2 obserwujących
10 notek
9150 odsłon
  1414   0

Skuteczni jak CBA

Fot. CBA
Fot. CBA

Do kolejnego ważnego zatrzymania doszło w czwartek, 26 lipca, kiedy agenci CBA zatrzymali Macieja O. byłego prezesa zarządu spółki energetycznej ENEA S.A. W grę wchodzą działania na szkodę państwowej spółki. To już kolejna odsłona sprawy dotyczącej podpisanej w 2011 roku niekorzystnej umowy zakupu linii energetycznej mającej łączyć Polskę z Białorusią. Cztery tygodnie wcześniej funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali byłych wiceprezesów zarządu Enea S.A. Maksymiliana G. i Krzysztofa Z. Podejrzani swoimi działaniami wyrządzili zarządzanej spółce energetycznej szkodę majątkową w wielkich rozmiarach w wysokości nie mniejszej niż 15 mln zł. Śledztwo prowadzone jest w sprawie niedopełnienia obowiązków i wyrządzenia w obrocie gospodarczym Enea S.A. szkody majątkowej w wielkich rozmiarach.


Zatrzymania są wynikiem działań CBA, które bada sprawę zakupu za ponad 15 mln zł  przez spółkę Enea S.A. udziałów firmy będącej właścicielem części napowietrznej linii elektroenergetycznej relacji Brześć – Wólka Dobrzyńska. Do transakcji doszło w sierpniu 2011 roku. Zakup, zgodnie z założeniami, miał pozwolić na powstanie „mostu energetycznego” między Polską i Białorusią. Jednak, jak wynika z materiałów śledztwa, władze spółki prowadząc tę transakcję nie dysponowały odpowiednimi analizami, ani rzetelną wiedzą o faktycznym stanie kupowanej infrastruktury. W wyniku tego doszło do zakupu linii energetycznej, która nie znajdowała się w dyspozycji właściciela (była objęta umową na wieloletnią dzierżawę), ani nie charakteryzowała się odpowiednimi warunkami technicznymi.


Przeprowadzona transakcja zakończyła się zakupem linii energetycznej, która nie spełniała wstępnych wymogów. W toku prowadzonego przez CBA śledztwa ustalono, że członkowie Zarządu Enea S.A., nie dopełnili ciążących na nich obowiązków. Sytuacja zdaje bardzo poważna nie tylko ze względu na ogromne straty finansowe, ale również przez fakt iż mamy do czynienia z działaniami związanymi z sektorem energetycznym, strategicznym sektorem, ważnym dla bezpieczeństwa RP. Od osób zajmujących się zarządzaniem takimi spółkami jak ENEA należy oczekiwać profesjonalizmu i dbałości o majątek publiczny. Z materiałów śledztwa wynika, iż tego byłym władzom spółki zabrakło.


Ostatnie dni i realizowane śledztwa dowodzą skuteczności CBA. To właśnie codzienny wysiłek funkcjonariuszy Biura składa się na imponujące wyniki służby w całym roku.


Stanisław Żaryn
Autor jest Rzecznikiem Prasowym Ministra Koordynatora Służb

Lubię to! Skomentuj33 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka