Siukum Balala Siukum Balala
1587
BLOG

Cud w Krośnie

Siukum Balala Siukum Balala Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 166

 Przedwczorajszą ofertę wakacyjną przygotowaną przez kwalifikowanego organizatora turystyki, zatrudnionego przeze mnie na tym blogu, śmiało można nazwać ofertą all inclusive, zabrakło jedynie żubrówki dla Sowińca w cenie wycieczki. Dziś oferta nieco skromniejsza, na mniej zasobną kieszeń, takie typowe B & B, choć uważam, że jest to oferta równie interesująca jak wycieczka do Świętej Lipki.

Skrywa się na Warmii, nad Drwęcą Warmińską, ok 3 km od Ornety inna niezwykła budowla, też barok, ale mniej rozbuchany, skromniejszy, przez to mnie akurat bardziej się podoba. Sanktuarium Najświętszej Marii Panny w Krośnie powstało staraniem orneckiego prałata Kaspra Simonisa, absolwenta wspomnianego - w poprzedniej notce - kolegium jezuickiego w Reszlu. Podobnie jak w przypadku Świętej Lipki, tu również istnieje legenda wywodząca początek kultu maryjnego w Krośnie. W miejscu gdzie powstało sanktuarium dzieci znalazły w zakolu Drwęcy alabstrową figurkę Matki Boskiej, figurkę umieszczono w kościele w Ornecie, jednak ta, podobnie jak figurka świętolipska z uporem wracała do Krosna. Inna legenda mówi o tym, że ówcześni grzesznicy o lewicowej - jakbyśmy dziś powiedzieli - wrażliwości skradli z kościoła naczynia liturgiczne, a hostie rozrzucili w zakolu rzeki, dokładnie w miejscu gdzie dziś stoi sanktuarium, wówczas zdarzył się cud, zwierzęta pasące się na łące zaczęły klękać... tyle legendy.

W roku 1400 wzniesiono w Krośnie kaplicę. Starania o wybudowanie sanktuarium w Krośnie rozpoczęły się w roku 1710, w tym też roku ornecki rajca Jakub Ernest wyrusza z pielgrzymką do Rzymu, przy okazji zbiera datki na budowę świątyni. Budowa sanktuarium rusza w roku 1715 pod kierunkiem orneckiego mistrza budowlanego Krzysztofa Reimersa, projekt świątyni przygotował warszawski architekt Józef Piol. 
8 września 1720 biskup warmiński biskup Teodor Andrzej Potocki dokonuje konsekracji kościoła pod wezwaniem  Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Warmii przybył kolejny cel pielgrzymkowy. Przepiękne miejsce, przepiękna architektura, choć nieco zaniedbana.

W krośnieńskim sanktuarium w 1722 roku zorganizowano konwikt dla księży emerytów, którym kierował min. ks. Wacław Osiński, działacz Związku Polakow w Niemczech, aresztowany w 1939 i umieszczony w obozie w Sachsenhausen. Trafić do Krosna łatwiej niż do Świętej Lipki, ponieważ leży bardziej " po drodze " Jadąc do Gdańska " siódemką " należy skręcić w miejscowości Pasłęk w drogę nr 513, w samej Ornecie należy kierować się na Lidzbark i tuż za wiaduktem kolejowym skręcić w lewo, po trzech kilometrach napotkamy coś co na pewno ucieszy oko, a może i duszę, ale to chyba tylko pisowcom.

W samej Ornecie - pierwszej stolicy Warmii - w kościele św. Jana Chrzciciela interesujący konterfekt Stanisława Hozjusza, warmińskiego biskupa i sekretarza Zygmunta Starego. Do zobaczenia rownież średniowieczny ratusz. Orneta jako jedno z niewielu warmińskich miast nie zostało po wyzwoleniu spalone przez czerwonoarmistów, dlatego dzis można zobaczyć jak wyglądało typowe warmińskie miasteczko, z zachowanym rynkiem, ratuszem i podcieniowymi kamienicami. 

Zobacz galerię zdjęć:

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości