Szamanka Szamanka
758
BLOG

Stań do apelu, Rotmistrzu Witoldzie Pilecki!

Szamanka Szamanka Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 112

„Starałem się tak żyć, abym w godzinie śmierci mógł się raczej cieszyć, niż lękać”

(Rotmistrz Witold Pilecki)

 

Piątek, w dodatku  trzynastego. Zbiera się na burzę, a przecież dziś potrzeba nam ładnej pogody. Jedziemy do Jastrzębia - Zdroju, górniczego niegdyś miasta, teraz zdanego na łaskę i niełaskę Unii Europejskiej, która bardziej od kamiennego, lubi brunatny węgiel z Niemiec.

Jastrzębski Klub Gazety Polskiej  wspólnie z kibicami Górniczego Klubu Sportowego Jastrzębie i mieszkańcami ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego urządzają dziś uroczyste 115 urodziny Rotmistrza.

W ich mieście bohater, ofiara ubeckiej machiny zbrodniczej, Rotmistrz Witold Pilecki, ma swoją ulicę! 

Składam  wyrazy szacunku jastrzębskim patriotom.

Dziś, 13. maja, w 115 rocznicę urodzin Rotmistrza Witolda Pileckiego, odsłonięto tablicę upamiętniającą Rotmistrza, żołnierza i bohatera, dobrowolnego  więźnia Obozu Koncentracyjnego w Auschwitz z zadaniem  zorganizowania  obozowej siatki podziemnej, uciekiniera  i autora raportu o zbrodniach hitlerowskich popełnianych w obozie.

 

Żołnierza Wyklętego, bo w maju 1948 roku strzałem w tył głowy UB wykonał wyrok na Rotmistrzu.

Musimy pamiętać, by przetrwać jako naród.

Dlatego dziś w Jastrzębiu - Zdroju odbyła się uroczysta msza święta w intencji Rotmistrza, z niezwykle patriotyczną homilią księdza proboszcza w parafii św. Józefa i św. Barbary, z pocztami sztandarowymi, gośćmi z miejscowej władzy i zaproszonymi delegacjami śląskich Klubów Gazety Polskiej. I nasze modlitwy także w intencji Ojczyzny i Jej bohaterów.

Przemaszrowaliśmy trasę od kościoła do ulicy Rotmistrza Witolda Pileckiego, gdzie dokonano odsłonięcia i poświęcenia pamiątkowej tablicy.

Obecność młodzieży i dzieci na całej uroczystości  to dobry znak!

Pamięć o Rotmistrzu ma szansę żyć dłużej, niż pozwolono żyć Rotmistrzowi.

Fantastycznie przygotowani kibice, mieszkańcy ulicy RTM Witolda Pileckiego z rodzinami, cztery zwrotki hymnu państwowego, a każdą kolejną intonował młody kibic z biało - czeroną opaską na ramieniu, obecnośc kapłana, ktory tablicę poświęcił, klubowe banery i kwiaty, to nasze prezenty na urodziny bohatera.

Wieczny odpoczynek daj Mu, Panie.

 

 

 

Zobacz galerię zdjęć:

Szamanka
O mnie Szamanka

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura