6 obserwujących
164 notki
287k odsłon
1976 odsłon

Zmarł Jan Kobuszewski, wielka sława polskiego aktorstwa

Jan Kobuszewski, fot. archiw. PAP/Rafał Guz
Jan Kobuszewski, fot. archiw. PAP/Rafał Guz
Wykop Skomentuj99

Nie żyje Jan Kobuszewski, wybitny aktor teatralny i filmowy, komik, reżyser i wykonawca piosenek. Miał 85 lat. Wielu określało go mianem "największego aktora komediowego w Polsce".

Informację o śmierci aktora przekazała dyrekcja stołecznego Teatru Kwadrat, z którym przez wiele lat był związany Kobuszewski.


image
Agnieszka Osiecka nazywała Jana Kobuszewskiego "zmarnowanym Chaplinem polskiego kina", fot. YouTube.

Jan Kobuszewski ur. 19 kwietnia w 1934 r. w Warszawie. W 1952 r. zdał egzamin do PWST. Studia aktorskie ukończył w 1956 r. W tym samym roku - 21 stycznia - zadebiutował rolą dyplomową Cara Dormindonta w "Żołnierzu i biedzie" Samuela Marszaka na scenie Teatru Młodej Warszawy, w którym występował przez dwa sezony, by następnie na rok przenieść się do Teatru Klasycznego.

Kobuszewski przez ponad 20 lat pracował w teatrach dramatycznych: w latach 1958-64 i 1969-75 grał w warszawskim Teatrze Polskim, w okresie 1964-69 występował w Teatrze Narodowym, sezon 1975-76 spędził w Teatrze Nowym w Łodzi.

W 1976 r. - jak się okazało do końca kariery scenicznej w 2013 r. - związał się z Teatrem Kwadrat w Warszawie, gdzie zagrał wiele komediowych, niezapomnianych ról.

Poza deskami teatru można go było zobaczyć na scenie kabaretowej. Był związany z ZAKR oraz kabaretami Dudek i Olgi Lipińskiej. Zagrał pamiętnego majstra w kabarecie "Dudek" i przezabawnego Pana Janka w Kabarecie Olgi Lipińskiej.

Wystąpił w ok. 2 tysiącach programów telewizyjnych. Był współgospodarzem (razem z Janem Kociniakiem) pierwszego cyklicznego, satyrycznego programu telewizyjnego "Wielokropek" (od 1963). Zagrał także rolę tytułową w pierwszym polskim serialu telewizyjnym "Barbara i Jan". 

Pamiętamy jego charakterystyczny głos jako narratora popularnego cyklicznego, humorystycznego programu telewizyjnego "Bajka dla dorosłych" oraz jako dziadka Jacka Marię Poszepszyńskiego ze słuchowiska radiowego Rodzina Poszepszyńskich.

Ożenił się z Hanną Zembrzuską, również aktorką. Był też wujem znanego aktora Wiktora Zborowskiego.

image
Jan Kobuszewski z żoną Hanną Zembrzuską-Kobuszewską u Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, 10 stycznia 2007. Fot. Wikipedia.

Aktor otrzymał wiele odznaczeń. W 1975 r. przyznano mu Złoty Krzyż Zasługi, w 1979 r. - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 1998 r. - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1998). W 2012 r. odznaczono go Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski "za wybitne zasługi dla kultury polskiej, za osiągnięcia w pracy artystycznej".


W 1981 r. wręczono mu Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury, a w 2006 r. - Złoty Medal - Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 1977 r. w jego ręce powędrował Złoty Ekran, a w 2005 r. - SuperWiktor. Rok wcześniej odcisnął też swoją dłoń na Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach. W 2016 r. Jan Kobuszewski otrzymał Nagrodę im. Cypriana Norwida - "Dzieło Życia", przyznawaną za całokształt twórczości.

Jan Kobuszewski - "zmarnowany Chaplin polskiego kina" - polecamy wpis na blogu Marka Różyckiego Jr.

ja

Zobacz galerię zdjęć:

1957 rok. Jan Kobuszewski z Danutą Przesmycką w Teatrze Młodej Warszawy.
1957 rok. Jan Kobuszewski z Danutą Przesmycką w Teatrze Młodej Warszawy. 1968 rok. "Pan Artiur" w Teatrze Narodowym. 1968 rok. "Emulacja" w Teatrze Narodowym. Rok 1957, Jan Kobuszewski jako Biondello w Teatrze Nowej Warszawy
Jan Kobuszewski w zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Wykop Skomentuj99
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura