Austriak Stefan Kraft podczas serii próbnej przed zawodami Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem, fot. PAP/Grzegorz Momot

PŚ w Zakopanem: Fatalne skoki Polaków, Stoch nie zakwalifikował się do drugiej serii

Redakcja Redakcja Skoki narciarskie Obserwuj temat Obserwuj notkę 20

Polacy zajęli odległe miejsca w konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. Zwyciężył Austriak Stefan Kraft. Najlepszy z naszych skoczków, Dawid Kubacki, był dopiero 12. Awansu do serii finałowej nie wywalczył Kamil Stoch zajmując 36. miejsce.

Drugi był Norweg Robert Johansson, a trzeci Japończyk Yukiya Sato. Lider PŚ Japończyk Ryoyu Kobayashi zajął siódme miejsce.

Po raz drugi w kadencji trenera Stefana Horngachera, w konkursie PŚ żadnego Polaka nie było w czołowej "10". Po raz pierwszy miało to miejsce 13 stycznia 2018 w Bad Mitterndorf.

- Popełniam błędy, których nie potrafię teraz wyeliminować. To nie jest coś, co da się rozwiązać w jeden lub dwa dni  - mówił po konkursie Kamil Stoch, nie chcąc wdawać się w szczegóły.

- Dzisiaj zwyczajnie nie był mój dzień, choć seria próbna przecież tego nie zapowiadała. Ale ten konkurs to już historia, teraz musimy z trenerem przeanalizować to, co się stało i wyciągnąć wnioski. Sezon trwa, jeszcze wszystko przed nami - powiedział Dawid Kubacki w wywiadzie udzielonym reporterowi telewizyjnemu.

Dużo lepiej wypadli Polacy wczoraj w konkursie drużynowym, zajmując trzecie miejsce w drużynowym. Triumfowali Niemcy pokonując Austrię o zaledwie 0,1 pkt.

image
Polscy skoczkowie na podium w Zakopanem, fot. PAP/Grzegorz Momot

Zespół polskich skoczków trafił na podium także dzięki temu, że na ósme miejsce spadli Norwegowie, po dyskwalifikacji za niezgodny z przepisami kombinezon Johanna Andre Forfanga. Nieprawidłowy strój Norwega sędziowie ujawnili na górze skoczni, gdy zawodnik przygotowywał się do swojej próby. Przed nią jego zespół plasował się w serii finałowej na trzeciej pozycji, wyprzedzając o 13 pkt Polaków.

W polskiej ekipie najlepiej wypadł Dawid Kubacki skacząc 134 i 143,5 m. Drugim skokiem Polak ustanowił rekord Wielkiej Krokowi, poprawiając o pół metra wynik Niemca Markusa Eisenbichlera sprzed kilkunastu minut. W serii finałowej Niemiec David Siegel, który wylądował za 140. metrem, miał po lądowaniu upadek i został odwieziony do szpitala.