213 obserwujących
2149 notek
3791k odsłon
  1405   7

Cudownie ocalony w Pasymiu

Przedwczorajsza notka poświęcona Pasymowi to był taki przykład niesubordynacji klawiatury. Autor robi sobie plan, przygotowuje konspekt notki, wie o czym i dla kogo chce pisać, a klawiatura sobie. 

Miało być o Pasymiu, ale bez żadnych historycznych kontekstów, klawiatura zdecydowała inaczej. 

Jakiś czas temu postanowiłem uruchomić na tym blogu wakacyjny cykl notek związanych z polską produkcją telewizyjną. W polskich filmach w zasadzie nie wiadomo o co chodzi, a jeden inż. Mamoń branży nie pociągnie, jednak próbować trzeba. W ramach tego cyklu odwiedziliśmy wspólnie Wilkowyje, raczyliśmy się " Mamrotami " Hańba. Jak można napisać na etykiecie " wino na bazie piwa " ? To brzmi jak " samochód na bazie furmanki " 

image


image

Wilkowyje, przed sklepem Więcławskiej 

image

Kościół w Wilkowyjach 

W ramach owego cyklu odwiedziliśmy w ubiegłym roku Sandomierz i komendę miejską tamtejszej policji, kierowaną przez Oresta Możejkę. 

image


image

Mietek w Sandomierzu 

Wcześniej byliśmy w Barczewie przyjrzeć się plenerom najbardziej niechlujnie zrealizowanego polskiego filmu telewizyjnego " Przemytnicy " 

image

ZK Barczewo 

To bardzo bolesne, bo scenariusz Purzyckiego oparty na świetnej powieści Sergiusza Piaseckiego " Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy " o czym w czołówce filmu nie ma mowy. A cóż z prozy Piaseckiego nie jest świetne ? 

Może to była cena za jaką zgodzono się w czasie Jaruzelskiego na odkurzenie zakazanego Piaseckiego ? Nie wiem, film był katastrofą. I już nawet nie czepiam się zmian w stylu : przemyt kokainy do Rumunii, a nie do ZSRR. 

image

Barczewski ratusz, filmowy Raszków z " Przemytników " 

Któż w okresie jaruzelskiej smuty mógł dopuścić myśl, że jakiś przemyt szedł do ZSRR i to za pełną aprobatą skorumpowanych oficerów NKWD ?

Dziś notka o filmie zrealizowanym w Pasymiu. Znający to miasto mogą porównać wygląd Pasymia w czasach PRL - u z wyglądem dzisiejszym. PRL niestety wysiada. Film o którym mowa to " Cudownie ocalony " Żadne arcydzieło, raczej taki ciepły film o dobrym człowieku, choć raptusie niepospolitym. A któż z repatriantów nie był raptusem ? szczególnie z tych nakreślonych przez Andrzeja Mularczyka - autora scenariusza do " Cudownie ocalonego " 

image

Cudownie ocalony nazywa się Mikołaj Biesaga, grany przez Mariana Opanię. Bohater filmu obiecuje wystawienie kapliczki Matce Boskiej, po ujściu z życiem z Kampanii wrześniowej - wnioskując po hełmie i słysząc jeszcze rżenie koni ( bez śpiewu ) Niestety realizacja ślubów niefortunnie wypada na czas Gomułki, drobne w sumie, indywidualne postanowienie urasta do rangi inwestycji, na którą potrzeba pozwoleń, zdobycia materiałów, a co najważniejsze staje się problemem politycznym. Dodatkowo sprawę komplikuje fakt, że syn Biesagi jest działaczem partyjnym szczebla wojewódzkiego o czym zaświadcza czarna " Wołga " z szoferem. 

image


image

Tu akurat Warszawa - Pobieda 

Wówczas okazuje się, że ludzie na których można liczyć, ludzie o pięknych duszach, to ludzie na których nie postawilibyśmy złamanego pensa ( no może 150 pln/h ) Do miasteczka, w ramach resocjalizacji trafiają prostytutki przydzielone do pracy w miejscowym gospodarstwie rybackim. I to one okażą się prawdziwymi, wartościowymi ludźmi. Brawurowa Lola Katafalk ( Ewa Kasprzyk ) okaże się lekiem na wszystkie problemy Mikołaja Biesagi.

image

Serdeczna i pomocna Regińcia ksywę zawdzięczała faktowi, że ducha na niej wyzionął pierwszy tenor operetki wrocławskiej. Od razu zaznaczam, że nie chodzi tu o Grzegorza Schetynę. On wszak nie tworzył słynnej grupy trzech tenorów. Cóż to były za tenory ? Raczej falseciki. Jeden TW, drugi podejrzewany o bycie IM ( Inoffizieller Mitarbeiter ) a trzeci, ten najprzyzwoitszy zginął tragicznie. Źle się ta operetka zaczęła i marnie się skończy. 

Wróćmy jednak do filmu, bo tylko sztuka nas ocali, a polityka w polskim wydaniu nie jest sztuką. 

image

Swaderki 

Większość plenerów zrealizowano w Pasymiu, a ten najważniejszy to Kalwa i widok na pasymski kościół. Gospodarstwo rybackie to Swaderki pod Olsztynkiem. To też rejon pogranicza Warmii i Mazur. Kto spływał Marózką, Łyną i zna ten najbardziej " zajeziorzony " fragment Warmii Swaderki powinien kojarzyć. Natomiast pałac, w którym zakwaterowano prostytutki to największa i najsławniejsza rezydencja w Prusach, pałac von Dönhoffów w podkętrzyńskich Drogoszach. 

image

Chodząc po pasymskim ryneczku, porównując obrazy z " Cudownie ocalonego " w duszy mi grało, że Pasym tak wyładniał. A co najważniejsze mogłem posilić się najprawdziwszą neapolitańską pizzą, i co jeszcze ważniejsze smakującą jak najprawdziwsza neapolitańska pizza. To mnie utwierdziło, że " Polak potrafi " W drodze do Pasymia wyprzedziłem dziwny pojazd. Dojechał chwilę po mnie, a po dwóch chwilach na ryneczku stanęły stoliki.

image

Samochód z prawdziwym neapolitańskim piecem do pizzy. Taki piec instalowany w europejskich pizzeriach, produkowany przez wybitnych neapolitańskich rzemieślników kosztuje kilkanaście tysięcy euro. 

Lubię to! Skomentuj22 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości