Siukum Balala Siukum Balala
885
BLOG

24 Marca. Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów

Siukum Balala Siukum Balala Polityka historyczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 130

image

Rodzina Ulmów ( zdj.z sieci ) 

24 Marca. Wczoraj obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Dzień ustanowiony przez prezydenta Andrzeja Dudę, po to by nigdy nie zapomniano ofiary tych Polaków, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc Żydom podczas niemieckiej okupacji. Dzień wybrany nieprzypadkowo, przypomina bowiem tragiczną ofiarę rodziny Ulmów, bestialsko zamordowanych przez Niemców 24 marca 1944 w Markowej, za pomoc i udzielenie schronienia Żydom. Wraz z rodzicami Wiktorią i Józefem Ulmami, męczeńską śmierć poniosła szóstka ich dzieci w wieku od 8 do 2 lat, w tym jedno zamordowane w łonie matki. Polska była jedynym krajem w okupowanej przez Niemców Europie, w którym za pomaganie Żydom groziła kara śmierci. Często stosowano odpowiedzialność zbiorową gdzie ofiarami były całe rodziny, a nawet sąsiedzi. Kara śmierci groziła również za zatajenie przed Niemcami wiedzy o tym, że ktoś Żydom pomaga lub ich ukrywa. 

W dniu 10 września 2023 w Markowej, w miejscu męczeńskiej śmierci rodziny Ulmów odbędzie się beatyfikacja całej rodziny. Pierwsza w historii kościoła beatyfikacja całej rodziny i pierwsza w historii kościoła beatyfikacja nienarodzonego dziecka. 

A jak wyglądała pomoc Żydom w krajach gdzie za udzielanie im pomocy nie groziła kara śmierci ?

image

image

image

image

image

image

image


image

image

image

image

image

image

Cóż takiego wydarzyło się w Europie w latach 1939 - 1945, że kilkusetletnia koegzystencja Europejczyków z diasporą zydowską - swoiste multi - kulti owych czasów - została w tak brutalny sposób przerwana. Mordy, deportacje na taką skalę nie mogły obyć się bez pomocy miejscowych. Bez urzędników, policji, pracowników kolei. Tam byli tez  czynni i tacy, co na zabijaniu i przejmowaniu majątków pożydowskich zbili skromne fortunki. Holenderscy czy francuscy Żydzi to nie była żydowska biedota przesiedlana z zapyziałych mazowieckich miasteczek do getta w Warszawie. Kto to sprawił, jakie siły pchnęły tych wszystkich ludzi do zabijania ? Kto to uczynił ? Kto za tym stoi ? Kogo winić za ten haniebny epizod w historii Europy ? Czy tylko polskich szmalcowników i polski antysemityzm wysysany podobno z mlekiem matki ? Czy moze polskich proboszczów i czarnosecienny polski katolicyzm ? Nie wiem, a chciałbym wiedzieć.   
Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka