212 obserwujących
2133 notki
3747k odsłon
  2881   13

Rotmistrz " Garda "


image


Andrzej Rudolf Czaykowski pseud. Garda był dla nowych właścicieli Polski - przywiezionych na sowieckich tankietkach - zaplutym karłem reakcji. Wychowany w wolnej Polsce chciał, by Polska znowu była wolna. Pragnieniom swoim pozostał wierny do ostatniego dnia swojego życia. Walczył w kampanii wrześniowej jako dowódca plutonu. Zbiegł z internowania na Łotwie i po powrocie do kraju włączył się w działalność konspiracyjną. Po aresztowaniu zaliczył sowieckie łagry i szlak bojowy u boku gen. Andersa. Zrzucony jako cichociemny włączył się po raz drugi w działalność państwa podziemnego. O wolnej Polsce śnił  biorąc udział w Powstaniu Warszawskim jako zastępca dowódcy pułku " Waligóra " Po klęsce powstania, aresztowany przez Niemców trafia do obozu Gross - Rosen, wolności doczeka w obozie Dora - Mittelbau. 

Swoim pragnieniom - by Polska była wolna - pozostaje wierny. Zgłasza się do PSZ na Zachodzie, działa aktywnie w Londynie wśród zdemobilizowanych polskich żołnierzy. I po raz trzeci wraca do zniewolonej przez komunistów, Polski. 

Za realizowanie swojego  marzenia zapłacił wysoką cenę, cenę najwyższą. Zamordował go w procesie uznanym za mord sądowy, zwolennik komunistycznej władzy, sędzia Stefan Michnik. Rotmistrza " Gardę " zamordowano w więzieniu mokotowskim  10 października 1953 roku, strzałem w tył głowy w obecności sędziego - kata Stefana Michnika.


Lubię to! Skomentuj102 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura