185 obserwujących
1968 notek
3259k odsłon
1157 odsłon

Z Kentucky przez Syrakuzy...

Wykop Skomentuj28

image

Jadąc z Kentucky do Węgoborka wpadłem na krótką chwilę do Syrakuz. Ktoś powie niemożliwe ? Na Warmii i Mazurach - w krainie Kłobuka, strzyg, topielic, porannych nadjeziornych mgieł, uroczysk i bagien - wszystko jest możliwe. Kentucky to oczywiście Kętrzyn, w języku lokalnym, zaś Syrakuzy to Srokowo ( tego nie wiedziałem ) a ostatni Węgoborek to używana przed wojną polska nazwa Węgorzewa ( Angerburg ) Srokowo niegdyś miasteczko, dziś wieś nie każdemu musi być znane, choć osoba Konrada von Jungingena, brata przesławnego Ulricha, którego Litwini na widłach roznieśli na polach PGR Grunwald, musi być znana. Dokument lokacyjny dla Srokowa wydał w roku 1405 właśnie Konrad von Jungingen, wielki mistrz. Niemiecka nazwa Srokowa to Drengfurth, po wojnie, do 1950 roku używano spolszczonej formy Dryfort.

image

Jak wspomniałem wyżej o Srokowie leżącym na rubieżach mało kto słyszał, jednak warte jest uwagi z racji patrona, prof. Stanisława Srokowskiego, osoby wybitnej.

image

Tablica na srokowskim ratuszu poświęcona prof. Srokowskiemu

W ubiegłym roku, w notkach poświęconych nazwom miejscowości na Ziemiach Odzyskanych wspominałem osobę profesora, a kiedy powie się A to należy powiedzieć i B, więc z drogi należało zjechać i stanąć w rynku miasteczka ( choć bez praw miejskich ) które swoją nazwę zawdzięcza profesorowi Stanisławowi Srokowskiemu, przewodniczącemu Komisji Ustalania Nazw Miejscowości, ale nie tylko.

https://www.salon24.pl/u/siukumbalala/864372,toponomastyczne-sledztwo-1

Bo był prof. Srokowski również wybitnym geografem, autorem podręczników. I nie tylko, bo był i dyplomatą - konsulem w Odessie i Królewcu, także działaczem państwowym i politykiem, bowiem krótko sprawował funkcję wojewody wołyńskiego. Takiego to patrona ma Srokowo i srokowska szkoła. W rynku bardzo zgrabny ratusz i przylegający doń zabytkowy spichlerz, więc Srokowo ma wygląd typowo miejski, a wsią zostało - przypadkiem - z racji wojennych zniszczeń. W czasie wojny, z uwagi na bliskość kwatery Hitlera w Gierłoży i sztabu OKH w Mamerkach, w Srokowie funkcjonował posterunek systemu wczesnego ostrzegania przed atakiem lotniczym. Dziś wieża Bismarcka na Diabelskiej Górze w stanie nieco zniszczonym.

image


image


image


image


image

Wykop Skomentuj28
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości