182 obserwujących
1955 notek
3220k odsłon
2522 odsłony

Biedron tropi chłopców z Kriegsmarine

Wykop Skomentuj59

image

Cite du vin

Nie samym chlebem i winem człowiek żyje. Choć w czasie tygodniowego pobytu w Bordeaux wypilem nieprzeciętną ilość nienajgorszego wina i jedną butelkę cydra, to nie był to czas tak do końca bezproduktywny. Cydra wypiłem, aby wesprzeć bretońską tradycję, nie udają im się winnice, a pić się chce. Cóż, jabłka też się nadają, tylko ten voltaż. 2,5 - 3,5 volta to za słabe napięcie, jak dla mnie. Ja mam uprawnienia SEP na wyższe napięcia. Zatem nie tylko myszkowałem pośród regałów z winem, ale i zażywałem ruchu za sprawą biedrona.

image

Most Chaban - Delmasa

On jest naprawdę ruchliwy, ciągle by gdzieś latał, aż do wyczerpania. W Bordeaux było nie inaczej. Wyciągnął mnie do bazy Kriegsmarine... i to aż dwa razy. Raz nie był usatysfakcjonowany z powodu niskich chmur i słabego Słońca. Za drugim razem poszło nieco lepiej. Baza Betasom zrobiła na biedronie ogromne wrażenie. Wszystko niemal w stanie jak w 1945 roku.

image


Skąd wzięły się takie monstrualne konstrukcje w spokojnej marinie nad Garonną ?
Podbój Polski i Francji nie dał Niemcom pełnej satysfakcji. Oczywiście nie było to spowodowane słowami Mołotowa, który składając wizytę przyjaźni w Berline jesienią 1940 roku, kąśliwie zauważył po alarmie bombowym, że ta Europa nie do końca podbita skoro musicie chować się po piwnicach na widok brytyjskich samolotów.

image


Coś trzeba było z tym zrobić. Jedynym rozwiązaniem było pokonanie tych, którzy zakłócali spokój berlińczykom i narażali dumę Göringa na jakieś durne podśmiechujki towarzysza Mołotowa. Droga do podboju Angli wiodła poprzez - wybombardowanie jej z wojny - jak mawiał Göring i poprzez przecięcie strumienia konwojów z amerykańskimi dostawami sprzętu wojennego, paliw, surowców i żywności. Do tego była potrzebna Kriegsmarine i francuskie bazy nad Atlantykiem.

image

Możliwości operacyjne Kriegsmarine były do 1940 roku bardzo ograniczone z powodu dystansu dzielącego bazy w Hamburgu, Bremie, Świnoujściu czy wreszcie z Gdyni, od obszarów operacyjnych na Atlantyku i Morzu północnym. Sytuacja zmieniła się wraz z podbojem Francji i przejęciem baz marynarki francuskiej. Mapa Francji z tego okresu to centralna i południowa Francja administrowana przez kolaborantów z  Vichy, północ zaś i wąski pas wzdłuż Atlantyku, aż po Pireneje to terytorium okupowane. Ten pas to właśnie porty Brest, Saint - Nazaire, Lorient, La Rochelle i Bordeaux.

image

Stąd zaczęła się prawdziwa Bitwa o Atlantyk. Tu - do willi Kerlilon po rybnym potentacie, niedaleko bazy Lorient  - przeniósł się Dönitz ze swoim sztabem i stąd, od jesieni 1940 roku, kierował atakami wilczych stad na Atlantyku i Morzu Północnym. Jednak po brawurowym rajdzie brytyjskich komandosów i Royal Navy na Saint - Nazaire w 1942 roku przenosi się w bardziej bezpieczne miejsce do Paryża. Hitler obawiał się o bezpieczeństwo swojego najzdolniejszego Grossadmirała.

image


image

Twórcy taktyki wilczych stad. Czy wojna z konwojami na Atlantyku była do wygrania ? Czy jak twierdził Dönitz : trzysta U - bootów plus wsparcie lotnictwa przecięłoby strumień amerykańskich dostaw ? Na samoloty oczywiście nie mógł liczyć, bowiem słynne powiedzenie Göringa - wszystko co lata należy do mnie - na silne lotnictwo morskie nie pozwalało. Czy błąd Hitlera i wycofanie części U - bootów na obszar operacyjny Morza Śródziemnego, uwikłanie się w wojnę w Afryce, miało wpływ na klęskę Dönitza ? Oczywiście nie. Wojna o Atlantyk była nie do wygrania z uwagi na potencjał gospodarczy USA i z uwagi na tonaż brytyjskiej marynarki wojenne oraz możliwości brytyjskiego lotnictwa.

image

U 995 to jeden z czterech zachowanych niemieckich U-bootów i jedyny U-boot typu VIIc/41. Z ogólnej liczby 1200 zamówionych przez Kriegsmarine okrętów podwodnych aż 700 to okręty typu VII z czego większość to właśnie typ VIIc/41, najdoskonalszy U-boot w swoim czasie, podstawowy okręt Kriegsmarine w bitwie o Atlantyk


Przede wszystkim jednak gratka nad gratki i przechwycenie U - 559 w październiku 1942 roku, z promocją dnia i ustawionymi kodami Enigmy. To zmieniło zasady gry i od tego momentu we flotyllach U - bootów zaczęła się prawdziwa jatka. Rezultatem czego była totalna klęska i aż 60 % utraconych w akcji U - bootów oraz śmierć 30 tysięcy marynarzy, spośród 40 tysięcy służących w okresie wojny we flotyllach łodzi podwodnych. Najtragiczniejsza, najcięższa ze wszystkich wojennych służba. Średnia długość życia na U - boocie to 4 miesiące. 

image

Kotłownia, generatorownia i magazyn amunicyjny

Jedynym atutem Dönitza były możliwości produkcyjne niemieckich stoczni i wodowanie w szczytowym okresie wojny ok 30 łodzi podwodnych miesięcznie. Do klęski przyczyniła się jednak nade wszystko niemiecka buta i całkowite, bezwzględne zaufanie do niemieckiej techniki, niedocenianie przeciwnika. Dönitz nie wierzył w możliwość złamania niemieckich szyfrów, do tego stopnia, że w rozmowie ze swoim zastępcą zażartował - Enigma jest poza podejrzeniami, więc kto sypie  ? Ty czy ja ? nie wierzyli również w możliwość podsłuchiwania wysokich częstotliwości i w wiele radiowych nowinek stosowanych przez Brytyjczyków do polowań na wilcze stada.

Wykop Skomentuj59
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura