185 obserwujących
1974 notki
3276k odsłon
3195 odsłon

Blogi z drogi. Anschluss Podlasia do Białorusi

Wykop Skomentuj144

Za nami ponad 600 km. Cudowny region, bardzo odmieniony, nie byłem na Podlasiu ponad 30 lat. Białystok absolutnie metropolitalny. Nie do poznania. Cudowni, gościnni ludzie i ten zaśpiew w mowie. Uwielbiam to. Żona jest mocno zaskoczona tym językiem wprost z filmu " U Pana Boga w ogródku " Nie sądziła, że w Polsce tak dziś językowo homogenicznej można jeszcze napotkać ludzi mówiących trochę jak Piłsudski. Trochę żal, że w polskim alfabecie nie ma liter mogących wyrażać spiewne podlaskie głoski. Ludzie tu bardzo rozmowni, więc materiału językowego uzbierałoby się całkiem sporo. 

Poruszamy się " nieparzystymi " bez większych problemów, na naszym kierunku mały ruch. Tu należy się krótkie objaśnienie dotyczące systemu numerowania dróg w Polsce. Drogom biegnącym z północy na południe przydziela się numery nieparzyste, drogom biegnącym ze wschodu na zachód numery parzyste. Dla przykładu droga biegnąca z Terespola do Świecka to " dwójka " Natomiast droga z Gdańska do granicy ze Słowacją to " jedynka " Oczywiście drogi krajowe oznaczone kolorem czerwonym, natomiast drogi w gestii władz wojewódzkich to kolor żółty. Otóż mamy jeden mały problem podczas przecinania dróg " parzystych " Ruch tu jak w 1939 roku. To warszawiacy na wieść o bojkocie Podlasia, Roztocza i Podkarpacia gremialnie wracają do stolicy. Trochę to przypomina apel pułkownika Umiastowskiego, tyle że realizowany w drugą stronę. Czy zdążą przed anschlussem Polski wschodniej do zachodniej Ukrainy i Białorusi ? Czas pokaże, a idiotów nie sieją jak mawia staropolskie przysłowie. W Lidlach i Aldikach dzieją się sceny dantejskie, ludzie w maskach, mający na maskach numery warszawskie porzucają zakupy i wracają do domów, tak jak stoją. Bez sprawunków, bez cudownych podlaskich wędzonek, kindziuków, bez sękaczy i przepysznych " mrowisk " na miodzie. Trudno, głupcom na pohybel. Więcej dla nas. Wczoraj trafiłem  w sieci na cudowny dowcip. Podobno Warszawiacy po ogłoszeniu bojkotu Podlasia zapowiedzieli, że nie będą już jeździć do rodziców po słoiki. 

image

 A tymczasem petycję żądającą odłączenia od Polski, Polski B podpisało już w mediach społecznościowych ponad 800 osób. To potężna siła uderzeniowa, wprawdzie to jeszcze nie pułk, ale już batalion w stanie mobilizacyjnym. A jeśli doborowy ? Fascynujące konsekwencje prania mózgów, tyle zabawne co i bardzo niebezpieczne. Tak przygotowuje się podglebie do klęski w kolejnych wyborach parlamentarnych w 2023 roku. Tyle, że to już nie moje zmartwienie. Moje zmartwienie dzisiejsze to przeciąć bezkolizyjnie wszystkie " parzyste " na mojej drodze krajowej nr 19 w podróży  do Lublina. Nie wiem jak rozwija się sytuacja na froncie i nie wiem jakie są ruchy białoruskich i ukraińskich formacji za wschodnią granicą. Proszę mnie informować na bieżąco. To bardzo dla mnie ważne, chciałbym do niedzieli osiągnąć Zaleszczyki. A tymczasem proponuje serię zdjęć kurnej chaty z regionu Podlasia. 

image


image


image


image


image


image


image


image


image


image


imageWykop Skomentuj144
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości