Polacy Piotr Zieliński (P) i Maciej Rybus (L) oraz Albeto Rosas (C) z Andory podczas meczu, fot PAP/Andrzej Lange

Wygrana z Andorą. Gramy dalej o awans

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 1
Polscy piłkarze po wyjazdowej wygranej z Andorą 4:1 zapewnili sobie co najmniej drugie miejsce w grupie eliminacji mistrzostw świata.

Polska pokonała na wyjeździe grającą niemal cały mecz w dziesiątkę Andorę 4:1 w eliminacjach piłkarskich mistrzostw świata i zapewniła sobie co najmniej drugie miejsce w grupie, oznaczające udział w barażach o awans. Zostaną one rozegrane w marcu.

Dwie bramki zdobył Robert Lewandowski, a w kadrze zadebiutował Matty Cash.

Andora od początku grała w dziesiątkę

Obie drużyny w rankingu FIFA dzieli przepaść - Polska zajmuje 23. miejsce, a Andora jest na 153. pozycji.

Faworyt meczu w Andorze był oczywisty, więc od kilku dni znacznie więcej niż o samym wyniku mówiono o możliwym debiucie Matty'ego Casha w reprezentacji. Obrońca Aston Villi, który niedawno odebrał tymczasowy paszport, rozpoczął na ławce rezerwowych. Na boisko wszedł w trakcie drugiej połowy.

Od początku zagrał natomiast - po raz 60. w reprezentacji - wracający do kadry po przerwie spowodowanej kontuzją Arkadiusz Milik. Napastnik Olympique Marsylia poprzednim razem wystąpił z orzełkiem na piersi 31 marca - w wyjazdowym meczu z Anglią na Wembley (1:2).

Za żółte kartki pauzowali tego dnia Jan Bednarek i Tymoteusz Puchacz.

Ewentualne emocje w meczu rozgrywanym na sztucznej murawie skończyły się praktycznie... po kilkunastu sekundach. Trudno uwierzyć, ale już od tego momentu Andora musiała grać w dziesiątkę.

Przy walce o piłkę napastnik gospodarzy Ricard Fernandez Cucu uderzył łokciem rozgrywającego 90. mecz w narodowych barwach Kamila Glika i sędzia pokazał mu czerwoną kartką. Na nic zdały się protesty podopiecznych Koldo Alvareza.

Po dwóch bramkach tempo spadło

Biało-czerwoni szybko wykorzystali grę w przewadze i swoje wyższe umiejętności. Po jedenastu minutach prowadzili już 2:0. Najpierw gola strzelił rozgrywający 128. mecz w kadrze kapitan Robert Lewandowski.

Krótko potem - po dośrodkowaniu z lewej strony Przemysława Frankowskiego - do siatki Andory trafił Kamil Jóźwiak.

Od tej pory tempo gry Polaków nieco spadło. Oczywiście przewaga cały czas należała do podopiecznych Paulo Sousy, lecz niewiele z tego wynikało.

Gospodarze bardzo rzadko zbliżali się w pobliże bramki Wojciecha Szczęsnego, ale gdy to zrobili, okazali się bardzo groźni.

Szczęsny totalnie zaskoczony

W 45. minucie po dośrodkowaniu Joana Cervosa piłka wpadła do siatki obok zaskoczonego golkipera Juventusu Turyn. Nawet w powtórkach telewizyjnych trudno dostrzec, czy ktoś z piłkarzy Andory zmienił lot piłki, ale m.in. na stronie UEFA gola zaliczono Marcowi Valesowi.

Piłkarze Sousy odpowiedzieli najlepiej jak mogli. Niemal od razu po wznowieniu gry ruszyli na bramkę rywali i w doliczonym czasie pierwszej połowy na 3:1 podwyższył Milik.

Krótko po przerwie ten sam zawodnik znów trafił do siatki, ale ze spalonego. Arbiter od razu nie uznał tego trafienia, choć później jeszcze przez pewien czas konsultował się z VAR (nie zmienił decyzji).

Matty Cash na boisku

W 64. minucie Sousa wprowadził na boisko trzech piłkarzy - wśród nich Casha, który zmienił Frankowskiego. Oprócz prawego obrońcy, który może grać też jako wahadłowy, szansę dostali wówczas Krzysztof Piątek i Karol Linetty.

Dziewięć minut później biało-czerwoni podwyższyli prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Piotra Zielińskiego skutecznym uderzeniem głową popisał się Lewandowski. To jego 74. trafienie w reprezentacji. Podobnie jak w przypadku liczby występów jest zdecydowanym rekordzistą polskiego futbolu.

Mecz bez polskich kibiców

Piątkowego meczu nie mogli obserwować z trybun polscy kibice - to kara FIFA za zajścia, do jakich doszło podczas październikowego spotkania na wyjeździe z Albanią (federacja gospodarzy została ukarana jeszcze surowiej za wybryki swoich fanów).

W poniedziałek - na koniec eliminacji - biało-czerwoni zmierzą się na PGE Narodowym z Węgrami.

Na mundial w Katarze awansują bezpośrednio zwycięzcy każdej z grup, a drugie zespoły zagrają w marcu w dwustopniowych barażach.

Drużyna Sousy zapewniła sobie w piątek drugą lokatę.

Biało-czerwoni mają 20 punktów i tracą trzy do Anglików. Teoretycznie, przy ewentualnym zwycięstwie w poniedziałek nad Węgrami, zachowali jeszcze szansę nawet na pierwszą lokatę, ale praktycznie jest to niemożliwe. Anglia musiałaby przegrać wysoko na wyjeździe z ostatnim w światowym rankingu San Marino - w eliminacjach do mundialu przy równej liczbie punktów liczy się bilans bramek.