28 listopada.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapewnia, że "podjęło działania mające na celu wycofanie ze sprzedaży" obrazu. Losy dzieła po 1939 r. sprawdza Wydział ds. Strat Wojennych MKiDN; skupia się w szczególności na potwierdzeniu pochodzenia i tożsamości dzieła oraz okoliczności jego utraty.

Wycofanie obrazu z aukcji ma na celu jego zabezpieczenie do czasu zakończenia postępowania restytucyjnego. Londyński dom aukcyjny Sotheby's zapewnia, że "pracuje z polskim Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w celu pełnego zrozumienia sytuacji" dotyczącej obrazu Siemiradzkiego, ale na razie nie podjęto decyzji dotyczącej ewentualnego wycofania go ze sprzedaży.

Henryk Siemiradzki malował obrazy o tematyce antycznej i chrześcijańskiej, co przełożyło się na jego dużą popularność. Obraz "Taniec wśród mieczów" miał aż 4 wersje. Jedna z nich, z 1881 roku, znajduje się w Galerii Tretiakowskiej w Moskwie, natomiast mniejsza kompozycja z 1887 r. została sprzedana na aukcji w Sotheby’s w Nowym Jorku za 2,1 miliona dolarów, ustanawiając rekord aukcyjny dla jej twórcy.

Wystawiony na aukcji obraz jest najmniejszą ze znanych wersji przedstawienia "Tańca wśród mieczów" i najbardziej z nich szkicową. Był prezentowany w warszawskiej Zachęcie na wystawie monograficznej Henryka Siemiradzkiego latem 1939 roku.

W ciągu ostatnich pięciu lat dzięki staraniom ministerstwa kultury odzyskano ponad 340 cennych obiektów, które powróciły z Niemiec, Austrii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, a także zostały odnalezione na terenie kraju.

źródło PAP

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura