Pomiar odległości wirujących obiektów
Pomiar odległości wirujących obiektów
stanek stanek
194
BLOG

Oczywistość nieoczywista...

stanek stanek Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

To, co dla jednych jest oczywiste dla drugich może nie być tak oczywiste.

Do napisania tej notki skłoniły mnie rozważania blogera Ludwiczek69 mianowicie czy odległość pomiędzy dwoma obiektami wirującymi względem wspólnego środka symetrii tych obiektów będzie taka sama dla obserwatora „O” w układzie którego spoczywa środek symetrii wirujących obiektów jak dla obserwatora „O1” na jednym z obiektów wirującego wraz z obiektem.

Dla obserwatora „O” odległość będzie zawsze równa 2r niezależnie od prędkości wirowania obiektów.

Dla obserwatora „O1” na obiekcie 1 odległość pomiędzy obiektami pomierzona metodą radarową będzie uzależniona od prędkości wirowania obiektów.

Dla prędkości liniowej v bliskiej prędkości ziemi na orbicie kąt alfa będzie około 0,01150 zaś dla prędkości bliskiej prędkości sygnału pomiarowego c będzie około 84,7180 .

Obserwator „O1”może zorientować się, że jego pomiar wymaga korekty, ponieważ sygnał wysłany jest pod innym kątem niż sygnał powracający po odbiciu od obiektu 2.

Jeśli obiekt 1 wiruje dodatkowo wokół własnej osi w kierunku przeciwnym do kierunku wirowania obiektów 1-2 i w czasie od momentu wyłania sygnału do jego powrotu obróci się o kąt 2(900 – alfa) wówczas obserwator „O1” będzie błędnie interpretował swoją odległość od obiektu 2.

stanek
O mnie stanek

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie