212 obserwujących
2133 notki
3747k odsłon
  1348   5

Oferta Bońka vs mój blog. Wybór należy do...

image


image

Uroda, chemia, dobroć charakteru, łagodne usposobienie ? Gdzież tam, Carmen to manipulatorka, zwykła krętaczka i cygańska kłamczucha, a jednak. Tajemnica Carmen to przede wszystkim jędrne uda nawykłe do zwijania cygar. Tajemnicę Carmen mamy więc rozwiazaną, a co z fabryką cygar z czerwonej cegły ? 

image

Pałac arcybiskupa 

 Po przyjeździe do Sewilli natychmiast zabrałem się za wyjaśnianie nieścisłości z mojego starego przewodnika. 

Nie było to jednak możliwe z samego rana, bowiem listopadowy upał obezwładniał od zewnątrz, a andaluzyjskie winnice rozkładały mnie od środka. Na rekonesans wyruszyłem o zachodzie Słońca, co okazało się trafną decyzją. Rozpocząłem od miejsca gdzie triumfy święcił bohaterski Escamillo, czyli od Plaza de toros de la Real Maestranza de Caballería de Sevilla, po naszemu arena corridy. Tu wszystko się zgadzało. Arena mieszcząca 14 tysięcy widzów, budowana z przerwami w latach 1749 - 1881 zachwyca urodą, mieszanka stylów w tym przypadku nie razi, bo w Słońcu Hiszpanii wszystko jest urodziwe nadzwyczaj.

image

Arena corridy

image


image

Sprawę fabryki cygar wyjaśnił tym razem profesjonalnie napisany  przewodnik " Eyewitness travel " Wszystko co związane ze zgubnym nałogiem palenia tytoniu zaczęło się w Sevilli.

image

Pałac San Telmo, dawna szkoła kapitanów i nawigatorów 

Po odkryciu Ameryki, a więc i tytoniu, po stwierdzeniu, że zaciąganie  się dymem tytoniowym pozostawia na twarzy Indianina błogi uśmiech, postanowiono tajemnicze liście przywieźć do Europy. W Sewilli powstaje Casa de Contratacion, czyli dom handlowy posiadający  monopol na handel towarami sprowadzonymi z Nowego Świata. W krótkim  czasie tytoń i tabaka podbija Europę, więc w Sewilli powstaje pierwsza w Europie fabryka cygar i papierosów i to z tej fabryczki prawdopodobnie wychodzi Carmen. Autor  mojego archaicznego przewodnika informację o fabryczce cygar z czerwonej cegły zaczerpnął albo z libretta " Carmen " albo z nowelki Prospera Marimee o tym samym tytule, która zainspirowała librecistow najętych przez  dyrektora paryskiej opery Camille'a du Locle. Ot i cała tajemnica fabryki z czerwonej cegły.

image

Alkazar 

Zmierzch i światła samochodów, w końcu zwykły przypadek sprawił, że  odkryłem na uniwersyteckim płocie andaluzyjskie azulejos, a po chwili niezwykłą tabliczkę zaświadczającą, że w tym miejscu stała Real  Fabrica de Tabacos.

image

W związku z niebywałą popularnością zgubnego nałogu, w miejsce starej fabryki cygar powstaje tuż obok  gigantyczny obiekt, największa fabryka cygar w Europie i najokazalszy, najpiękniejszy  przykład architektury przemysłowej w Hiszpanii. Fabryka cygar  funkcjonowała w tym miejscu do roku 1951, po czym obiekt zostaje przekazany uniwersytetowi sewillskiemu i po trwającej cztery lata przebudowie  przeniesiono tu rektorat oraz część uniwersytetu. O dawnym przeznaczeniu obiektu świadczą jedynie obrazy przedstawiające kobiety pracujące przy zwijaniu cygar. Uda na obrazach  nie są uwidocznione, aby nie gorszyć studentów, których i tak nic zgorszyć nie może.

image

Giralda 

image

Katedra. Srebrny ołtarz 

Oczywiście Sewilla to nie tylko cygara. Sewilla  to również największa katedra w Europie, to Giralda, przepiękna katedralna wieża, dawny minaret.

Sewilla to Alkazar, pozostałość po Maurach, także pałac San Telmo - pierwsza w Europie szkoła kapitanów i nawigatorów. Najważniejszy jednak w Sewilli jest  grobowiec Krzysztofa Kolumba, faceta który przywiózł do Europy tytoń, a wcześniej - przez zupełny przypadek - odkrył Nowy Świat. 

image

Grobowiec Krzysztofa Kolumba w katedrze 


Lubię to! Skomentuj86 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości