196 obserwujących
2505 notek
5635k odsłon
  498   0

Nigdy bym nie pomyślał, że przyjdzie mi żyć w „Polskiej Rzeczpospolitej Gangsterskiej”

Oprawa muzyczna - vide: https://www.youtube.com/watch?v=LyTRrQVC_6U

A teraz do rzeczy.

Portal internetowy Salon24, vide: https://www.salon24.pl/newsroom/1164005,poslowie-poznaja-dowody-na-mariana-banasia-jest-jeden-warunek informuje:

Posłowie poznają dowody na Mariana Banasia! Jest jeden warunek. Akta śledztwa prowadzonego w sprawie Mariana Banasia, szefa NIK, będą dostępne dla posłów pod rygorem zachowania tajemnicy – informuje w środę „Rzeczpospolita”.
Wnioskowali o to posłowie sejmowej Komisji Regulaminowej, którzy mają głosować wniosek o uchylenie mu immunitetu. "Prowadzący śledztwo postawili jednak posłom kilka warunków” – zaznacza „Rz”.
Prokuratura Krajowa wyjaśniła dziennikowi, że „Prokuratura Regionalna w Białymstoku udostępni posłom sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich i Immunitetowych akta sprawy w zakresie, w jakim odnoszą się do zarzutów sformułowanych wobec prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia we wniosku o uchylenie immunitetu”.
W ocenie dziennika „to istotne, bo w tym śledztwie zarzuty ma także syn Banasia Jakub i jego żona oraz były dyrektor krakowskiej Izby Skarbowej...”.
Po drugie, prokuratura zobowiąże każdego posła do zachowania tajemnicy postępowania” – podał dziennik. Prokuratura przekazała gazecie, że „przed udostępnieniem materiałów zapoznający się z nimi zostaną pouczeni o odpowiedzialności karnej wynikającej z art. 241 i 266 kk.
Według dziennika wyselekcjonowane akta sprawy zostały przetransportowane już do Warszawy, a na posłów będą czekać nie w Sejmie, ale w budynku Prokuratury Krajowej.
Uznano, że takie rozwiązanie ułatwi prace komisji, »mając na uwadze odległość pomiędzy Warszawą a Białymstokiem – wskazuje "Rz".
Gazeta zaznacza, że wniosek prokuratury o uchylenie Banasiowi immunitetu liczy 40 stron, a akta – 80 tomów.
Wysłałem informację do członków komisji, że od środy mogą te akta przeglądać. Na razie nie wiem, ilu posłów się zgłosi ani jak obszerny jest to materiał. Sam muszę się z nim zapoznać i zobaczyć, ile tego jest, i wtedy będę wiedział, ile mniej więcej czasu zajmie to posłom – powiedział dziennikowi przewodniczący komisji, poseł Kazimierz Smoliński (PiS).
Zaznaczył, że z informacji prokuratury wynika, że są to fragmenty akt śledztwa. Postępowanie się toczy, więc ze zrozumiałych względów nie udostępnią nam wszystkiego. Zresztą komisja nie będzie przecież wydawać wyroku ani przesądzać, czy ktoś jest winien, czy nie...
".

Mój komentarz:

Patrz tytuł notki.

Uzasadnienie:

Mafia to tajna organizacja przestępcza, nazwa zorganizowanej grupy przestępczej o dużych wpływach, powiązaniach z osobami na różnych szczeblach władzy, policją, biznesem, prowadząca działalność gospodarczą finansowaną z przestępstw; używana przez media nazwa każdej zorganizowanej grupy przestępczej.

Korupcja polityczna to nadużycie powierzonej władzy przez przywódców politycznych dla uzyskania prywatnej korzyści, celem zwiększenia swej władzy lub bogactwa; nie musi dotyczyć przekazywania pieniędzy, może przyjąć formę „handlu wpływami” lub obdarzania specjalną przychylnością, co zatruwa politykę i zagraża demokracji. Choć w definicji mówi się o przywódcach politycznych, korupcja polityczna tyczy się także urzędników państwowych, którzy w ramach swoich kompetencji reprezentują wyższe organy władzy, w tym także przywódców politycznych.

Ważną cechą aktów korupcji jest to, iż są to działania bezprawne, a więc nie mieszczące się w ramach praktyk dopuszczanych przez przepisy obowiązujących aktów prawnych (konstytucji, ustaw, rozporządzeń, kodeksów, regulaminów itp.). Innymi słowy ten kto korumpuje, próbuje za pomocą oferowanych dóbr i korzyści zachęcić daną osobę do działań bezprawnych lub naruszających przyjęte przez daną instytucję zasady działania; mogą też być to działania sprzeczne z obowiązującymi zasadami moralnymi. Na tym tle nie jest działalnością korupcyjną tzw. lobbing w polityce, a więc próba wpłynięcia na decyzje podejmowane przez daną władzę, gdyż jego funkcjonowanie podlega normom prawnym i nie może wiązać się z dawaniem czy przyjmowaniem łapówek; stanowi przykład działań parakorupcyjnych.

Korupcja polityczna nie zależy ona od cech i interesów danych klas społecznych, ani od charakteru i kultury politycznej szerokiej publiczności, ale od kultury elity politycznej i struktur politycznych, którymi rządzi. Na jej obecność ma wpływ wymieszanie się struktur administracyjnych i politycznych, ingerowanie polityków i polityki partyjnej w sprawy biurokracji, dostępność biurokratycznych środków dla potrzeb partii politycznych.

…………………….
Orzeczenie, kto jest kim w dzisiejszej „Polskiej Rzeczpospolitej Gangsterskiej” pozostawiam w gestii komentatorów i nie ukrywam, że liczę na ożywioną dyskusję.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki oraz niezależny bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla naszego państwa)

Post Scriptum

Znamiennym jest także fakt, że Admini tak otagowali notkę, żeby jej praktycznie nikt nie znalazł.

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka