201 obserwujących
2100 notek
3664k odsłony
  1803   6

Tam gdzie nie było prezydenta Dudy

image

Przedwczoraj łyżkę dziegciu do prezydenckiej wizyty w Turcji dorzuciła nasza unijna pani komisarz, dziś moja kolej dorzucić łyżkę dziegciu do wizyty prezydenta Dudy w Gruzji. Swoją drogą to określenie " komisarze " na unijnych bonzów bardzo mi odpowiada. Ta lotność umysłu, ten nos do polityki, te omni - kompetenecje to wypisz - wymaluj mix Kaganowicza z Woroszyłowem ze szczyptą Nikity Sergiejewicza Ch. Dlaczego łyżka dziegciu do prezydenckiej wizyty w Gruzji ? Ano zabrakło mi choć krótkiej wizyty w Kutaisi, stolicy Imeretii. 

image
Kutaisi, Aleja Davida Agmeshenebeliego 

To ważne z naszego, polskiego punktu widzenia miasto, choć nie każdy musi lubić imereckie chaczapuri. Ja wolę adżarskie. Jednak miasto ważne nie tylko z naszego punktu widzenia i nie tylko z powodu chaczapuri. W Kutaisi urodził się Władysław Raczkiewicz były prezydent RP na uchodźstwie. Tu do gimnazjum klasycznego biegał z tornistrem Włodzimierz Majakowski.

image

Młody Majakowski przed gimnazjum klasycznym. Pomyśleć, że ten silny człowiek dwa razy próbował popełnić samobójstwo, z tym że za pierwszym razem nie było go w domu. 

image

Takie kwiatki dziś tylko w Gruzji 

Tu urodził się również wybitny rosyjski językoznawca Marr, który pozwalił sobie nawet na naukowy spór z innym wybitnym rosyjskim językoznawcą, Józefem Wissarionowiczem - 100% Gruzinem. Marr był 50 % Gruzinem i 50 % Szkotem. Przepiękny park założony przez jego ojca w Kutaisi można odwiedzać do dziś i jest to jedno z piękniejszych miejsc w zaniedbanym nieco Kutaisi. Ech to piętno komunizmu. 

image

Kutaisi, rzeka Rioni 

Ważne jest dla nas Kutaisi, bo tu znajdował się obóz polskich więźniów wziętych w sowiecki jasyr po akcji " Burza " Tu miał miejsce bunt więźniów, tu budowali lotnisko i fabrykę samochodów KAZ. Najtrwalszych sowieckich ciężarówek. Podobno nigdy się nie psuły, takie krążą legendy do dziś.

image

Fabryka Samochodów KAZ, obecnie przymierza się do produkcji chińskich samochdów elektrycznych. Czy okazą sie tak trwałe jak KAZ - y  ? 

image

Lotnisko Dawida Budowniczego w Kutaisi

Najważniejszą jednak legendą tyczącą Kutaisi i Imeretii jest legenda znana wszystkim. To do tego miejsca podążał Jazon z Argonautami. Tu rozgrywały się rzeczy, o jakich rozprawiali starożytni Grecy... i nie tylko Grecy. W Kutaisi rezydował ojciec Medei, Ajetes. Gdzieś w tych okolicach znajdował się gaj Aresa, a na dębie złote runo. Niestety nie natrafiłem, widać komunizm z każdej ziemi do cna złoto wypłuka, z każdego dębu złotą skórę zedrze. Nie masz na to śmiałka, nie masz siły i dziś zdolnej się przeciwstawić. Jazonowie przepadli gdzieś w łagrach, nasi akowscy również. 

image

Pomnik Argonautów 

image

Kutaiskie gimnazjum klasyczne 

Kutaisi to drugie pod względem wielkości miasto Gruzji i historyczna stolica Gruzji. Prawdopodobnie z uwagi na historię, trochę z uwagi na politykę, w 2012 roku przeniesiono do Kutaisi gruziński parlament. Niestety po zmianie rządu zrezygnowano z pomysłu - podobno z uwagi na koszty - i parlament gruziński powrócił do Tbilisi. Formalna stolica i siedziba parlamentu w różnych miastach to nie jest wcale rzecz dziś rzadka. Lokalizacja chilijskiej stolicy w Santiago, a parlamentu i najważniejszych urzędów w Valparaiso nie przeszkadza w sprawnym zarządzaniu państwem. Szkoda bo obecność parlamentu w Kutaisi mogłaby przynieść miastu spore korzyści. Może nie byłoby omijane w pośpiechu w drodze do Tbilisi, Batumi czy w stronę Kaukazu. 

image

Była siedziba parlamentu w Kutaisi 

image


image


Najważniejszym zabytkiem jest dominująca nad miastem prawosławna katedra Zaśnięcia Bogurodzicy, od imienia budowniczego, władcy Imeretii Bagrata III, zwyczajowo nazywana katedrą Bagrati. 

image

Katedra Bagrati 

W pobliżu Kutaisi znajdują się najważniejsze gruzińskie, chrześcijańskie sanktuaria. Klasztor Gelati związany z najważniejszym gruzinskim władcą Dawidem Budowniczym, tu zlokalizowany była najsławniejszy gruziński " gaj naukowy " - Akademia Gelati. Klasztor Gelati to w historii Gruzji miejsce bardzo ważne. Tu wykuwała się gruzińska myśl państwowa, tu był ośrodek myśli teologicznej i naukowej w szerszym rozumieniu. Tu tłumaczono i przyswajano Gruzji i Gruzinom traktaty greckich filozofów. Zatem określenie Nowe Ateny, czy Nowa Jerozolima nie są w żadnym wypadku określeniami na wyrost.

image

Akademia Gelati 

Klasztor Gelati powstał w czasie największego, politycznego i gospodarczego rozkwitu Gruzji. Zbudowany z inicjatywy najwybitniejszego gruzińskiego władcy Dawida IV Budowniczego ( Davit Aghmaszenebeli ) który podobno osobiście uczestniczył w budowie kompleksu klasztornego. I tu wreszcie znalazł miejsce wiecznego spoczynku. Jako władca chrześcijański, uważający się za marność nad marnościami wobec potęgi Stwórcy, kazał pochować się w bramie klasztoru, tak by każdy mógł go sobie podeptać.

Lubię to! Skomentuj22 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości