21 obserwujących
293 notki
270k odsłon
  78   1

Jak z tymi dopłatami do zakupu węgla?

Szanowni Państwo, każdego dnia słyszymy, że samorządy dostają nowe oferty na ceny energii elektrycznej – również nowych cen gazu. I, co do energii elektrycznej, to trochę jestem zdziwiony tak wielkim wzrostem cen, bo przecież kalkulują takie ceny POLSKIE SPÓŁKI ENERGETYCZNE i są to spółki Skarbu Państwa. Dlatego dziwnym się wydaje, że państwowe spółki, które przecież mają ogromne zyski, stosują takie paskarskie ceny. Już dużo samorządów unieważniło przetargi i może to zmusiło pana premiera Morawieckiego do zainteresowania się tym problemem. Powiedział on, że zwróci się do tych spółek, by zrewidowały ceny, które przedstawiają odbiorcom. Ale przecież trwa już od kilku miesięcy ta przepychanka między samorządami i spółkami energetycznymi, to dlaczego dopiero teraz pan Premier się obudził? Może te wszystkie zmiany cen to było sondowanie rynku na ile te ceny można podnieść? A ceny surowców na światowym rynku powoli spadają.

Również sprawa dopłat do węgla budzić zaczęła nieufność odnośnie do jego dofinansowania. A chodzi o VAT na węgiel, który wynosi 23%. Senat chciał obniżki tego VAT-u, ale ta poprawka została w Sejmie odrzucona. Dzisiaj słyszę, że w składzie opałowym cena węgla doszła do 4600 zł, co jest ceną absurdalną, ale właściciel tego składu uzasadnił cenę tym, że ten węgiel jest tym sprowadzonym przez rząd i jego jakość woła o pomstę do nieba. Ten człowiek musiał przesiać ten faktycznie nie nadający się do palenia w piecach miał i dopiero po przesianiu uzyskał trochę opału nadającego się do opalania mieszkań. Stąd ta horrendalna cena. I w tym jest też podatek VAT! A to jest kwota 860 zł! Czyli jeśli ktoś kupi 4 tony węgla w tej cenie, to straci przy zakupie więcej niż dostał te 3000 zł dodatku, bo VAT wyniesie 3440 zł! Czyli rząd tym ludziom faktycznie żadnej pomocy nie udzielił. Jeśli ktoś kupi węgiel po 3500 za tonę, to też zapłaci ukryty podatek VAT w wysokości 655 zł, co przy 4 tonach da 2620 zł, a tyle ton to nawet mało do ogrzania nawet małego domu. Sprawa obniżki VAT była poruszana nie raz, ale obniżki nie ma. Nie będzie obniżki stawki VAT na węgiel - przyznała w rozmowie z Polsat News Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska. 

Pani min. Moskwa w rozmowie z Polsat News pytana była również, czy dojdzie do obniżki stawki VAT na węgiel (obecnie jest to 23 proc.). – Jesteśmy w Unii Europejskiej, i ta stawka, która jest w Unii na węgiel to 23 proc. – powiedziała minister klimatu i środowiska. Na uwagę, że obniżaliśmy stawki, które w Unii Europejskiej są wyższe, Moskwa odpowiedziała: „Na wszystkie surowce energetyczne obniżaliśmy stawki zgodnie z możliwościami”. Z tego wynika, że nawet swoich wyborców PiS wyprowadził na manowce.


Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale