182 obserwujących
1957 notek
3226k odsłon
1238 odsłon

D - Day. 6.VI.1944

Wykop Skomentuj83

image

Plaża Omaha. The Brave, pomnik autorstwa Anilore Banon odsłonięty w 60-tą rocznicę D-Day. The Wings of Hope, Rise Freedom, The Wings of Fraternity. 

W okolicach 70 - tej rocznicy operacji Overlord popłynąłem do Havru, a stamtąd pojechaliśmy na plażę Omaha i pod Falaise. Taka podróż szlakiem bojowym I Dywizji Pancernej dowodzonej przez gen. Maczka. Sprawdzanie, czy polska biało - czerwona powiewa pod niebem Normandii... i sprawdziliśmy.

image

Powiewa dumnie obok wszystkich flag państw antyniemieckiej koalicji. To dobrze, pamięć jest rzeczą bezcenną. Ona stanowi w dużym stopniu o naszym człowieczeństwie. Przed muzeum w Karlshorst, w dziale poświęconym zdobyciu Berlina nie ma polskiej flagi, ani informacji o polskim udziale w szturmie na Berlin. Przypadek, przeoczenie, zaniedbanie ? Czy może świadome działanie ?

image

Pod Falaise odnalazłem te wszystkie pejzaże, na jakie natrafiłem wcześniej w książeczce zatytułowanej " Maczuga ", czytanej epokę wcześniej. Takie ledwie skromne przypomnienie, na ile w PRL - u, można było pisać o udziale Polaków w walkach na zachodnim froncie. To była ta sama pora roku i te same pola, te falowania pod Falaise musiały wyglądać tak samo latem 1944 roku. Te same obrazki widzieli polscy żołnierze od Maczka. Młodzi 24 - 26 letni chłopcy zmobilizowani we wrześniu 1939 roku żołnierze - tułacze.

image

Sherman w muzeum na plaży Omaha 

W odległości 15 km od Falaise, w miejscowości Grainville - Langannerie znajduje się jedyny, wyłącznie polski cmentarz wojskowy. Na cmentarzu spoczywa ponad 600 poległych pod Falaise żołnierzy gen. Maczka. Są też groby polskich pilotów, strąconych i poległych nad Francją, min. grób generała - pilota Stefana Pawlikowskiego.

image

Cmentarz bardzo zadbany, administrowany przez merostwo w Grainville - Langannerie. Tam dopiero napotkałem coś co mnie prawdziwie poruszyło, dało wiarę, że nie wszyscy, których wychowuje się w duchu nowego " patriotyzmu " rozumianego jako płacenie podatków i zapewnienie ciepłej wody w kranie, tak właśnie patriotyzm pojmują.

image

Dla nich patriotyzm to coś więcej, niż tylko płacenie podatków : to szacunek i pamięć o tych którzy bili się o Polskę, pragnęli wolnej Polski wszędzie tam gdzie wojenne losy ich rzuciły. Na cmentarzu, tuż obok wejścia znajduje się niewielki domek, codziennie otwierany i zamykany przez osobę z merostwa. W budyneczku znajduje się solidny sejf i opasła księga pamiątkowa wykładana każdego dnia przez administratora cmentarza.

image

Przy dacie, pod którą i ja się wpisałem natrafiłem na wpis złożony, może dwie, może trzy godziny przede mną, wpis jakiegoś młodego człowieka spod Krosna. Wnuka zmobilizowanego w 1939 roku wojaka.

- Dziadku nie znałem Ciebie, nie byłeś obecny w moim życiu, ale dziękuję Ci, że byłeś.

image


image

Dakota C - 47 pomalowana w pasy inwazyjne na D - Day Show w Blackpool 

image

Lancaster w asyscie Spifire'a i Hawker Hurricane'a. D - Day Show 


Wykop Skomentuj83
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura