212 obserwujących
2133 notki
3747k odsłon
  873   5

Wróćmy na jeziora

image

Kiedy wrócą ptaki 

Do mazurskich gniazd, 

Ruszaj tam, gdzie już żeglarze 

Płyną szlakiem gwiazd. 

Wróćmy na jeziora, 

Na wędrowny rejs; 

Znajdziesz tam cel swojej drogi 

Wśród szumiących drzew. 

https://www.youtube.com/watch?v=xBsu8CLwei8


Dziś krótko, beztekstowo. No może trochę.


image
Marina Szałkowo 

 Powrót na Jeziorak dla tych, którzy mają dość Wielkich Jeziora Mazurskich. Tu jest chyba trochę lepiej, spokojniej, mniej jachtów, mniej zgiełku. Warunki do żeglowania wspaniałe. Dla wytrwałych więcej atrakcji. Bo Jeziorak to kawał pięknego szlaku, pozwalający zobaczyć naprawdę sporo. A lubiący żeglarską mitręgę, czyli składanie i podnoszenie masztu otrą się tu niemal o ekstazę. Sporo tego przed nimi. Wprawdzie WJM nie są akwenem zamkniętym, można przez Kanał Jegliński wypłynąć na Pisę i dalej Narwią i Bugiem w świat, to jednak Jeziorak jest akwenem prawdziwie otwartym, dla tych którzy mają czas.

image

Jeziorak w okolicach Siemian 

Stąd już niebawem wyjdziemy na pełne morze, bez proszenia zarządzająch Cieśniną Pilawską. Z Jezioraka bowiem wiedzie szlak do Miłomłyna, skąd Kanałem Elbląskim dopłyniemy do Zalewu Wiślanego. Wcześniej Kanałem Karnickim popłyniemy 2 m ponad lustrem jeziora Karnickiego. Również z Miłomłyna malowniczym Kanałem Elbląskim, a w dużym fragmencie rzeką Liwą wpłyniemy sobie na Jezioro Drwęckie.

image

Miłomłyn 

image

Jeioro Drwęckie 

image

Liwa w okolicach Miłomłyna 

A jeśli przesiądziemy się na kajak to Drwęcą i Wisłą zapłyniemy sobie do samego Torunia. Takie możliwości daje nam to najdłuższe w Polsce jezioro, z największa na nim wyspą na śródlądziu, Wielką Żuławą. Nie można pominąć oczywiście Zalewa i najstarszej w Polsce sztucznej drogi wodnej, czyli Kanału Dobrzyckiego. Rok 1331 robi wrażenie. 

image

Kanał Dobrzycki 

Samego Jeziora Ewingi nie polecam, bo jak pamięcią sięgam był to osadnik dla ścieków z zalewskiej garbarni, choć zmieniło się na lepsze. W Zalewie powstała przyzwoita marina, a po zamknięciu garabrni, za jakieś dwie dekady jezioro, którego nazwa jest śladem po dawnych mieszkańcach tych ziem, Prusach - odżyje na nowo. 

image

Marina w Zalewie 

image


image


image
Lubię to! Skomentuj57 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości