68 obserwujących
589 notek
499k odsłon
  290   0

Order Orła Białego - czyli "zasługi" dla Polski byłej prezydent Litwy Dalii Grybauskaitė ?

Podczas wizyty w Polsce w dniu 21.02.2019 roku, kończąca swoją drugą kadencję Prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaitė, otrzymała od prezydenta Andrzeja Dudy najwyższe polskie odznaczenie państwowe, Order Orła Białego.

Według słów Dudy, miało to być symboliczne odznaczenie państwa litewskiego, jednak relacje strony litewskiej mówią, że order otrzymała właśnie Grybauskaitė i taki jest stan prawny tego odznaczenia.


image


http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WMP20190000326/O/M20190326.pdf


image


Tym aktem polskiego prezydenta A.Dudy poczuła się oburzona Renata Cytacka, wiceszefowa Związku Polaków na Litwie i radna miasta Wilna z ramienia AWPL-ZChR.

Zdaniem polskiej działaczki z Wileńszczyzny, bez względu na to czy order został przyznany Litwie jako państwu czy prezydent tego kraju, jest to sytuacja niedopuszczalna.


(...)W niejednym swoim artykule, działaniu i wystąpieniu Pani Prezydent pokazała, jaki ma stosunek do społeczności polskiej.

I teraz mało tego, że generalnie zwalcza się Polaków, to przecież największe uderzenie na przestrzeni ostatnich 10 lat rządów prezydent Grybauskaite zostało skierowane w polską oświatę.

To wprost niewiarygodne, że kiedy polski język jest niszczony, to taka osoba otrzymuje najwyższe polskie odznaczenie.

Do tego w Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Po prostu płakać się chce. (…)


Czy opinia Pani Renaty Cytackiej na temat byłej prezydent Litwy w latach 2009-2019 Dalii Grybauskaitė, odpowiada stanowi faktycznemu?


Zapytajmy zatem kim była Dalia Grybauskaitė?


Urodzona 1 marca 1956 roku w Wilnie.


Matka:

Vitalija Korsakaitė-Grybauskienė (1922 – 1989)


Ojciec:

Polikarpas Grybauskas (1928-2008).

W domu Dalii używano języka polskiego, ale Dalia go nienawidziła.


Litewskie media, szczególnie w okresie przed startem Dalii na drugą kadencję w 2014 roku pisały, że ojciec Dalii nie był strażakiem jak to ona opowiadała ale naprawdę służył w NKWD.

Pisano też o tym, ze Dalia podczas studiów w Leningradzie była „interdiewoczką”, o czym zaświadczać miało upubliczniany w sieci screen archiwalnego pisma z MSW z 1982 roku(przedostatni rok studiów ukończonych w 1983 roku) do rektora uczelni na której Dalia studiowała.

Ta sytuacja była zapewne tzw. hakiem, który posłużył KGB do jej zwerbowania jako agentki KGB pod pseudonimem „Magnolia”.


https://kramaha1.livejournal.com/82631.html


image


Ta jej przeszłość z czasów ZSRR, była po 1989 roku podstawą do błyskotliwej kariery.

Po ukończeniu studiów wróciła na Litwę i przez kilka miesięcy pełniła funkcję sekretarza w Litewskiej Akademii Nauk.  W latach 80. była wykładowcą ekonomii politycznej w wyższej szkole partyjnej w Wilnie.

W 1988 uzyskała stopień kandydata nauk ekonomicznych (odpowiednik stopnia doktora) w Akademii Nauk Społecznych przy KC KPZR w Moskwie. W 1991 ukończyła kurs w ramach programu specjalnego dla kadry kierowniczej w School of Foreign Service na Uniwersytecie Georgetown.

Od 1991 roku zaangażowana była w rządzie litewskim na kierunku współpracy z UE a potem jej kariera szybowała w górę, gdy w lipcu 2001 objęła urząd ministra finansów w nowo utworzonym rządzie Algirdasa Brazauskasa.

1 maja 2004, w dniu przyjęcia Litwy do Unii Europejskiej, została powołana w skład Komisji Europejskiej na funkcję komisarza odpowiedzialnego za edukację i kulturę. W utworzonej w listopadzie 2004 komisji pod przewodnictwem José Barroso odpowiadała za programowanie finansowe i budżet i tak pod bokiem Angeli Merkel dorosła do tego, by w 2009 roku starać się w wyborach na urząd prezydenta Litwy jako kandydatka „niezależna”, bo legitymację KPZR przezornie oddała już w 1988 roku.

Z wyborami poszło jej wspaniale, w przeciwieństwie do D.Tuska, drugiego faworyta „naszej złotej Anieli”, który starał się o taki sam urząd w Polsce w 2005 roku z fatalnym skutkiem, bo nie tylko przegrał ze śp. L.Kaczyńskim, to i jego partia PO, przegrała z PIS-em.

W następnych wyborach prezydenckich przypadających w 2010 roku postanowił nie startować, co ogłosił 28.01.2010 roku, gdyż przez cały 2009 rok pracował nad planem, który miał sprawić, że PIS już nigdy nie powróci do władzy.

Wracając do 2009 roku i kariery Dalii Grybauskaitė, to wg sondażu przeprowadzonego przez rosyjską rozgłośnię "Echo Moskwy" , mogłaby ona wygrać wybory prezydenckie w Rosji, bo ponad 62% Rosjan chciałoby widzieć litewską prezydent na Kremlu, na stanowisku prezydenta ich kraju(taka to była ulubienica dwóch bratnich narodów: rosyjskiego i niemieckiego.


http://polonia.wp.pl/title,Grybauskaite-moglaby-zostac-prezydentem-Rosji,wid,11142537,wiadomosc.html


http://supernius.pl/story.php?title=dalia-grybauskaite-angela-merkel-litwy


Za czasów jej prezydentury stosunki polsko litewskie były bardzo złe np. :


https://wiadomosci.wp.pl/polska-handluje-polityka-i-zdradza-nas-z-rosja-6082135231890561a

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka